Методичні рекомендації висвітлюють теми державної та місцевої політики безбар’єрності та різноманітних успішних практик у сфері розбудови безбар’єрного простору, які використовуються у громадах.
Мета посібника - дати загальне уявлення про те, кому і як передусім варто доносити інформацію про Програму життєстійкості у громаді.
У кожній громаді є заклади, які в перспективі перетворять у центри надання психосоціальних послуг: таке рішення ухвалив Кабмін у січні 2024 року. Там надаватимуть психосоціальну підтримку, допомогу ветеранам, правничу допомогу та консультації про працевлаштування, також облаштують простір для зборів та громадських активностей. Як обрати будівлю, що найкраще підходить для таких завдань? Як перетворити старі приміщення – у комфортні для ветеранів, волонтерів, ВПО та усіх-усіх громадян, доступні та зручні, не витрачаючи на це багато коштів та зусиль?
Завдання посібника – показати дуже прості в реалізації, проте естетичні та якісні рішення, що забезпечать функціонал центру та зроблять його повністю безбар’єрним для всіх відвідувачів.
Є декілька способів організації надання соціальних послуг. Класичний спосіб передбачає надання соціальних послуг через власні бюджетні підприємства, установи та організації. Альтернативним варіантом може бути застосування, наприклад, аутсорсингу. Під аутсорсингом розуміємо делегування органами державної влади та органами місцевого самоврядування неурядовим організаціям, приватним надавачам соціальних послуг, іншим фізичним та юридичним особам повноважень з надання соціальної послуги.
На законодавчому рівні відповідні норми щодо інклюзивного відновлення вже закладені. Великим викликом для територіальних громад України є практична реалізація – відновлення муніципальної інфраструктури з урахуванням таких положень
Посібник покликаний допомогти органам місцевої влади краще розуміти виклики та можливості, що виникають у зв’язку зі змінами у складі громади. У ньому йдеться про методи та інструменти виявлення потреб різних груп, джерела даних, особливості збирання, верифікації та аналізу інформації.
Посібник підготовлений в межах програми «Стійкість», що виконується Фондом Східна Європа у межах консорціуму громадських організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу.
Методичні рекомендації у сфері соціального забезпечення та соціальних послуг спростять органам місцевого самоврядування роботу щодо встановлення факту здійснення окремими категоріями громадян догляду та складання відповідного акта, який є підставою для виїзду за кордон.
Фахівці Програми «U-LEAD з Європою» підготували рекомендації, що стануть у пригоді громадам, які хочуть розпочати процес відновлення системи мобільності. Зокрема:
- Оцінити зміни, яких зазнала транспортна інфраструктура (які вулиці вціліли, які ділянки доріг та скільки рухомого складу зазнало пошкоджень);
- Ідентифікувати зміни у складі населення громади (скільки людей залишилось і де вони живуть, скільки ВПО в громаді й де вони живуть тощо);
- Взначити потреби мешканців у переміщенні (трансфер до роботи, місця навчання, для отримання адміністративних послуг);
- Сформулювати у вигляді «конструктора» перелік способів пересування, якими різні групи користувачів зможуть задовольнити свої потреби;
- Нанести на карту громади місця, де протягом останніх трьох років траплялись тяжкі або смертельні дорожньо-транспортні пригоди;
- Визначити інклюзивність обов’язковою умовою всіх транспортних рішень у громаді;
- Врахувати енергетичну кризу. Зокрема, закупити велосипеди для працівників критичної інфраструктури – вони завжди повинні мати можливість дістатись до місця роботи в першу чергу;
- Сформувати проєктні ідей/заходи, які допоможуть реалізувати пункт 4. Усі ідеї та заходи мають бути включеними до програми комплексного відновлення територіальної громади.
Це видання підготовлено за результатами проєкту «Зміцнення місцевої економіки та доброго врядування у Жовківській громаді (Львівська область)», що впроваджувався у серпні-жовтні 2022 року громадською організацією «Освіта для успіху» за грантової підтримки Ради Європи в межах діяльності Програми «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні». Рекомендації підготовлено за консультаційної підтримки Проєкту Ради Європи «Подальша підтримка розвитку соціальних прав людини в Україні».
Відкриті шкільні коворкінги набувають популярності, актуальність заміни ними навчальних майстерень не викликає сумнівів у тих, хто вже пройшов цей шлях. І таку заміну здійснюють не лише заклади загальної середньої освіти, а й заклади спеціальної освіти. Представлені методичні рекомендації стануть в пригоді тим, хто прагне створити у закладах спеціальної освіти кращі умови для учнів з особливими освітніми потребами (далі - ООП) у навчальному, реабілітаційному та профорієнтаційному процесах.
Мета функціонування пунктів незламності: завчасне реагування на випадки настання надзвичайних ситуацій, зокрема, надання допомоги населенню у разі критичних проблем з енергетикою та опаленням, створення умов для тимчасового перебування населення у випадку порушення нормальних умов життєдіяльності (відсутності питного водопостачання, водовідведення, електро-, газо- і теплопостачання, мобільного зв’язку).