Чого досягнула громада, яка була у когорті перших, хто об’єднався у 2015 році? Чому гроші – не головний результат децентралізації? Яку користь приносить місцевому бюджету чесна конкуренція бізнесу? Як платити за опалення комунальних закладів удвічі менше? Та як зробити громаду комфортною для людей з інвалідністю?
Про це 29 жовтня у прес-центрі Українського кризового медіа-центру у проекті УКМЦ-DOBRE “Речники громад” розповів голова Маловисківської міської об’єднаної громади Кіровоградської області Юрій Гульдас.
Маловисківська міська об’єднана громада – одна з перших в області та в числі 159 ОТГ, які утворилися у 2015 році. У десятьох населених населених пунктах громади проживає близько 14 тисяч мешканців.
“Ми повірили в цю реформу і об’єдналися одними з перших. Зараз наші мешканці бачать досягнення, якими ми можемо похизуватися не тільки перед сусідами, а й перед тими, хто приїздить до нас у гості”, – каже Юрій Гульдас.
Бюджет громади після об’єднання виріс утричі. І тенденція триває: близько 33 млн грн було на рахунку громади минулого року, цьогорічна цифра сягає 47 млн грн.
“Фінансовий ресурс забезпечує життєдіяльність громади. Так, у нас багато коштів, але і більше відповідальності. Сьогодні на плечах громади низка навчальних закладів. Але сьогодні ми вкладаємо гроші в майбутнє. Ми робимо сучасні школи, будуємо новий освітянський простір, утеплюємо приміщення, міняємо вікна, робимо ремонти. Я багато разів був у Польщі, успіхи цієї країни були для мене маяком і орієнтиром. А тепер ми так оновили деякі свої заклади, що ще й поляки можуть нам позаздрити”.
За словами голови громади, вагому частку бюджету складає ПДФО та акцизний податок. І громада тепер більш зацікавлена у легалізації робочих місць. Юрій Гульдас говорить, що таким чином у громаді намагаються досягнути чесної конкуренції. Наприклад, зареєстрований таксист мусить враховувати у вартості своїх послуг і податок, зокрема. Тим часом його конкурент, який не сплачує податки, може встановлювати нижчу вартість проїзду і отримуватиме більше клієнтів. Таким чином на ринку “офіційний” підприємець стоїть на сходинці нижче – він втрачає клієнтів, а громада недоотримує податків. Для збільшення кількості зареєстрованих робочих місць у Маловисківській громаді створили посаду інспектора праці, який обходить господарства і проводить роз’яснювальну роботу. Юрій Гульдас каже, що показники уже зараз ростуть лише за рахунок переговорів – без штрафів і покарань.
“Кожен бізнесмен, який працює в громаді, користується усією інфраструктурою міста. Він повинен платити податки. Ми не хочемо “здерти все”, але нехай платить по десять гривень чи по сто – вони важливі. Якщо ми хочемо жити добре, ми маємо платити податки”.
У Маловисківській об’єднаній громаді активно облаштовують умови для людей з інвалідністю. Спочатку прибрали зайві бюрдюри, облаштували доріжки та зручні під’їзні шляхи до міської ради ОТГ та інших установ. В одній зі шкіл створили інклюзивний клас і подбали про те, аби діти безперешкодно могли дістатися до нього.
“Раніше людей з інвалідністю у місті “не було”. А зараз вони можуть вільно пересуватися по вулицях. Коли у нас відкривався майданчик у парку, вони приєдналися до святкування. І кажуть, що їм комфортно їздити по місту. А для цього багато не треба: прибрати бордюри, обмеження, щоб люди не відчували дискомфорту”.
Оскілька Мала Виска – місто не газифіковане, тут вся система опалення це твердопаливні котли. Основна частина вугілля у громаду постачалася із Донбасу. Зараз в ОТГ змушені шукати альтернативу. І побачили її електроопаленні. Тестувати метод обігріву приміщення почали з міської ради.
“За місяць за опалення ми заплатили 9000 гривень. Якщо порахувати обігрів вугіллям, то тільки сумарна заробітна плата трьох кочегарів буде складати 15 тисяч гривень. Треба ще додати вартість вугілля чи дров, – говорить Юрій Гульдас, – Ми активно переходимо на електроопалення, адже це значно дешевше. Зараз уже завершуємо проводити електроопалення у дошкільні навчальні заклади “Ромашка” і “Чебурашка”, ДЮЦ. Далі будуть інші заклади”.
Поміж тим, для додаткової економії та дотримання температурного режиму в усіх учбових закладах поставили енергозберігаючі вікна, а приміщення утеплюють.
Голова Маловисківської громади каже, що децентралізація просто так не принесе “золоті гори” громадам. Перше, що дає децентралізація – це не гроші, а зміну системи управління на місцях. Щоб отримувати результат, треба працювати, – переконаний Юрій Гульдас. За його словами, кількість грошей – менш важлива, ніж вміння їх правильно спрямувати.
“Аби показати, що децентралізація не знищує, а об’єднує, у кожному селі ми зробили добру справу. І я думаю, що це тільки початок, адже ми змінюємось самі, думки людей і змінюємо свою територію”.
У селі Паліївка, що біля Малої Виски, у заміну водогону виділили близько мільйона гривень. У селі Первомайське за 18 км від центру громади на місці старої недіючої школи, приміщення якої почало знищуватися, створили Центр громадської активності. Там зробили сучасний ремонт, облаштували ФАП, зону для відпочинку.
Голова Маловисківської об’єднаної громади наголошує, що, отримавши повноваження, важливо зуміти правильно їх використовувати. Для цього громада намагається брати участь у проектах, які дають можливість навчитися.
“Сьогодні треба змінити думку, бачення, у розвитку своїх громад. Ми уже два роки працюємо у проекті DOBRE. У багатьох людей виникає питання: “Де ті гроші, коли нам будуть їх давати”. Фінанси це дуже добре, але це не головне. Найважливіше – заробляти кошти, навчитися як їх використовувати, щоб вони приносили результат”.
Відео:
Теги:
Область:
Кіровоградська областьГромади:
Маловисківська територіальна громадаДжерело:
Український кризовий медіа-центр
16 грудня 2024
80% закладів освіти пошкодила росія. Як у Чернігові облаштовують сучасні шкільні укриття
80% закладів освіти пошкодила росія. Як у...
«Внаслідок повномасштабного вторгнення і постійних обстрілів Чернігова 80 % закладів освіти, тобто шкіл, садочків,...
13 грудня 2024
«Я згоден проміняти великий бюджет нашої...
Голова одної з найбагатших на Полтавщині Сергіївської громади Ігор Лідовий розповів про те, чому розвиток...
02 грудня 2024
Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки Програми USAID DOBRE запрацював медіацентр
Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки...
У Царичанській територіальній громаді Дніпропетровської області за підтримки Програми USAID DOBRE відкрили медіацентр...
02 грудня 2024
Те, про що мріяли й чого бракувало. Як у Решетилівській громаді учні створювали громадські проєкти
Те, про що мріяли й чого бракувало. Як у...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) Полтавщина – чи не перший регіон в Україні, де ще у 2019 році на обласному...