60 кілометрів до лінії фронту: як Покровська громада співпрацює з Програмою  USAID DOBRE в умовах війни?

Покровська громада Дніпропетровської області розташована на межі трьох областей – Дніпропетровської, Запорізької та Донецької. До лінії фронту – лише 60 кілометрів.

Громада підставила плече майже чотирьом тисячам ВПО з Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської та Харківської областей, активно допомає військовим. Вона бере активну участь у різних конкурсах, виграє їх, щоб надавати більш якісні послуги жителям. Покровська громада – надійний партнер Програми USAID DOBRE з 2016 року. За цей час разом реалізували 23 важливі проєкти з покращення послуг, місцевого економічного розвитку, міжмуніципального співробітництва. Нині найголовніше завдання громади –  зберегти життя людей, подбати про їхнє здоров’я, створити умови для життя та розвитку, попри війну.

Тому Покровська громада за сприяння Програми USAID DOBRE готує нову Стратегію розвитку. На цій території залишаються жити та працювати понад 19 тисяч людей. Вони надихають своєю стійкістю та незламністю.


 

Попри війну та руйнування, покращують послуги для людей

 

Від початку широкомасштабного вторгнення голова громади Світлана Спажева разом із усією командою залишалися на місцях цілодобово – тут не опускали руки, постійно чергували та надавали допомогу внутрішньо-переміщеним особам, які змушені були тікати від війни. У громаді підставляють плече своїм сусідами, які постраждали від бойових дій, зокрема, підтримують Гуляйпільську громаду, розташовану за 30 кілометрів, яка також є партнером Програми USAID DOBRE.

На жаль, Покровська громада зазнала значних пошкоджень та руйнувань: частково чи повністю знищено 21 об’єкт соціальної сфери. Двічі завдали удару ліцею, який був капітально відремонтований до лютого 2022 року. Заклад, у якому навчалися 860 учнів, фактично зрівняли з землею. Окрім того, руйнувань зазнали п’ять магазинів, сім підприємств і 128 домогосподарств.

 

 

Власне співпраця з Програмою USAID DOBRE продовжилася відразу після лютого 2022 року. У межах проєкту екстреного реагування громада отримала від надійних партнерів більше 100 вікон та шість вхідних дверей для двох гімназій, які постраждали від вибухів. Окрім того, громаді передали польову кухню, адже тут організували гарячі обіди для внутрішньо-переміщених осіб та місцевих жителів.

Активне життя в громаді продовжується і сьогодні. Попри війну, тут поліпшують надання послуг у житлово-комунальній сфері. Власне самі жителі шляхом опитування визначилися, що для них найактуальнішою є послуга з поводження з твердими побутовими відходами.

«У жовтні минулого року спільно з Програмою USAID DOBRE ми розпочали цю роботу, провели опитування серед мешканців громади, а вже після цього розробили та затвердили відповідну Програму. Ми вже отримали від партнерів сміттєвоз вартість 4,5 мільйона гривень. Для нас це дуже важливо, адже парк комунального підприємства дуже давно не оновлювався» – розповів Олексій Прилепа, начальник відділу ЖКГ Покровської громади.

 

 

Програма передбачає проведення потужної інформаційної кампанії. І тут розуміють, що потрібно починати з дітей, тому в школах та дитячих садочках розповідають та мотивують наймолодших сортувати сміття. Тема поводження з відходами завжди  була актуальною в громаді. За підтримки міжнародних партнерів та разом із молоддю, тут започаткували екопроєкт «Зелений патруль». Учні місцевих шкіл відвідували інтерактивні тренінги та майстер-класи, де вивчали основи екологічного законодавства, вчилися компостувати біовідходи та сортування сміття. Таким чином через дітей вирішили достукатися до свідомості дорослих, змінювати поведінку та звички людей.

У громаді триває постійна акція зі збору пластикових кришок під гаслом «Ворогам – кришка». Їх відправляють на переробку та виготовлення протезів для військових. У планах громади будівництво станції перевантаження сміття із сортувальною лінією.

 

 

Реабілітаційний центр: відремонтоване приміщення, сучасне обладнання, кваліфіковані лікарі

 

У громаді створюють умови й для надання якісних медичних послуг. Покровська громада у квітні 2024 року перемогла в конкурсі проєктів із міжмуніципального співробітництва та вже почала його реалізовувати. Тут планують надавати якісні медичні послуги з медико-соціальної реабілітації для жителів трьох громад: Покровської, Великомихайлівської та Маломихайлівської.

Ще у 2023 році на базі діагностичного центру місцевого медичного закладу розпочали реновацію реабілітаційного відділення. Потреба в такому відділенні дуже актуальна. Адже ветерани війни потребують ефективної реабілітації після психологічних та фізичних травм, отриманих на війні. Окрім того, збільшилася кількість місцевих жителів з неврологічними захворюваннями, хворобами серцево-судинної системи та органів слуху. Почастішали інсульти та інфаркти. На жаль, застаріле обладнання не дозволяло якісно надавати медичні послуги в громаді, тому за ними їхали в обласний центр – Дніпро. Минулого року реабілітаційний центр за допомоги міжнародних донорів поповнився спеціальним обладнанням. Тут роблять різні типи масажів, лікувальну гімнастику, відновлюють рухові функції організму після інсультів. Із початку року медичними послугами вже скористалися більше 100 місцевих жителів та військових.

 

 

А у квітні 2024 року після перемоги в конкурсі проєктів з міжмуніципального співробітництва Покровська громада зробила капітальний ремонт у семи кімнатах діючого діагностичного центру на загальну суму більше шести мільйонів гривень. Власне обладнання для трьох фізіотерапевтичних кабінетів, кабінету парафінового лікування та кабінету з проведення діагностики і лікування осіб з порушенням слуху забезпечить у межах проєкту Програма USAID DOBRE. Частина обладнання вже встановлена в діагностичному центрі. Зокрема, сучасне обладнання для роботи сурдолога, побутову техніку та інше обладнання. Окрім того, громада вже отримала новий аналізатор для проведення аналізів крові.

Повністю діагностичний центр Покровської лікарні буде укомплектований до лютого наступного року. А поки місцеві лікарі проходять тренінги та підвищують свою кваліфікацію.

 

Медовий кооператив: що у планах?

 

Покровська територіальна громада завжди була лідером з провадження кооперативного руху серед громад-партнерів Програми USAID DOBRE. Завдяки внутрішнім та зовнішнім інвестиціям на території громади працюють сільськогосподарські кооперативи «Молочарське» і «Добробут Андріївки». Кооперацію в громаді підхопив і Роман Логвиненко, який став ініціатором створення медового обслуговуючого кооперативу «Медок», що об’єднав 14 місцевих бджолярів. А загалом на території громади займаються медом понад 200 пасічників. Ідею Романа Логвиненка підтримала Покровська громада, яка виділила для цього земельну ділянку. А Програма USAID DOBRE передала обладнання на загальну суму понад три мільйони гривень. Додатково, один із членів кооперативу «Медок» став фіналістом конкурсу Програми дій і реагування територіальних громад на надзвичайні ситуації CLEAR (впроваджує Глобал Комьюнітіз і фінансується Бюро гуманітарної допомоги USAID) і отримав право на додатковий грант на придбання обладнання. Кооператив зможе переробляти 700 тонн меду на рік. У планах покровських медовиків – експорт продукції в Європу, а також відкриття навчального центру. Тут планують навчати бджолярству, щоб місцеве населення змогло отримати професію, відкрити власну справу та займатися виробництвом меду. Ведуться переговори з центром зайнятості щодо підтримки цієї ідеї. На жаль, війна поки вносить корективи в такі амбітні плани громади.

 

Війна не зупинила процеси навчання та розвитку

 

За словами голови Покровської громади Світлани Спажевої, Програма USAID DOBRE передала через навчання найголовніше –інструменти управління, навчила писати проєкти, знаходити партнерів, інвесторів, слухати та реагувати на запити людей.

«Ми бачили, що маємо багато проблем, а тому починали з моніторингу, аналізу, опитування людей. Спільно з жителями писали першу Стратегію розвитку громади та бачили позитивні результати своєї роботи. Завдяки Програмі USAID DOBRE нам вдалося упорядкувати всі наші документи, наприклад, ми зробили повний перелік майна громади, інвестиційний паспорт, який є у відкритому доступі. І тільки після такої важкої та копіткої праці громада отримала можливість реалізувати «тверді» проєкти. Першим таким проєктом, до речі, був молодіжний. Саме з ініціативи молоді ми спільно з  Програмою USAID DOBRE зробили зовнішнє освітлення центральної площі. А зараз ми завершуємо роботу над підготовкою нової Стратегії розвитку, яку розробляли спільно з жителями. Війна не зупинила процес навчання та наше прагнення до розвитку», – зазначила голова Покровської громади Світлана Спажева.

 

 

Громада досягла успіху, ефективно використавши допомогу Програми USAID DOBRE

 

Під час моніторингового візиту керівник Програми USAID DOBRE Браян Кемпл, заступник керівника Програми USAID DOBRE Максим Бурдавіцин, регіональний директор Програми USAID DOBRE Андрій Нагорний, фахівці з управління проєктами та програмами у сфері розвитку громад Програми USAID DOBRE Дмитро Режко, Олена Ткаченко та Катерина Голега змогли ближче познайомитися з громадою та побачити результати співпраці з Програмою USAID DOBRE.

За словами керівника Програми USAID DOBRE Браяна Кемпла, Покровська громада – це приклад стійкості та відваги.

«Війна тут дуже близько, адже вони живуть поряд з лінією фронту. Громада показала, як можна домогтися успіху, ефективно використавши нашу допомогу. Вони дуже багато зробили у мирний час, проте і зараз під час війни громада продовжує розвиватися, шукає можливості для того, щоб надавати якісні послуги жителям. Вони зробили дуже хороший реабілітаційний центр, змогли налагодити систему поводження з твердими побутовими відходами. У громаді подбали про те, щоб діти мали можливість відвідувати дитячий садочок і школу, організували укриття. Вони дуже багато зробили з нами за вісім років співпраці».

09.12.2024 - 09:02 | Views: 249
60 кілометрів до лінії фронту: як Покровська громада співпрацює з Програмою  USAID DOBRE в умовах війни?

Tags:

international support

Область:

Дніпропетровська область

Громади:

Покровська територіальна громада

Source:

Програма DOBRE

Read more:

18 December 2024

Мінфін: Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів на понад 300 млн грн

Мінфін: Уряд затвердив розподіл додаткової...

 17 грудня Уряд затвердив другий етап розподілу додаткової дотації за 4 квартал 2024 року для місцевих...

18 December 2024

Уряд виділив понад 2,6 млрд грн на безоплатне харчування для учнів 1–4 класів

Уряд виділив понад 2,6 млрд грн на безоплатне...

  Кабінет Міністрів України продовжить допомагати громадам організовувати безоплатне гаряче харчування для...

18 December 2024

Відкритий діалог у Золочівській громаді: як реформувати старшу школу – виклики та можливості

Відкритий діалог у Золочівській громаді: як...

12 грудня у Золочівській громаді на Київщині відбулася зустріч, присвячена обговоренню реформи старшої школи....

17 December 2024