24 лютого 2024
Logo slogan
Децентралізація: найважливіше за жовтень
Децентралізація: найважливіше за жовтень

На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Говоритимемо про важливі рішення, які прийняв Уряд чи Парламент, або які набули чинності, а також про події та обговорення, на які органам місцевого самоврядування варто звернути увагу або долучитися до них.


Жовтень 2023 року не був багатим на вагомі рішення для громад, а от подій, обговорень різних рівнів було вдосталь. Згадаємо найважливіше.

24 жовтня Президент підписав Закон про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України (№3285). Ми стежили за обговоренням і розглядом відповідного законопроекту. ЗМІ одразу підхопили новину про підписання закону і згарячу «вбили» усі селища міського типу, та ще й, заплутавшись у термінології, охрестили їх «поселеннями». Нагадаємо, закон набуде чинності наприкінці січня 2024 року і ніяких «вбивств» ні смт, ні чогось іншого не передбачає. А термін «поселення» застосовуватиметься для колишніх садибних товариств та дачних кооперативів, які нарешті зможуть стати частиною громад. Відповіді на найпоширеніші запитання щодо основних положень закону є за посиланням.

Важливо також, що у жовтні відновилася публічна дискусія про необхідність прийняття законопроекту №4298, який передбачає реорганізацію місцевих державних адміністрацій відповідно до сучасних реалій, а також відновлення функціонування системи забезпечення законності діяльності органів місцевого самоврядування в Україні. Цей законопроект обговорили 14 жовтня під час зустрічі високого рівня у Львові. Рішення, звичайно, ніякого прийнято не було, але учасники заявили про те, що досягли консенсусу з більшості положень. Пізніше народний депутат Віталій Безгін у своєму інтерв’ю висловив думку, що приймати цей законопроект треба зараз, бо далі зробити це буде набагато важче.

В центрі уваги цього місяця також були бюджетні питання. Так, 17 жовтня Верховна Рада України не змогла прийняти в другому читанні проект закону про внесення змін до Бюджетного кодексу, які в тому числі передбачали вилучення «військового» ПДФО з місцевих бюджетів (№10037). Законопроект відправили на повторне друге читання і мають знову розглянути ще під час поточного Бюджетного процесу. Головне, щоб при підготовці до повторного розгляду не зникли корисні для громад правки, як то додаткова дотація для деокупованих територій, доступ сільських та селищних громад до запозичень тощо. Ми стежитимемо за розглядом законопроекту і надалі.

19 жовтня Верховна Рада прийняла в першому читанні Бюджет на 2024 рік. Про його основні важливі для місцевого самоврядування положення ми писали тут. В другому читанні Бюджет-2024 народні депутати мають прийняти не пізніше 20 листопада.

Варто також згадати, що на початку жовтня Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури опублікувало Моніторинг реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, який останні роки з’являється не часто. В ньому – актуальні дані про міжнародне партнерство, міжмуніципальне співробітництво, місцеві бюджети, розвиток інституту старости, створення військових адміністрацій населених пунктів. Отже, якщо потрібна загальна статистика, він стане у пригоді. Моніторинг попередніх періодів є за посиланням.

З валивих обговорень цього місяця варто виділити публічні консультації «Регіональний вимір Плану України», які провели Мінекономіки і Мінінфраструктури. Про «План України» громадам важливо знати, бо це має бути комплексний документ, котрий стане стратегічною основою відновлення та економічного розвитку держави на найближчі 4 роки. Отже на нього органам місцевого самоврядування в найближчій перспективі доведеться орієнтуватися. Попередньо, він буде складатися з шести основних блоків, що сформують комплексне бачення розвитку української економіки. «План України» має стати складовою реалізації Ukraine Facility - чотирирічної програми ЄС з фінансування України на суму 50 млрд євро. Щоправда, поки невідомо, коли варто очікувати хоча б попереднього плану «Плану України», але необхідність про його прийняття вже листопаді цього року урядовці і народні депутати говорили неодноразово... Отже, спостерігатимемо.

Щоб не пропустити важливого, слідкуйте за новинами порталу «Децентралізація» також у Фейсбуці та Телеграмі.

Гарного листопада, про підсумки якого поговоримо на початку грудня!

Переглядів: 157
Новини на тему: щомісячний дайджест
Децентралізація: найважливіше за січень
Децентралізація: найважливіше за грудень 2023
Децентралізація 2023: підсумки року
Децентралізація: найважливіше за листопад
Читайте також: