4 березня у Дніпрі за участі представників місцевого самоврядування, профільних асоціацій, експертів та громадськості Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей відбулося публічне обговорення пропозицій щодо внесення змін до Конституції України «Конституційне забезпечення децентралізації в Україні – 2020».
«Усі ми хочемо побудувати децентралізовану, демократичну європейську Україну. Чи можливо це без сильного місцевого самоврядування? Абсолютно ні. Саме тому зараз ми одночасно рухаємося двома паралельними шляхами змін. Перший - ми затверджуємо новий адміністративно-територіальний устрій, і зробити це маємо до жовтня цього року, коли пройдуть місцеві вибори по усій країні. Якщо цього не відбудеться, ми втратимо роки для розвитку країни. Новий адмінтерустрій можна зробити без внесення змін до Конституції. Але комплексно завершити реформу, не змінивши основний закон, нереально. Тому що децентралізація – це не лише про створення нових громад чи районів, це про створення нової системи влади на територіях. І щоб створити цю нову систему, маємо йти ще і шляхом змін до Конституції», - зазначив, експерт з децентралізації, радник Прем’єр-міністра України Іван Лукеря.
За його словами, Офіс Президента, парламент та уряд ініціювали та проводять широке обговорення в регіонах для напрацювання конституційних змін, які б мали підтримку місцевого самоврядування, експертів, науковців. Саме такі зміни, на думку експерта, мають шанс бути нарешті підтримані у стінах парламенту.
«Як на мене, вже досить намагатися пробігти між краплями точкових змін до законодавства. Час створити у вигляді конституційних змін певну парасольку, яка захистить права та інтереси органів місцевого самоврядування», - сказав Іван Лукеря.
«Головне питання, яке маємо вирішити конституційними змінами саме зараз – як створити сильне місцеве самоврядування на найближчому до людей рівні – у громадах. Так зробили наприклад у Польщі – спочатку сформували по всій країні ґміни – і лише через 10 років – повіти і воєводства. Цей шлях може підійти нам, бо дозволить напрацювати досвід і зрозуміти, якими мають бути органи місцевого самоврядування вищих рівнів, чим вони займатимуться і чи взагалі потрібні. Якщо ж ми спробуємо вирішити усі питання одразу і зараз, то є ризик, що ми закладемо в основний закон потенційні конфлікти між рівнями самоврядування, і матимемо не розвиток, а боротьбу, перетягування повноважень і ресурсів», - вважає Василь Куйбіда, радник голови Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
З описом проблем, метою змін та нормами законопроєкту, які обговорюються в регіонах, можна ознайомитися за посиланням.
Публічні обговорення вже відбулися в Донецькій, Луганській, Херсонській, Харківській, Вінницькій, Львівській, Чернівецькій областях та у Києві. До них долучилися представники місцевого самоврядування із сусідніх областей. Таким чином у публічних обговореннях майбутніх конституційних змін взяли участь всі регіони – місцеве самоврядування, їх асоціації, експерти, громадськість.
Планується, що вже в березні представники місцевого самоврядування з усіх регіонів ще раз зберуться у Києві, аби підсумувати результати публічних обговорень. Далі до процесу долучаться конституціоналісти та парламентські фракції, які готуватимуть текст майбутніх конституційних змін. Наступний етап – внесення законопроекту змін до Конституції України на розгляд Верховної Ради.
Висловити свої пропозиції до конституційних змін усі бажаючі можуть також онлайн:
Теги:
Конституція обговорення Іван Лукеря
Область:
Дніпропетровська область Запорізька область Кіровоградська областьДжерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
Поділитися новиною:
19 листопада 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 листопада 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 листопада 2024
Підтримка населенням децентралізації...
Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація) має стабільно високий рівень...
19 листопада 2024
Як Агенція регіонального розвитку Сумщини...
Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними...