На апаратній нараді в облдержадміністрації розглянуто питання про стан впровадження реформи децентралізації на території Кіровоградської області. Інформувала про здобутки та проблеми в цій справі начальник управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Вікторія Кулікова.
На останнє засідання обласної ради, що відбулося в кінці серпня, було винесено питання про внесення змін до Перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області (нова модель передбачала створення 52-х територіальних громад), однак, на жаль, депутати не підтримали запропонований проект рішення. Тоді як робота, за словами Вікторії Кулікової, була проведена дуже велика. По кожній з громад зроблено необхідні розрахунки, у тому числі з усіх напрямків і реформ, що стосуються культури, освіти, фінансів. Фінансисти, зокрема, прорахували навіть потенційний обсяг коштів, які матиме та чи інша громада при об’єднанні, враховуючи сьогоднішній ресурс. Як свідчать дані розрахунки, жодна з них не була б дотаційною, тобто створення об’єднаних громад дійсно має сенс.
На даний час можна говорити про факт об’єднання в області (незалежно від різного ставлення до цього процесу) шести територіальних громад. Три з них (Новоукраїнська, Бобринецька, Маловисківська) уже провели вибори, обрали собі керівників і є юридично самостійними у прийнятті рішень, веденні господарської та іншої діяльності.
Пізніше утворились ще три громади – Помічнянська міська ОТГ, що об’єднує населені пункти Добровеличківського та Новоукраїнського районів, Соколівська сільська ОТГ Кіровоградського району та Великоандрусівська сільська ОТГ Світловодського району, які нині очікують рішення ЦВК про призначення дати проведення перших місцевих виборів.
До речі, як зазначила Вікторія Кулікова, Мінрегіоном відпрацьовано законопроект "Про засади територіального та адміністративного устрою", що, зокрема, зніме проблеми у проведенні таких виборів для тих громад, які об’єднують населені пункти з різних районів, що актуально для об’єднаної Помічнянської громади, де досі чекають рішення ЦВК.
Також до обласної державної адміністрації надійшло повідомлення про те, що ще п’ять громад ввійшли в процес об’єднання: дві у Маловисківському і по одній у Долинському, Кіровоградському та Новоукраїнському районах.
Слід зазначити, що в фінансовому аспекті держава дотримується взятих на себе перед новоствореними об’єднаними громадами зобов’язань щодо надання їм прямої субвенції на формування та підтримання інфраструктури. У нинішньому році для Бобринецької громади, зокрема, передбачено 4877,3 тисячі гривень для реалізації шести інвестиційних проектів, Маловисківська громада отримає 3185,1 тисячі гривень – для реалізації трьох проектів (проекти стосуються сфери ЖКГ, освіти та культури).
Як зазначила начальник управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури ОДА, дуже слабо до цього процесу долучаються районні державні адміністрації – як організаційно, так і інформаційно. Тому, на її думку, необхідно розробити, аналогічно до обласного плану, відповідні плани і в районах. Слід також активізувати діяльність робочих груп саме з територіями, а виїзди на території проводити не до сільських чи селищних голів, а безпосередньо до людей і конкретно з ними вести роботу – інформувати, роз’яснювати, переконувати.
Голова обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко свою позицію в даному питанні окреслив так: ми маємо орієнтуватися на загальнодержавні течії і загальнодержавні настрої. Керівництво держави, зокрема, Президент України неодноразово наголошував на тому, що альтернативи децентралізації в Україні немає. Тож дії політиків, яким хочеться знайти в цьому питанні якісь негативні моменти і піаритись на них у своїх вузькополітичних інтересах (чи то з прицілом на вибори, чи для дискредитації влади, чи бажаючи підняти свій політичний рейтинг) – це всього лише суєта, що не має жодного стосунку до реального життя.
– Наше з вами завдання, – наголосив Сергій Кузьменко, – дати можливість людям і громадам сформувати такі об’єднання, які б забезпечили їм умови для комфортного життя. Це і є суть децентралізації, суть тих змін, що мають відбутися. Все інше – це намагання просто заговорити й перетворити на балаган хорошу, правильну ідею створення такого адміністративного устрою в країні, який дасть можливість налагодити в ній максимально ефективне управління.
Поділитися новиною:
19 листопада 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 листопада 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 листопада 2024
Підтримка населенням децентралізації...
Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація) має стабільно високий рівень...
19 листопада 2024
Як Агенція регіонального розвитку Сумщини...
Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними...