«Ми маємо зрозуміти, що якщо ми не почнемо ставитися до адміністративно-територіального устрою і місцевого самоврядування, як до даності, яка працює в Європі і дає нормальні економічні результати, ми будемо жити далі так, як ми живемо». Про це в програмі «Територія» Громадського радіо сказав Ігор Парасюк, експерт з децентралізації, координатор програми «Рада» USAID, коментуючи важливість реалізації в Україні децентралізації влади, як одного з головних принципів реформи місцевого самоврядування.
«Те, що децентралізація необхідна, було зрозуміло ще в середині 90-х років. Нажаль, це завжди перебувало в стані: «завтра-завтра, тільки не сьогодні». Нарешті воно дійшло, до стану, якщо порівнювати, важкохворої людини. У нас стан такий тяжкий, що варіантів немає. Коли можна було меншими зусиллями провести зміни в країні, вони були законсервовані і не проведені. Можливо, саме тому ми менше отримуємо інвестицій, у нас така ситуація з доходами місцевих бюджетів. Політика дуже тісно пов’язана з економікою – це класика», - прокоментував експерт.
Він зазначив, що еліти дуже політизують тему децентралізації влади, наголосивши, що розуміння цих реформ має відбуватися через призму економіки.
«…концентрація ресурсів навколо потужних центрів економічного впливу створює основну додану вартість. Для того, щоб цей принцип почав працювати, реальна законодавча база країни повинна допомагати економіці. Тобто, в першу чергу – це адміністративно-територіальна реформа, конституційна реформа разом із законодавством про місцеве самоврядування, про організацію державної влади на локальному рівні», - сказав Ігор Парасюк.
За його словами, якщо цей пакет буде прийнятий і запущений, почнуть працювати механізми, які вже сто років відомі в світі. Тоді можливі серйозні економічні зміни.
Нажаль, ми маємо ситуацію, коли політика і певні інтереси консервації цієї ситуації, яка є, працюють на шкоду економіці.
Тим не менше, Ігор Парсюк переконаний, що в українському парламенті людей, які розуміють, що децентралізація потрібна, знайдеться більше ніж 300. «Все одно ця реформа має колись відбутися, бо іншого виходу немає», - впевнений експерт.
Він підкреслив, що без змін до Конституції України в частині децентралізації влади, повноцінна реформа місцевого самоврядування буде неможливою.
«Певні речі можна послабити, і певні проблеми вирішити, внісши величезну кількість змін в Земельний Кодекс, який у 2002 році встановив, що за межами населених пунктів юрисдикції місцевого самоврядування немає. Можна суттєво змінити Бюджетний Кодекс, Закон «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон «Про державні адміністрації». Можна ситуацію послабити, але ідеального варіанту без змін до Конституції не може бути».
Tags:
Source:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
Share the news:
13 November 2024
В Україні затверджено Державний стандарт нової...
Соціальна послуга передбачає два етапи, реалізація заходів програми соціального відновлення (перший етап) та...
13 November 2024
Структура ОМС: порядок внесення змін (відеоурок)
Структура ОМС: порядок внесення змін...
Відеоурок від Програми USAID DOBRE роз’яснює алгоритм дій ОМС за необхідності внесення змін до їх структури та штатів...
13 November 2024
Програми Європейської комісії, доступні українським громадам
Програми Європейської комісії, доступні...
Програми ЄС фінансують проєкти у таких сферах, як освіта, охорона навколишнього середовища, соціальні послуги,...
12 November 2024
Інституційний розвиток, підтримка громад,...
11 листопада Швейцарсько-український проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD та Агенція...