На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Говоримо про важливі рішення, які ухвалив Уряд чи Парламент, або які набули чинності, а також про події та обговорення, на які органам місцевого самоврядування варто звернути увагу чи долучитися до них.
Рішення, що набули чинності
10 серпня набув чинності Закон №3870 про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану (законопроєкт №9518).
Як повідомлялося, Закон передбачає такі основні нововведення:
15 серпня набули чинності окремі норми Закону України «Про прозорість місцевого самоврядування» №3590. Відтепер кожна місцева рада зобов'язана вести відеофіксацію, зберігати та оприлюднювати відеозаписи пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій.
Рішення та діяльність Парламенту
21 серпня 2024 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт Закону України №11155-1 «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну допомогу» щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги». Серед іншого, законопроєкт дозволяє комунальним підприємствами громад отримувати та використовувати гуманітарну допомог. Документ знаходиться на підписі у Президента.
Нагадаємо також, що на підписі Президента є ще чотири важливих для місцевого самоврядування законопроєкти, ухвалені Парламентом раніше цього року:
15 серпня парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Верховній раді ухвалити за основу та в цілому Проект Закону № 11412 про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад. Що передбачає законопроєкт, ми писали ТУТ.
15 серпня був зареєстрований Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо збереження цінної історичної забудови в населених пунктах №11481. Законопроєкт покликаний покращити інструменти захисту цінної історичної забудови, покладає додаткові повноваження та відповідальність на органи місцевого самоврядування, а також збільшує роль активної громадськості в процесах ухвалення рішень щодо майбутнього історичних споруд.
Рішення та діяльність Уряду
13 серпня Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 - 2027 роки. Це важливий крок з наближення державної регіональної політики до ключової політики Європейського Союзу – політики згуртованості.
Основні вектори оновленої Державної стратегії регіонального розвитку підтримали в ЄС, свою позицію також оприлюднила ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку).
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури підготувало інформаційну брошуру (українською, in English), яка допоможе швидко зрозуміти суть оновленої Державної стратегії регіонального розвитку.
13 серпня Кабінет Міністрів України також ухвалив Постанову №926, якою затвердив Порядок реалізації експериментального проєкту щодо створення в будівлях і спорудах закладів освіти захищених просторів. У закладах освіти, які візьмуть участь в реалізації експериментального проєкту, може бути організовано освітній процес в очній та/або змішаній (шляхом поєднання очної та дистанційної форм здобуття освіти) формі (експертні коментарі до постанови є ТУТ).
23 серпня Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову про розподіл ще 345,3 млн грн додаткової дотації з державного бюджету для підтримки громад, що постраждали від збройної агресії рф. Загалом з початку року Уряд розподілив 27,8 млрд грн із 33,4 млрд грн, тобто 83% додаткової дотації, передбаченої на 2024 рік.
Обговорення загальноукраїнського рівня
В серпні нагальні для громад питання традиційно були на порядку денному. Серед публічних обговорень за участі представників центральної влади, місцевого самоврядування та міжнародних партнерів варто виокремити такі:
13 серпня - форум «Партнерство освіти, бізнесу та влади заради відновлення та розвитку України: місія (не)здійсненна?».
16 серпня - діалог про роль районних рад у розвитку співробітництва громад.
20 серпня - засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.
Під час цього заходу Всеукраїнські асоціації органів місцевого самоврядування підписали два Меморандуми про співробітництво із органами державної влади:
29 серпня - відкритий діалог «Децентралізація на зв’язку»: місцеві бюджети 2025 – тенденції та ризики зміцнення фінансової спроможності громад.
29 серпня - круглий стіл: «Прозоре місцеве самоврядування та інтеграція до Європейського Союзу. Харківщина перед викликами сьогодення».
30 серпня - Форум «Децентралізація 2024. Законодавчий порядок денний».
Ми і надалі слідкуватимемо, як впроваджуватимуться згадані вище рішення, чи втілюватимуться результати обговорень у реальні дії влади і чи відповідатимуть ці дії очікуванням громад.
Щоб не пропустити важливого, стежте за новинами порталу «Децентралізація», нашим онлайн-календарем, а також оновленням наших сторінок у Фейсбуці та Телеграмі.
Вдалого місяця! Про результати вересня поговоримо на початку жовтня.
Усі найголовніші новини минулих місяців є у наших оглядах за посиланням.
Найпопулярніші новини серпня:
23 January 2025
Субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми потребами: особливості розподілу та використання
Субвенція для підтримки осіб з особливими...
У 2025 році, згідно з Постановою Уряду №1519, розподілятиметься субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми...
23 January 2025
Субвенція на протипожежний захист у школах: особливості розподілу та використання
Субвенція на протипожежний захист у школах:...
У 2025 році на підвищення безпеки в закладах освіти виділено 500 млн грн (Постанова Уряду №1530). Головний...
23 January 2025
27 січня вебінар: «Основи грантрайтингу: види...
Швейцарсько-український проєкт DECIDE запрошує на вебінар, який допоможе розкрити секрети успішного написання...
23 January 2025
30 січня - презентація результатів проєкту ЄС...
30 січня 2025 року о 12:00 відбудеться презентація результатів проєкту ЄС «Розбудова ланцюжків доданої вартості у...