19 серпня 2021 року у Києві відбулися презентація короткометражного фільму «Вільні громади: успіх у деталях» та панельна дискусія «Незалежна країна – вільні громади: шлях до національної стійкості». Захід до 30-ї річниці Незалежності України організував Український кризовий медіа-центр в рамках Програми USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE).
Фільм продемонстрував позитивні зміни та результати децентралізації у семи громадах та показав, як розвивається Україна завдяки дієвим і вмотивованим людям. Стрічка підготовлена УКМЦ спільно зі студією документального кіно DocNoteFilms Production за підтримки Програми USAID DOBRE.
Під час дискусії народні депутати, представники центральних органів влади, місцевого самоврядування та програм міжнародної технічної допомоги обговорили взаємозв’язок демократичних цінностей і децентралізації влади, досягнення місцевого самоврядування, а також завдання для подальшого розвитку громад та України.
На думку народного депутата України Віталія Безгіна, децентралізація - процес невідворотній:
“Сім років розвитку суттєво збільшили суб'єктність прогресивних лідерів місцевого самоврядування, збільшили їхню політичну вагу і вплив. Із юридичної точки зору, реформу треба “зацементувати” змінами до Конституції”.
Учасники дискусії відзначили, що основне досягнення децентралізації полягає в тому, що вона змінює менталітет українців та дає можливість людям самим вирішувати значну частину питань.
“Місцеві громади - це ті частинки, соти, що об'єднують Україну. Хто отримав відповідальність за розвиток своєї території, хто відчув свої можливості і побачив свою перспективу - будуть не просто мешкати в громаді. Вони боротимуться за свою територію, за своє майбутнє. І найголовніше, що реформа змінює і наш менталітет”, - підкреслив В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України.
Представники місцевого самоврядування вважають, що громади, які добровільно об'єдналися у 2015 році, змогли досягнути значних успіхів. Зокрема, Світлана Спажева, голова Покровської територальної громади Дніпропетровської області, зазначила, що впевненість та бажання розвиватися дала саме децентралізація:
“У громаді працює рада економічного розвитку, інвестиційний відділ. Програма DOBRE допомогла нам розробити Стратегію розвитку та комунікаційну стратегію. Тепер ми вчимося приймати рішення спільно з жителями і разом нести відповідальність. Також маємо два переробних підприємства, три кооперативи та єдине сільгосппідприємство в Україні, яке надає послуги зі створення кооперативів. Окрім того, ми співпрацюємо з іншими громадами: уклали вже п'ять договорів міжмуніципального співробітництва. У нас є велике бажання рухатися вперед, бо ми свято віримо в те, що робимо. І цю впевненість нам дала децентралізація".
Марк Еллінгстад, директор відділу сприяння розвитку демократії та врядування Агентства США з міжнародного розвитку в Україні (USAID), запевнив, що і в майбутньому Україна отримає підтримку реформи з децентралізації:
"На мою думку, жодна з країн настільки швидко не подолала такий шлях у децентралізації, як це зробила Україна. Також я не можу не відзначити, що зусилля Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) не були марними. Ми побачили у цьому фільмі чудові ініціативи, як вони реалізовувалися і людей - справжніх лідерів громад. Вони розповідали про те, яким чином досягали успіхів, як знаходили консенсус на різних рівнях, аби цю реформу продовжувати і успішно здійснювати. Якщо говорити про плани на майбутнє, то з задоволенням можу сказати, що USAID продовжить підтримку реформи з децентралізації".
30 грудня 2024
Міжмуніципальне співробітництво в 2024 році: чому нас навчив десятирічний досвід
Міжмуніципальне співробітництво в 2024 році:...
Міжмуніципальне співробітництво як інструмент взаємодії між громадами давно зарекомендувало себе у світі як...
30 грудня 2024
80% капітальних видатків – на безпечні...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) «До того, як розпочалося повномасштабне вторгнення, усі ми не розуміли,...
27 грудня 2024
15 індустріальним паркам виділено 1,1 млрд грн державного стимулювання у 2024 році
15 індустріальним паркам виділено 1,1 млрд грн...
У 2024 році 15 індустріальним паркам виділили 1,128 млрд грн державної підтримки. Це дозволяє реалізувати 34 проєкти...
27 грудня 2024
Затверджено 95% місцевих бюджетів
Затверджено 95% місцевих бюджетів
Станом на 26 грудня 2024 року, за інформацією Мінфіна, затверджено 1520 місцевих бюджетів, що становить 95% від їх...