Децентралізація: найважливіше за червень

На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Говоримо про важливі рішення, які ухвалив Уряд чи Парламент, або які набули чинності, а також про події та обговорення, на які органам місцевого самоврядування варто звернути увагу або долучитися до них.


25 червня, в день коли почалися офіційні переговори про вступ України до Європейського Союзу, Президент України підписав євроінтеграційний Закон про міжнародне співробітництво місцевого самоврядування (законопроєкт №9450), який дозволить громадам і регіонам у спрощеному та більш широкому форматі працювати з фондами ЄС, залучати їхні кошти.

 

Рішення Парламенту

Серед важливих для місцевого самоврядування рішень, які Верховної Ради України в червні ухвалила в цілому, варто згадати такі:

18 червня Верховна Рада України ухвалила в цілому проєкт Закону №9559-д «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану». Законопроєкт пропонує дозволити органам місцевого самоврядування надавати фінансову та матеріальну підтримку сектору безпеки і оборони у період дії воєнного стану. Важливо, що ця норма діє на всі закупівлі для сектору безпеки і оборони, які органи місцевого самоврядування здійснили з 24 лютого 2022 року. Законопроєкт знаходиться на підписі у Президента.

20 червня Верховна Рада України ухвалила в цілому урядовий проєкт Закону №4254 «Про публічні консультації». Законопроєкт забезпечує право на участь в управлінні публічними справами, визначає правила проведення публічних консультацій, їхні терміни, форми та принципи. Зараз проєкт закону на підписі у Президента, щоправда, чинності він набуде лише за рік після завершення воєнного стану.

Нагадаємо також, що на підписі у Президента є ще два важливих для місцевого самоврядування законопроєкти, ухвалені Парламентом раніше цього року:

  • Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (законопроєкт №7283), який передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад.
  • Закон, який має повернути органам місцевого самоврядування повноцінне право замовляти ремонти чи комплексне відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків (законопроєкт №10202).

Перше читання в парламенті в червні пройшли такі законопроєкти:

5 червня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт Закону№10284 про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання участі державних органів та органів місцевого самоврядування в реалізації програм та проєктів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва. Цей законопроєкт пропонує доплачувати працівникам органів місцевого самоврядування, обласних та районних адміністрацій з коштів, залучених через проєкти міжнародного співробітництва.

20 червня Верховна Рада України ухвалила за основу проєкт Закону №11155-1 «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну допомогу» щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги». Серед іншого, законопроєкт врегульовує проблеми отримання та використання гуманітарної допомоги комунальними підприємствами громад.

Також варто згадати, що 6 червня Верховна Рада України ратифікувала Ukraine Facility Plan – план комплексного відновлення та змін на період 2024-2027 років. Цей план визначає зобов’язання України з втілення реформ на період до кінця 2027 року, що є умовою для наступних траншів макрофінансової допомоги від ЄС загальним обсягом 50 млрд євро.

 

Рішення Уряду

4 червня Кабінет Міністрів України затвердив розподіл субвенції з державного до місцевих бюджетів на ремонт і будівництво укриттів у школах. Фінансування отримають 50 проєктів ремонту і будівництва укриттів переважно у 8 прифронтових і прикордонних із росією областях. Загальна вартість цих проєктів — 2,19 млрд грн.

4 червня Уряд затвердив також новий Порядок надання державного стимулювання створення та функціонування індустріальних парків. Він передбачає надання коштів на будівництво об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних парків, а також компенсацію за приєднання до інженерно-транспортних мереж.

13 червня Кабінет Міністрів України затвердив новий Порядок функціонування державної системи моніторингу довкілля та її підсистем. Документ замінює застаріле Положення 1998 року та визначає його нову структуру. Тепер вся інформація про стан компонентів довкілля буде підлягати системному спостереженню на чотирьох рівнях – від національного до об’єктового.

 

Обговорення загальноукраїнського рівня

У червні нагальні для громад питання традиційно були на порядку денному - відбулася низка публічних заходів за участі представників центральної влади, місцевого самоврядування та міжнародних партнерів.

Серед цих зустрічей особливо запам’яталися такі:

6 червня - п’ятий із серії публічних діалогів «Децентралізація на зв’язку», у фокусі обговорення якого була енергетична стійкість громад.

6 червня - конференція «Відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади».

11 червня - круглий стіл на Черкащині на тему: «Міжнародне територіальне співробітництво органів місцевого самоврядування: стан та перспективи розвитку. Функціонування інституту старост в умовах подолання викликів воєнного часу».

17 червня - презентація результатів дослідження та пропозицій змін до законодавства щодо співробітництва громад.

УВАГА! Свої пропозиції щодо змін до законодавства про співробітництво громад органи місцевого самоврядування можуть надіслати до 10 липня. Деталі є ТУТ.

26 червня - брифінг мерів «Стратегії розвитку громад: їх оновлення в контексті воєнного стану, виклики та уроки для громад».

Крім того, в червні тривали регіональні обговорення реформи профільної середньої освіти, до якої залучені органи місцевого самоврядування: 7 червня в Івано-Франківську, 18 червня на Київщині, 27 червня в Одесі та 28 червня в Миколаєві.

 

Ми і надалі слідкуватимемо, як впроваджуватимуться згадані вище рішення, чи втілюватимуться результати обговорень у реальні дії влади і чи відповідатимуть ці дії очікуванням громад.

Щоб не пропустити важливого, стежте за новинами порталу «Децентралізація», нашим онлайн-календарем, а також оновленням наших сторінок у Фейсбуці та Телеграмі.

Вдалого місяця! Про результати липня поговоримо на початку серпня.

Усі найголовніші новини минулих місяців є у наших оглядах за посиланням

 

Найпопулярніші новини місяця:

  1. Порівняльний аналіз фінансової спроможності територіальних громад (на основі показників 2021 та 2023 років)
  2. Як Чортків єднає Україну, будуючи квартири для переселенців
  3. Як Коломийська громада підтримує переселенців та виховує захисників України - у документальному серіалі "Я залишаюсь"
  4. Вакансія! Старший(а) експерт(ка) з надання адміністративних послуг в Україні
  5. Закупівлі для ЗСУ: законопроект, який спростить процедури для громад, ухвалений в цілому
  6. Стратегія громади як ключ до її відновлення: як відбудувати краще, ніж було
  7. Куди веде політика згуртованості? Замість освоєння коштів – інвестування на благо громад
  8. 10 років співробітництву громад: результати дослідження ефективності та концепція змін до...
  9. Лубенська громада залучає мільйони на розвиток через гранти
  10. Децентралізація: найважливіше за травень
01.07.2024 - 08:51 | Views: 6347
Децентралізація: найважливіше за червень

Tags:

monthly digest

Source:

Read more:

21 November 2024

Громади Хмельниччини долучилися до обговорення реформи старшої школи

Громади Хмельниччини долучилися до обговорення...

15 листопада в Хмельницькому відбулося громадське обговорення впровадження реформи профільної середньої освіти. Захід...

21 November 2024

Програма Polaris провела інформаційну сесію для громад Житомирщини

Програма Polaris провела інформаційну сесію для...

20 листопада у Житомирі відбулася інформаційна сесія Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в...

21 November 2024

Стратегія безбар’єрності: експерт розповів про цифрову доступність

Стратегія безбар’єрності: експерт розповів про...

Цифрова безбарʼєрність – один із шести ключових напрямків розвитку, визначених у Національній стратегії зі створення...

20 November 2024

Mayors’ Congress in Paris: at least 7 new partnerships are being established

Mayors’ Congress in Paris: at least 7 new...

Just imagine the scale of the Mayors’ Congress in Paris for local government leaders: 1,200 French mayors are...