16 July 2024
Децентралізація
10 років співробітництву громад: результати дослідження ефективності та концепція змін до законодавства
10 років співробітництву громад: результати дослідження ефективності та концепція змін до законодавства

Співробітництво територіальних громад – один з перших інструментів, створений для розвитку громад в рамках реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. 17 червня 2014 року парламент ухвалив Закон «Про співробітництво територіальних громад». З того часу минуло 10 років – вагомий відрізок часу, який дає можливість дослідити ефективність інструменту співробітництва, зважаючи на досвід його застосування громадами.

Так, Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) та Офіс Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України провели дослідження міжмуніципального співробітництва територіальних громад. До презентації його результатів запросили народних депутатів України – членів Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, представників проектів міжнародної технічної допомоги, які активно працюють з громадами у сфері розвитку міжмуніципального співробітництва - Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні», Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», Програми «ULEAD з Європою».

«Програма USAID DOBRE за ініціативою Офісу Конгресу провела масштабне дослідження, яке дає розуміння, чи вдалося нам створити дієвий інструмент співробітництва територіальних громад: наскільки він є популярним для вирішення спільних для громад питань місцевого значення; наскільки він є ефективним – чи дає змогу досягти тих цілей, які ставлять перед собою громади, реалізуючи угоди про співробітництво; наскільки він дає змогу справді об’єднувати ресурси – кадрові і фінансові і тим самим заощаджувати для втілення інших, не менш важливих завдань для кожної сторони співробітництва. В свій час певні дослідження цього питання робили й інші міжнародні програми, як от, до прикладу, Програма Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні». Це дозволяє побачити картину співробітництва під різними кутами зору і об’єднувати зусилля у створенні кращої версії такого інструменту», - сказав керівник Офісу Конгресу В’ячеслав Негода.

 

 

Програма USAID DOBRE розробила й методично втілювала програму розвитку та підтримки міжмуніципального співробітництва для громад України з 2017 року. За словами Наталії Стрельбіцької, радниці з розвитку інституційної спроможності Програми USAID DOBRE, окрім проведення системних навчань для громад-партнерів, надання консультацій, DOBRE заохочує громади активно застосовувати інструмент співробітництва, надаючи фінансову підтримку на втілення проєктів міжмуніципального співробітництва на конкурсній основі.

«Дослідження інструменту співробітництва дуже своєчасне. Розраховуємо, що висновки, зроблені на його основі, стануть керівництвом до дій всіх зацікавлених суб’єктів. Програма DOBRE у квітні нагородила переможців конкурсу проєктів «Міжмуніципальне співробітництво громад: досягнення та виклики». Ними стали чотири громади, які отримали найвищі бали від конкурсної комісії. Кожна з громад-переможниць отримає близько 100 тисяч доларів на реалізацію проєкту з міжмуніципального співробітництва. Однак якісних, цікавих проєктів від громад набагато більше. Тому треба спільно думати, як надати нового імпульсу розвитку співробітництва громад», - сказала Наталія Стрельбіцька.

 

 

Рада Європи тримає руку на пульсі розвитку міжмуніципального співробітництва в Україні від початку запровадження цього інструменту. Експертні висновки до законодавства, рекомендації, практичні порадники, пілотні та грантові проєкти, конкурси кращих практик,обговорення та консультації – лише частина масштабної підтримки громад у цій сфері.

«Назву кілька цифр для того, щоб підтвердити, що наша сьогоднішня розмова відповідає запиту місцевого самоврядування та людей, які живуть в громадах. За результатами соціологічного дослідження, яке проводила Рада Європи у співпраці з Київським міжнародним інститутом соціології минулого року серед населення громад Львівської агломерації, - понад 88% жителів, підтримували співробітництво громад в межах цієї агломерації, тобто міста Львова і сусідніх громад. У випадку Київської агломерації ця цифра ще вище. Уявіть собі, вона з 2020 року, за три роки, зросла з 45% підтримки до 95%. Отже є запит, мешканці вимагають цього», - зазначила Ольга Шевчук, керівниця Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і cтійкості в Україні».

 

 

Дослідження міжмуніципального співробітництва Програма USAID DOBRE проводила за період з листопада 2020 року (після місцевих виборів на новій територіальній основі громад і районів) по лютий 2024 року щодо 429 договорів, які були зареєстровані за цей час. Кількість територіальних громад, що уклали договори співробітництва – 657 (46%). Також проведено опитування громад в усіх регіонах України. Представники 546 громад надали майже п’ять сотень пропозицій щодо можливих змін або доповнень до законодавства з метою удосконалення інструменту співробітництва.

 

 

Більшість громад (82%), які взяли участь в опитуванні, відзначили, що їм вдається досягти очікуваних результатів від співробітництва, а 76% відповіли, що завдяки цьому інструменту їм вдається заощаджувати ресурси.

Найскладнішим етапом з організації співробітництва, громади назвали пошук партнерів і налагодження комунікації (30%). Про недостатній рівень знань сфери співробітництва відповіли 65% опитаних. А найрозповсюдженішою причиною відсутності ініціативи співробітництва 17% назвали недооцінювання можливостей такого інструменту. Найпоширеніша проблема на етапі погодження та підготовки договорів про співробітництво, на думку 31% опитаних, - фінансові питання.

Орієнтиром до дій законодавців та виконавчої влади мали б стати відповіді громад, які стосуються потреб удосконалення галузевого законодавства.

Більше деталей результатів дослідження – у презентаційному матеріалі (PDF, 10,2 МБ)

«Головна проблема, яка виходить з дослідження – на мою думку, це недостатність у представників громад, в основному сільських, навичок та знань про можливості співробітництва. А саме сільським, невеликим громадам найбільше цей інструмент потрібен, бо через меншу кількість ресурсів, вони мають вміти і хотіти консолідувати зусилля. Тому одне з наших завдань, спільно з міжнародними партнерами - постійно пояснювати важливість міжмуніципальної співпраці, формувати і поширювати кращі практики, переконувати представників громад користуватися цим інструментом задля створення якісних і доступних послуг», - прокоментував Олександр Аліксійчук, народний депутат України, голова підкомітету з питань співробітництва територіальних громад та регіонів Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

 

 

Цю думку підтримав і Юрій Северин, генеральний директор Директорату координації та оцінки регіональної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України.

«Завдяки дослідженню, ми дійсно бачимо проблему недостатності необхідних знань та навичок, відсутності спеціально підготовлених осіб для реалізації співробітництва, невпевненості у здатності громад самостійно пройти всі етапи співробітництва. Як на мене, це говорить про те що громади, можливо, і хочуть співпрацювати, але вони не впевнені, чи зможуть це організувати. Тому дійсно потрібно працювати перш за все над навчанням, підвищенням кваліфікації і поширенням кращих практик громад», - сказав він.

 

 

Пропозиції змін до Закону «Про співробітництво територіальних громад» вже підготовлені консультанткою Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і cтійкості в Україні» Оленою Бойко. Значно впливають на динаміку співробітництва виклики, спричинені військовою агресією ворога: окупація окремих територіальних громад, зміна пріоритетних завдань органів місцевого самоврядування, невиконання договірних зобов’язань, збільшення частки бездоговірних форм співробітництва, «кадровий голод», актуальність швидких рішень у питаннях партнерства, ускладнені процедури ініціювання, наприклад, формат проведення громадського обговорення в умовах дії режиму воєнного стану.

 

 

Серед ключового, учасники зібрання запропонували додати нову форму співробітництва – агломерацію; спростити процедури його ініціативи та організації, адаптувавши їх до особливостей режиму воєнного та надзвичайного станів; встановити вимоги про термін розгляду місцевою радою питання про згоду (незгоду) щодо співробітництва; обумовити, що на період дії режиму воєнного чи надзвичайного стану громадське обговорення щодо пропозиції співробітництва проводиться дистанційно або в інший спосіб; уточнити положення щодо моніторингу співробітництва, звітування за результатами співробітництва.

Деталі Концепції пропозицій змін до Закону «Про співробітництво територіальних громад» - у презентаційному матеріалі (PDF 0,9 МБ).

Сергій Шаршов, начальник Управління з питань розвитку місцевого самоврядування Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, підтримав необхідність коригування законодавства в частині співробітництва громад.

«Ми погоджуємося з тим, що необхідно встановити таку форму співробітництва як агломерація. Крім того, після обговорень з громадами, стало очевидним, що у період воєнного стану та після його припинення принаймні чотири форми договорів потребують спрощення процедур: забезпечення безпеки та оборони; ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації; забезпечення прав, свобод та підтримки внутрішньо переміщених осіб; створення умов для реабілітації та ресоціалізації захисників, ветеранів війни та членів їхніх сімей» - зазначив Сергій Шаршов.

 

 

«Дослідження і пропозиції для законопроекту, які ми сьогодні обговорили, мають бути дороговказами для парламентського комітету, а також міністерства, котре відповідає в Уряді за регіональну політику. Ці напрацювання повинні лягати в основу окремого нового законопроекту, який за підтримки експертів, сподіваюсь, буде якнайшвидше підготовлений та зареєстрований у Верховній Раді», - підсумував модератор заходу Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Повну версію презентації дослідження та законодавчих змін до законодавства в сфері міжмуніципального співробітництва можна переглянути за посиланням:

 

 

Attached files:
Views: 12339
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: cooperation
Read more: