Децентралізація: найважливіше за жовтень

На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Говоримо про важливі рішення, які ухвалив Уряд чи Парламент, або які набули чинності, а також про події та обговорення, на які органам місцевого самоврядування варто звернути увагу чи долучитися до них.


17 жовтня Президент підписав Закон України «Про публічні консультації» (законопроєкт №4254). Закон забезпечує право на участь в управлінні публічними справами, визначає правила проведення публічних консультацій, їхні терміни, форми та принципи. Щоправда, Закон набуде чинності лише через 12 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Нагадаємо також, що ще чотири ухвалених раніше цього року законопроєкти, важливих для місцевого самоврядування - на підписі Президента:

  • Закон, який повертає органам місцевого самоврядування право замовляти ремонти чи комплексне відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків (законопроєкт №10202) - на підписі з 27 лютого 2024 року.
  • Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (законопроєкт №7283), який передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад – на підписі з 17 травня 2024 року.
  • Закон «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» (законопроєкт №9559-д), який дозволяє органам місцевого самоврядування надавати фінансову та матеріальну підтримку сектору безпеки і оборони - на підписі з 25 червня 2024 року.
  • Закон «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну допомогу» (законопроєкт №11155-1) - на підписі з 27 серпня 2024 року.

 

Рішення та діяльність Парламенту

9 жовтня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні Проект Закону №11412 про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад. Законопроєкт спрощує процедури співробітництва між органами місцевого самоврядування і створює більше можливостей для громад з умовно безпечних територій допомагати своїм партнерам зі сходу та півдня України, а також поєднувати зусилля для залучення міжнародних коштів.

9 жовтня Верховна Рада України ухвалила постанови про перейменування двох міст в рамках деколонізації топонімів. Так, місто Южноукраїнськ Вознесенського району Миколаївської області отримало назву Південноукраїнськ (Постанова №11236). Хоча була також пропозиція повернути місту історичну назву Гард, але народні депутати відповідне рішення (проєкт постанови №12083) не підтримали. Місто Южне Одеського району Одеської області перейменували на Південне (Постанова №12092). Пропозицію повернути цьому місту історичну назву Порт-Анненталь (проєкт постанови №12084) парламентарі теж відхилили. Не набрали голосів також постанови про перейменування міст Синельникове (Дніпропетровська обл.), Павлоград (Дніпропетровська обл.) та Первомайськ (Миколаївська обл.).

10 жовтня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому урядовий проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Закону України «Про адміністративну процедуру» (№ 10161). Цей законопроект вносить зміни до 196 законодавчих актів та усуває колізії між нормами чинного закону «Про адміністративну процедуру» і спеціальними законодавчими актами, а також наближує законодавство України до стандартів країн Європейського Союзу, де діють уніфіковані правила адміністративних процедур.

 

Рішення та діяльність Уряду

У жовтні Міністерство освіти і науки України провело громадське обговорення законопроєкту, спрямованого на унормування процесів створення мережі закладів профільної середньої освіти. Законопроєкт пропонує встановити нові вимоги до утворення та функціонування академічних ліцеїв; спростити процедуру реорганізації, зміни типу або ліквідації закладу загальної середньої освіти; забезпечити формування мережі ліцеїв; загалом удосконалити законодавчу базу шляхом внесення змін та важливих уточнень до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та «Про фахову передвищу освіту».

25 жовтня Уряд затвердив другий етап розподілу додаткової дотації за ІІІ квартал 2024 року. Місцевим бюджетам буде спрямовано 343,9 млн грн для підтримки органів місцевого самоврядування в деокупованих, тимчасово окупованих та інших регіонах, які постраждали від російської агресії. Ці кошти підуть на виплату заробітних плат працівникам бюджетної та комунальної сфер місцевих громад. З початку 2024 року Уряд розподілив додаткової дотації місцевим бюджетам на загальну суму 25,9 млрд грн, що в 1,5 рази більше, ніж за весь 2023 рік (17,2 млрд грн).

 

Міжнародна підтримка

3 жовтня відбулася презентація Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні», яка працює за дев’ятьма напрямками та охоплює п'ять основних сфер: освіта, фінансова децентралізація та бюджетування, надання адміністративних послуг, відновлення під керівництвом місцевої влади та міжнародне партнерство між громадами. Програма фінансується урядом Швеції через Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та реалізується SALAR International – частиною Шведської асоціації місцевих і регіональних влад SALAR, яка представляє асоціацію в міжнародній діяльності.

11 жовтня в Україні офіційно презентували роботу нової шведсько-української багаторічної ініціативи «Посилення управління побутовими відходами в Україні» (WM4U). На місцевому та регіональному рівнях програма підтримуватиме пілотні проєкти з запровадження усього ланцюга управління побутовими відходами. Підтримка включатиме, як обмін знаннями, так і надання обладнання, іншу допомогу місцевим органам влади у модернізації легкої інфраструктури та технологій управління відходами для досягнення стандартів ЄС. Йдеться і про планування інвестицій у великі переробні заводи.

Нагадаємо, перелік міжнародних проєктів та програм, які підтримують Україну у сфері місцевого самоврядування, з детальною інформацією про них, є у рубриці «Міжнародна підтримка реформи» порталу «Децентралізація».

 

Заходи та обговорення

У жовтні нагальні для громад питання традиційно були на порядку денному. Серед публічних обговорень за участі представників центральної влади, місцевого самоврядування та міжнародних партнерів варто виокремити такі:

2-4 жовтня в Луцьку - форум «Комплексне просторове планування громад — основа сталого розвитку України»;

11 жовтня в Луцьку - обговорення цілей реформи старшої школи з представниками громад й ОВА;

17-18 жовтня у Львові - перший міжнародний форум агломерацій в Україні;

24 жовтня - розширене засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України;

24 жовтня - круглий стіл «ПДФО і громади»;

24 жовтня – діалог з громадами «Децентралізація на зв’язку» на тему розвитку міжнародного міжмуніципального співробітництва громад;

28 жовтня - Форум «Партнерство заради доброчесності»;

28 жовтня - Всеукраїнський форум «Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи. Відновлення громад через культуру».

 

Ми і надалі слідкуватимемо, як впроваджуватимуться згадані вище рішення, чи втілюватимуться результати обговорень у реальні дії влади і чи відповідатимуть ці дії очікуванням громад.

Щоб не пропустити важливого, стежте за новинами порталу «Децентралізація», нашим онлайн-календарем, а також оновленням наших сторінок у Фейсбуці та Телеграмі.

Вдалого місяця! Про результати листопада поговоримо на початку грудня.

Усі найголовніші новини минулих місяців є у наших оглядах за посиланням.

 

Найпопулярніші новини жовтня:

  1. Каталоги можливостей від SURGe: ресурси для розвитку громад та бізнесу
  2. Місцеві бюджети 2025: особливості, пріоритети, перспективи
  3. Агенції регіонального розвитку: міфи і реальність
  4. Президент підписав Закон «Про публічні консультації»
  5. У Терешках обладнали сучасне укриття в школі. Що зробили та які враження від нового освітнього...
  6. Нові можливості для українських громад. Найголовніше про візит голів громад до США
  7. Навчіться управляти природними ресурсами - онлайн-курс від U-LEAD
  8. Підвищення кваліфікації публічних службовців: навчальний курс з методології управління орієнтованого на результат (RBM)
  9. Програма Polaris запрошує керівниць та керівників ЦНАП долучитись до Навчальної Платформи
  10. Реформа профільної середньої освіти: розпочалося громадське обговорення змін до законодавства
01.11.2024 - 08:00 | Переглядів: 632
Децентралізація: найважливіше за жовтень

Теги:

щомісячний дайджест

Джерело:

Читайте також:

20 грудня 2024

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

  Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...

20 грудня 2024

Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада

Ветеранська політика в громадах: як це працює...

Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...

20 грудня 2024

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...

18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...

20 грудня 2024

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...

Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...