Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними партнерами, можуть стати важливими інституціями, які ефективно втілюють завдання регіональної політики в Україні. Зараз вони в процесі розвитку, який переплітається з низкою складних проблем. Однак, завдяки сприянню Швейцарсько-українського проєкту UCORD, низка агенцій не лише підтримує громади у складний час, а й формують стратегії розвитку, здатні інтегрувати європейські практики у відновлення та економічне зростання регіонів. У межах серії інтерв’ю з представниками АРР, яку започатковує портал «Децентралізація», директор АРР Сумської області Віталій Расторгуєв розповідає про роботу своєї команди, виклики прикордонного регіону та підтримку, яку забезпечує проєкт UCORD. Це перше інтерв’ю в циклі, що познайомить вас із діяльністю агенцій різних регіонів.
Яку місію виконує Агенція регіонального розвитку у вашому регіоні, і як вона сприяє реалізації державної регіональної політики на місцях?
Перш за все, Агенція, як недержавна структура, має більше можливостей бути універсальним проєктним майданчиком для об’єднання небайдужих людей: від урядовців до активної громадськості.
Ще на початку своєї діяльності у 2022 році ми сформували свою місію, виходячи із завдань, передбачених законом України «Про засади державної регіональної політики» та бачення наших засновників. Проте, в подальшому адаптували її, враховуючи виклики сьогодення і специфіку нашого прикордонного регіону.
Наша місія - об’єднати зусилля для сталого економічного зростання територіальних громад області та регіону в цілому шляхом розробки стратегічних документів, залучення ресурсів, підтримки підприємництва та співпраці з громадами, формування позитивного іміджу регіону на національному та міжнародному рівнях.
Чи можете поділитися конкретними прикладами проєктів або ініціатив, реалізованих Агенцією, які мали позитивний вплив на розвиток регіону?
У першу чергу, ми сфокусувалися на проблемах військового часу, пріоритетними стали проєкти оцифровки руйнувань, відбудова комунальної інфраструктури, створення багатофункіональних укриттів, ветеранська політика, охорона здоров’я, поточна підтримка місцевого бізнесу за рахунок грантових програм та кредитування… Цей список можна доповнювати, адже війна загострила наявні потреби території.
Поряд з цим, реалізовували так звані «проєкти швидкої підтримки». Вони вкрай важливі для громад прикордоння. Це допомога донорів технікою, інструментами та обладнанням, засоби цивільного захисту, продукти харчування, будівельними матеріалами, джерелами живлення і т.д. Саме тут хочу подякувати нашим міжнародним партнерам, які постійно підтримують Сумщину, таких як, Сhemonics Int спільно з ФПСУ, Federation Nationale de Protection Civile France, CFLI,Фонд Ф.Шпиги, БФ «Шпиталь шептицького», МОМ та багато інших.
Найбільш ефективним проєктом, особисто для мене, став проєкт MdM Greece, в рамках якого вдалося здійснити реконструкцію двох зруйнованих опорних лікарень, закупити обладнання, запустити роботу мобільних медичних бригад та інше. Але успіх полягає не так в реалізації проєкту, а в тому, що по завершенню проєкту наші міжнародні партнери стали для нас своєрідним амбасадором, який залучає нас до інших проєктів учасників Європейського кластеру у сфері охорони здоров’я. Таким чином ми набули надійного партнера, який опікується нашим регіоном.
Ну і звичайно, добре вам відомий Швейцарсько-український проєкт UCORD, в рамках якого Сумщина поряд з іншими п'ятьма областями реалізує трирічний проєкт. Саме в рамках цього проєкту ми зробили акцент на вкрай важливій підтримці бізнесу, розбудові системи охорони здоров’я та розвитку соціально-культурної сфери.
Які фінансові механізми та інструменти ви використовуєте для реалізації проєктів? Чи є достатньою підтримка з боку держави та міжнародних донорів?
Наразі заробітна плата частково фінансується за рахунок обласного бюджету, частково - за рахунок грантових програм. Всі інші адміністративні та господарські видатки здійснюються виключно за рахунок коштів міжнародної допомоги.
Маючи фінансову невизначеність на майбутнє, ми знаходимось в постійному пошуку ресурсів: це і проєктна діяльність, і система платних послуг для територіальних громад та бізнесу.
Але ми ж розуміємо, що сьогоднішній фінансовий стан громад Сумщини, м’яко кажучи, незадовільний. Тому для нашої спільної з громадами спроможності реалізувати спільні проєкти, ми концентруємо свої зусилля на підготовці кадрів, оскільки проблема дефіциту кадрів стає дедалі гострішою.
Команда Агенції невелика - всього шість співробітників, і такої кількості не вистачає, щоб допомогти всім територіальним громадам. Тому ми «вирощуємо» кадрову підмогу - проєктних менеджерів громад, що працюють так би мовити в «полях». Завдяки проєкту UCORD ми проводимо цикл навчальних тренінгів для проєктних менеджерів Сумщини. Робити такі тренінги оффлайн в Сумах стало ще одним безпековим викликом, тому наші навички антистресового менеджменту постійно вдосконалюються.
Як співпрацюєте з територіальними громадами та місцевим бізнесом? Які приклади успішного партнерства можете навести?
Потреби територіальних громад - це фундаментальна основа наших проєктів. Ми надаємо послуги трьох видів: інформування та консультування з актуальних проєктів, менторська підтримка зі створення проєктних заявок, реалізація спільних проєктів. Географія таких проєктів не може обмежуватись Сумами, Охтиркою, Конотопом чи іншою громадою області – наше завдання об’єднувати, показувати можливості нашого регіону нашим партнерам. Агенція вже уклала 19 меморандумів з громадами Сумщини та 17 меморандумів з організаціями іншого типу (ГО, комунальні установи). Ми активно ведемо перемовини з іншими потенційними партнерами щодо напрямків можливої співпраці (поза межами Сумської області).
Один зі «свіжих» прикладів успішного партнерства Агенції та громади, це перемога у конкурсі Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив (CFLI) від Посольства Канади в Україні, в рамках проєкту «Посилення механізмів для реабілітації ветеранів в Україні шляхом створення Центру фізичного та ментального відновлення», що надає можливість закупити необхідне обладнання для функціонування реабілітаційного корпусу Центру.
З вересня 2024 року в рамках проєкту UCORD Агенція розпочала реалізацію програми підтримки бізнесу. Головна мета - підтримати економічну спроможність регіону за рахунок розвитку компетенцій бізнесу, який, не зважаючи на труднощі останніх років, продовжує діяльність, створює нові робочі місця та наповнює бюджети громад. Працюємо над створенням Каталогу Крафтової продукції для її популяризації в Україні та за її межами. На «гарячій лінії» надаємо консультації в напрямках підготовки бізнес-планів / проєктів розвитку бізнесу для державних та міжнародних конкурсів / фондів (Дія – бізнес, власна справа, ІОМ тощо), з питань отримання дозволів на будівництво, сертифікації продукції, розробки проектно-кошторисної документації, участь у публічних закупівлях та інше.
З якими основними викликами стикається Агенція в процесі реалізації регіональних проєктів? Що, на вашу думку, можна покращити на державному рівні для підтримки АРР?
Територіальна належність Сумщини до прикордоння створює постійну загрозу для регіону, що ускладнює для нас довгострокове планування та залучення інвестицій. Складна безпекова ситуація та невизначеність щодо майбутнього відлякують інвесторів. Як я вже зазначив, війна спричинила масову міграцію населення та відтік професійних кадрів, що безперечно впливає на активність проєктної діяльності Агенції.
Низька інформаційна впізнаваність обмежують проєктні можливості агенцій, оскільки багато донорів не ідентифікують Агенцію як потенційного адміністратора проєктів і більшість грантових пропозицій націлюють на громадські організації. Це створює дисбаланс у розподілі ресурсів та ускладнює реалізацію масштабних проєктів на рівні всієї області.
За результатами спільних зустрічей з Міністерством розвитку громад та територій ми розробили пропозиції більш дієвих механізмів діяльності Агенції, зокрема акцентували на важливості просування Агенції збоку міністерств, як вагомого учасника міжнародного партнерства регіону.
Одночасно запропонували варіанти: створення механізму фінансування Агенцій з обласного бюджету за принципом співфінансування у сумі близько 10% від загального обсягу залучених Агенцією коштів у попередньому році (міжнародна технічна допомога, гуманітарна допомога, інвестиції тощо); можливості призначення Агенції координатором системи DREAM на регіональному рівні; відновлення та переформатування Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) та надання агенціям координаційної ролі.
Чи маєте стратегічний план розвитку для вашої Агенції? Які основні пріоритети Ви бачите для розвитку АРР на найближчі 5 років?
Саме зараз ми працюємо над розробкою стратегічного плану разом з North-East RDA (Румунія). У проекті плану вже визначені місія та бачення установи на основі Положення про Агенцію та SWOT аналізу, також визначені основні цілі організації з якісними та кількісними показниками їх досягнення. Проєкт стратегічного плану розробляється до 2026 року.
Також у рамках даного документу будуть задекларовані організаційні цінності Агенції та Кодекс поведінки та етики.
Пріоритетними цілями визначені:
На щотижневих онлайн зустрічах із нашими міжнародними партнерами ми формуємо стратегічний план розвитку Агенції на базі аналогічних документів європейських організацій. На нашу думку, це є максимально правильним, брати вже «працюючий» алгоритм на прикладі однієї з країн та адаптувати під специфіку нашого регіону. Не можу сказати, що наш стратегічний план стане «шаблонним прикладом» для інших АРР України, але для нас це буде максимально робочим інструментом без зайвої «води та лірики».
Як часто ваша Агенція звертається до європейських практик регіонального розвитку, і чи є плани щодо залучення європейських експертів або стажування персоналу?
Як вже було зазначено, ми адаптуємо наші політики до вимог європейської спільноти. В листопаді я вирушаю у відрядження до Румунії, де спільно із колегами-директорами інших українських АРР буду учасником ознайомчого візиту, далі заплановані стажування для членів команди АРР. Також ми маємо напрацювання щодо проєктів в галузі архітектури із колегами із Чехії, однак це все в процесі планування та говорити про це на всю країну поки що зарано.
Як оцінюєте рівень обізнаності та зацікавленості громад щодо роботи АРР? Чи плануєте просвітницькі заходи, щоб покращити взаємодію з населенням?
Важко сказати, що зацікавленість наших громад в Агенції, саме як в проєктному майданчику, рівнозначна, оскільки із 51 громад Сумської області - 15 мають статус прикордонних. Для них зараз найпріоритетнішими питаннями є безпекові моменти та гуманітарна підтримка. Але ті громади які мають кадровий потенціал та вмотивовані на участь у розвиткових проєктах (близько 28 громад) - завжди на зв'язку.
Просвітницькі заходи серед населення це більше прерогатива місцевої влади громад. А ми в свою чергу працюємо у напрямку залучення представників громад до навчальних програм щодо розвитку партисипації, е-демократії, залучаємо їх до інформаційних, промоційних проєктів та соцреклами.
Які ключові навички та знання, на Ваш погляд, мають бути в працівників АРР для забезпечення ефективної роботи? Чи є можливості для їхнього професійного розвитку?
Працівник Агенції регіонального розвитку – це справжній архітектор змін у регіоні. Від його компетентності та залученості залежить успіх багатьох ініціатив, спрямованих на покращення життя громад регіону, він має бути цілеспрямованою та самоорганізованою особистістю. Повинен мати глибоке розуміння економічних процесів у регіоні, трендів розвитку, проблем та потенціалу.
У працівника має бути критичне та аналітичне мислення, підкріплене знаннями з грантрайтингу та проєктного менеджменту. Мати комунікаційні навички, творчий підхід до вирішення задач.
Агенція об’єднала в команду шість спеціалістів, кожний із яких веде свій окремий напрямок: комунікаційний, бізнесовий, соціально-культурний, міжмуніципальний, фінансовий тощо. Більшість проєктних менеджерів є взаємозамінними. Звичайно людей не вистачає, часу не вистачає, роботи ми маємо надзвичайно багато, оскільки зараз до Сумщини як до прикордоння прикута увага багатьох міжнародних партнерів.
Які зміни, на Вашу думку, необхідно внести до законодавства чи загальної системи підтримки АРР, щоб підвищити їхню ефективність і стабільність у довгостроковій перспективі?
В Сумському регіоні, як в Україні в цілому, Агенції об’єднують територіальні громади, громадянське суспільство, заклади освіти та органи державної влади у формуванні спільного бачення (розробка стратегій, проєктів) і втіленні завдань розвитку територій.
Чинне законодавство визначило стабільну роль Агенції, проте воно розпорошує її функціонал в залежності від регіону та бачення засновників. Як варіант, можна визначати завдання для агенцій нормативними документами міністерського рівня, які б мали пріоритетні напрями діяльності з урахуванням актуальних викликів часу та регіону. Такий підхід дозволить зберегти гнучкість та адаптивність АРР до місцевих особливостей водночас забезпечивши координацію їхніх дій на загальнодержавному рівні. Тоді для виконання цих повноважень АРР повинні мати гарантії фінансової стабільності та конкурентної заробітної плати, але тут теж складно буде тримати баланс: отримувати підтримку із бюджету та паралельно боротись за фінансову незалежність - така ситуація іноді ставить перед АРР вічне питання: «ми до красивих чи до розумних»?
Ідеальний варіант - якщо б міжнародні фонди / держава розробили спеціальні грантові програми, спрямовані на підтримку великомасштабних проєктів регіонального розвитку, які могли б адмініструвати лише АРР, яскравим прикладом є проєкт UCORD.
Теги:
регіональний розвиток агенція регіонального розвитку
Область:
Сумська областьДжерело:
Портал "Децентралізація"
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 грудня 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 грудня 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 грудня 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...