
На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Ми розповідаємо про важливі рішення Уряду та Парламенту, які були ухвалені або набули чинності, а також висвітлюємо події та обговорення, що заслуговують на увагу органів місцевого самоврядування або вимагають їхньої участі.
У березні 2025 року громади отримали закон про відтермінування розробки комплексних планів, хоча і не той, на який чекали; Верховна Рада не розглянула законопроєкт про переформатування місцевих державних адміністрацій, а отже за цим індикатором ми не вклалися у дедлайн по Ukraine Facility; у Парламенті були зареєстровані два законопроєкти про вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв, котрі викликали жваві дискусії в громадах. Про це і не тільки – у наших підсумках місяця.
Про відтермінування комплексних планів громад
25 березня Верховна Рада України повторно після правок від Президента ухвалила в цілому проєкт Закону №9549 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури», який також містить норму про відтермінування обов’язкової розробки комплексних планувальних документів громад до 1 січня 2028 року. Закон поки не підписаний Президентом.
Як відомо, в частині підтримки місцевого самоврядування відтермінування обов’язкової розробки комплексних планувальних документів громад було одним з пріоритетних завдань Парламенту на початок цього року.
На виконання цього завдання був розроблений окремий, більш сфокусований на зазначеній проблемі законопроєкт - №12283 про внесення змін до деяких законів України щодо продовження термінів дії документів з планування територій. Його Верховна Рада України ухвалила за основу 26 лютого цього року. Профільний парламентський комітет і Мінрозвитку ретельно відпрацювали законопроєкт до другого читання.
У Мінрозвитку підтримують саме ті формулювання і підходи, які прописані у проєкті №12283, бо він не створює проблем для громад, які вже мають комплексні планувальні документи, або планують їх розробляти.
Про не/виконання Ukraine Facility
11 березня Верховна Рада України ухвалила Закон (законопроєкт №8222), який впроваджує єдині підходи до оплати праці державних службовців на основі класифікації посад. Цей крок є частиною ширшої реформи державної служби та узгоджується з вимогами європейських партнерів у межах ініціативи Ukraine Facility 2024-2027. Запроваджені зміни в системі оплати праці державних службовців, хоча і не стосуються безпосередньо місцевого самоврядування, можуть суттєво вплинути на ефективність взаємодії між місцевими органами влади та державними структурами.
Ще одною вимогою плану Ukraine Facility було ухвалення в І кварталі 2025 року законопроєкту про переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу. Всі очікували в березні розгляду законопроєкту №4298, який вже ухвалений в першому читанні і детально опрацьовувався більше 4 років. Але на засіданні Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, який відбувся 21 березня, це питання зняли з розгляду «для подальших консультацій». Натомість 20 березня група народних депутатів зареєструвала законопроєкт №13124 про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні, який спрямований виключно на виконання індикатору Ukraine Facility.
В результаті, в І кварталі парламентарі не встигли ухвалити жоден законопроєкт і виглядає так, що цей індикатор виконання плану Ukraine Facility Україна не встигла виконати вчасно.
Про встановлення меж міст
В березні своїми постановами Верховна Рада України змінила та встановила межі низки українських міст: 11 березня - міст Пустомити, Бурштин та Ромни; 12 березня - міст Мостиськ та Берегове; 13 березня – міста Сновськ.
В пояснювальних записках до проєктів постанов йдеться, що це дозволить фактично та юридично закріпити межі міст «для створення повноцінного життєвого середовища та сприятливих умов територіального розвитку міста, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок та землекористувачів».
Також 13 березня Парламент ухвалив постанову про віднесення селища Слобожанське Чугуївського району Харківської області до категорії міст.
Про техніку, отриману громадами як гуманітарна допомога
12 березня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні урядовий законопроєкт №12177-1 про внесення змін до деяких законів України щодо задоволення потреб населення у перевезеннях в умовах воєнного стану.
Законопроєкт пропонує не вважати використанням з метою отримання прибутку використання для пасажирських перевезень автобусів, електробусів, трамвайних вагонів, тролейбусів, вагонів метрополітену, отриманих громадами в якості гуманітарної допомоги.
Це вже третій законопроєкт з низки тих, які мають комплексно вирішити питання використання на місцях техніки, переданої громадам у якості гуманітарної допомоги
Нагадаємо, 18 грудня 2024 року набув чинності Закон України №3914-ІХ «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну допомогу» щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги» (законопроєкт №11155-1), який, серед іншого, врегульовує проблеми отримання та використання комунальними підприємствами громад техніки та устаткування, переданих міжнародними партнерами як гуманітарна допомога.
Крім того, 8 січня 2025 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт Закону №12250 про внесення зміни до статті 201-2 Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги державними та комунальними підприємствами. Цей законопроєкт передбачає, що використання громадами гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги не тягне за собою кримінальної відповідальності.
Про перейменування громад
10 березня у Верховній Раді України був зареєстрований урядовий проект Закону №13065 про внесення змін до деяких законів України щодо порядку найменування (перейменування) територіальних громад, визначення (зміни) їх категорії як сільських, селищних або міських та особливостей найменування органів місцевого самоврядування як юридичних осіб публічного права.
Законопроєкт передбачає створення можливостей для перейменування громад після зміни назви їхніх адміністративних центрів в результаті деколонізації назв населених пунктів, а також створення механізму визначення категорії територіальної громади (як сільської, селищної або міської).
Про формування мережі ліцеїв
18 березня у Верховній Раді України народні депутати зареєстрували законопроєкт №13120 «Про внесення змін до Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв». Вродовж наступних кількох днів до нього було подано дві альтернативи: депутатський законопроєкт №13107-1 та урядовий №13107-2. Про відмінності між цими законопроєктами читайте ТУТ.
Уже після перших днів обговорень законопроєктів помітно, що ці важливі для впровадження реформи старшої школи кроки потребують широкого обговорення і роз’яснень. До цього процесу залучений Швейцарсько-український проєкт DECIDE, який вже коротко пояснив основні новації законопроєкту та розвінчав міфи, якими цей документ дуже швидко встиг обрости. Крім того, DECIDE у партнерстві з Міністерством освіти і науки України, а також профільним парламентським комітетом постійно проводить заходи для всебічного висвітлення особливостей та ходу реформи.
Про діяльність агенцій регіонального розвитку
У березні Міністерство розвитку громад та територій України презентувало результати моніторингу діяльності агенцій регіонального розвитку за 2024 рік за такими напрямами: фінансове забезпечення діяльності АРР; кадрове забезпечення; участь АРР у стратегічному плануванні регіонального розвитку; реалізація проєктів регіонального розвитку; організація та проведення заходів; розвиток партнерств.
Нагадаємо, агенції регіонального розвитку утворені у всіх 24 регіонах України, 23 з яких - відповідно до законодавства. Як ці агенції працюють і які результати мають, дізнавайтесь у моніторингу.
Серед публічних обговорень, які пройшли у березні за участі представників центральної влади, місцевого самоврядування та міжнародних партнерів, варто виокремити такі:
3-4 березня в місті Миколайки, Польща - 10-й Європейський Конгрес місцевого самоврядування. Учасники говорили про роль, виклики та перспективи міжмуніципальних партнерств.
8 березня в Мінрозвитку - четверте засідання експертної робочої групи, яка розглядає проєкти регіональних стратегій розвитку до 2027 року та плани їх реалізації. Погодили стратегію розвитку Тернопільської області. Нагадаємо, на попередніх засіданнях вже погодили стратегії Вінницької, Сумської, Чернівецької, Житомирської Рівненської, Київської, Миколаївської, Кіровоградської та Чернігівської областей.
14 березня в Одеській області - Міжрегіональний тематичний форум «Про закони народовладдя». Учасники форуму ухвалили резолюцію, що містить основні заклики до громад щодо впровадження нових законів про народовладдя.
21 березня - пресконференція, присвячена досвіду та розвитку системи цивільного захисту в Україні, а також міжнародному співробітництву у сфері безпеки. Учасники заходу підбили підсумки спільної роботи Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад та анонсували міжнародний форум, який відбудеться у травні у Варшаві.
25 березня у штаб-квартирі Ради Європи у Страсбурзі - 48 сесія Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. Під час заходу відбувся діалог, присвячений питанням відновлення та відбудови України, під час якого представники українського Уряду та Парламенту запевнили, що, попри виклики, спричинені російським вторгненням, країна продовжує впроваджувати реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
Ми і надалі слідкуватимемо, як впроваджуватимуться згадані вище рішення, чи втілюватимуться результати обговорень у реальні дії влади і чи відповідатимуть ці дії очікуванням громад.
Щоб не пропустити важливого, стежте за новинами порталу «Децентралізація», нашим онлайн-календарем, а також оновленням наших сторінок у Фейсбуці та Телеграмі.
Вдалого місяця! Про результати квітня поговоримо на початку травня.
Усі найголовніші новини минулих місяців є у наших оглядах за посиланням.
Найпопулярніші новини березня:
- Програма Polaris спрямовує мільйон євро на матеріальну допомогу українським громадам
- Верховна Рада ухвалила закон про нову систему оплати праці державних службовців (+інфографіка)
- Залучення жителів на місцевому рівні: програма Polaris надасть підтримку 10 громадам
- Уряд затвердив розподіл субвенції на облаштування 60 укриттів у школах
- Мінрозвитку затвердило оновлений перелік територій, де ведуться бойові дії та тимчасово окупованих територій
- Відновлення на місцевому рівні: Програма Polaris оголосила 13 громад-партнерок
- Аналіз виконання місцевих бюджетів за 2024 рік
- Триває відбір проєктів громад для реалізації і рамках Програми відновлення України III за підтримки ЄІБ
- З’явився новий законопроєкт про переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу
- Децентралізація: найважливіше за лютий



