На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Говоримо про важливі рішення, які ухвалив Уряд чи Парламент, або які набули чинності, а також про події та обговорення, на які органам місцевого самоврядування варто звернути увагу чи долучитися до них.
Листопад 2024 року нам запам’ятається, мабуть, трьома головними подіями:
Почнемо з останнього. 13 листопада Президент України підписав Закон, який приводить законодавчі акти у відповідність до Закону «Про адміністративну процедуру». Цей Закон вносить зміни до 196 законодавчих актів та усуває колізії між нормами чинного закону «Про адміністративну процедуру» і спеціальними законодавчими актами, а також наближує законодавство України до стандартів країн Європейського Союзу, де діють уніфіковані правила адміністративних процедур. Документ набрав чинності 15 листопада. Тобто відтепер в Україні врегульована уся сукупність відносин між органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами та іншими суб’єктами, які уповноважені здійснювати владні управлінські функції (адміністративними органами), з фізичними та юридичними особами. Більше публікацій про адміністративну процедуру і про те, чому вона важлива для місцевого самоврядування ми зібрали за посиланням.
Якщо вже мова зайшла про підписані Президентом документи, то варто нагадати, що на підписі у Глави держави досі залишаються чотири ухвалених раніше цього року законопроєкти, потрібних місцевому самоврядуванню:
Щодо Державного бюджету на 2025 рік, то, як завжди, навколо ресурсів для місцевого самоврядування цього року точилися дискусії. В решті, 19 листопада Верховна Рада України ухвалила, а 28 листопада Президент підписав Закон «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у якому врахувала низку важливих норм, спрямованих на підтримку органів місцевого самоврядування: 64% ПДФО залишиться на місцях (крім «військового»); прифронтові громади не перераховуватимуть реверс; додаткова дотація збережеться для постраждалих територій; Державний фонд регіонального розвитку відновиться, хоча і в невеликому розмірі – 1 млрд грн. Основні важливі для місцевого самоврядування цифри Держбюджету наступного року є в нашій інфографіці, а загалом більше про місцеві бюджети можна дізнатися на нашому порталі за посиланням.
18 листопада у Києві презентували результати восьмої хвилі всеукраїнського соціологічного дослідження «Багаторівневе врядування в Україні в умовах широкомасштабного російського вторгнення», яке у вересні-жовтні цього року провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення Ради Європи в рамках Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» у співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Результати дослідження свідчать, що реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація) має стабільно високий рівень підтримки серед населення України. У 2024 році 77% опитаних (у 2022 році – 76,5%) вважають, що реформу потрібно продовжувати і передавати більше повноважень та ресурсів територіальним громадам. Водночас, більшість опитаних переконані у необхідності встановлення відповідальності виборних осіб за порушення законодавства і правил етичної поведінки. Більше важливих цифр і усе дослідження є ТУТ.
Також серед подій місяця варто виокремити те, що 18 листопада Національне агентство кваліфікацій внесло стандарт «Керуючий справами виконавчого апарату (комітету)» до реєстру професійних стандартів. Стандарт був розроблений та затверджений Національним агентством України з питань державної служби (наказ НАДС від 11 листопада 2024 р. № 154-24).
У листопаді нагальні для громад питання традиційно були на порядку денному. І говорили не лише про бюджет на наступний рік. Серед публічних обговорень за участі представників центральної влади, місцевого самоврядування та міжнародних партнерів варто виокремити такі:
Ми і надалі слідкуватимемо, як впроваджуватимуться згадані вище рішення, чи втілюватимуться результати обговорень у реальні дії влади і чи відповідатимуть ці дії очікуванням громад.
Щоб не пропустити важливого, стежте за новинами порталу «Децентралізація», нашим онлайн-календарем, а також оновленням наших сторінок у Фейсбуці та Телеграмі.
Вдалого місяця! Про результати грудня поговоримо на початку січня.
Усі найголовніші новини минулих місяців є у наших оглядах за посиланням.
Найпопулярніші новини листопада:
20 December 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 December 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 December 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 December 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...