26 січня 2024 року набирає чинності Закон України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» (далі – Закон).
Експерти Проекту USAID «ГОВЕРЛА» нагадують, що Закон визначає порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, їх найменування та перейменування, вирішення інших питань адміністративно-територіального устрою України, а також визнає таким, що втратив чинність Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 р. №1654 «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР».
Законом, зокрема, закріплено такі категорії населених пунктів:
Згідно з пунктами 4, 5 розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, з дати набрання ним чинності населені пункти – міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного, районного значення відносяться до категорії міст, населені пункти, що до дня набрання чинності цим Законом були віднесені до категорії селищ міського типу, «автоматично» стають селищами.
Тож перед органами місцевого самоврядування, особливо перед тими, де населені пункти, адміністративні центри територіальних громад яких підпадають під «автоматичну» зміну з категорії «селище міського типу» на «селище», постануть деякі питання, що потребують вирішення. Це, зокрема, внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний реєстр) в частині відомостей про юридичну особу – селищну раду – стосовно її місцезнаходження, а саме: назву категорії населеного пункту «селище міського типу» замінити на «селище». Тому, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», представник юридичної особи – селищної ради – має подати заявку до відповідного державного реєстратора із запитом про внесення змін у відомості про місцезнаходження юридичної особи. Крім іншого, зміна категорії населеного пункту стає підставою для внесення відповідних змін у бланки, печатки, штампи, що використовуються селищною радою, її виконавчим комітетом, виконавчими органами, установами, підприємствами та організаціями як комунальної, так і іншої форми власності, що здійснюють свою діяльність на території відповідної територіальної громади.
Важливо! Відповідно до частини шостої статті 1 Закону, селища та села є сільськими населеними пунктами, що дозволяє забезпечити вчинення нотаріальних дій в селищах, що до набрання чинності цим Законом були віднесені до категорії селищ міського типу. Нагадаємо, що відповідно до статті 37 Закону України «Про нотаріат», саме в сільських населених пунктах можливе вчинення уповноваженими на це посадовими особами органу місцевого самоврядування нотаріальних дій, передбачених у цій статті.
21 January 2025
У Черкасах обговорили реформу старшої школи: створення мережі академічних ліцеїв
У Черкасах обговорили реформу старшої школи:...
17 січня в Черкасах відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь представники...
21 January 2025
Молодь з прифронтових територій та малих міст і...
Громадська організація uBoost, за підтримки фонду Razom, запускає безкоштовну освітню програму «Створюй тут!» для...
21 January 2025
Фундаментальні цінності ЄС та інтеграція України до ЄС
Фундаментальні цінності ЄС та інтеграція...
Вступ до Європейського Союзу — це глобальна ціль, яка передбачає дуже довгий звивистий шлях. Євроінтеграцію можна...
21 January 2025
24 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Як підготуватися до візиту міжнародних партнерів?
24 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Як...
Хочете прийняти міжнародного партнера у громаду, але не знаєте, з чого почати? Запрошення, яке не проігнорують, візит...