В інфраструктурних проектах варто враховувати енергоефективність
«На сьогодні об’єднані територіальні громади багато коштів вкладають у розвиток інфраструктури. При ремонті та будівництві будівель необхідно враховувати енергоефективні технології. Тому ця тема дуже важлива, – зауважила заступник голови – керівник апарату Запорізької ОДА Зінаїда Бойко під час відкриття семінару «Енергоефективність та енергозберігаючі технології», який відбувся в Запорізькому Центрі розвитку місцевого самоврядування 9 лютого.
Енергоефективність – це перший крок до економії коштів. Пріоритетну роль відіграє в цьому енергоменеджмент, що передбачає і визначення базового рівня енергетичних витрат, скорочення споживання енергоресурів, визначення зайвих витрат, заощадження коштів, які у подальшому можуть бути спрямовані на інші об’єкти та цілі. До того ж енергоменеджмент – це впровадження сучасних інструментів керування в ОТГ.
Розпочати діяльність у цьому напрямку, як рекомендує тренер GIZ Олексій Дяченко, варто з інвентаризації закладів і установ, провести комплексний аналіз показників. В ідеалі в громаді має бути енергоменеджер. У Веселівській ОТГ, наприклад, його обов’язки виконує заступник голови, а не окрема особа.
До 20% можна скоротити енергоспоживання за рахунок лише налагодженої енергоефективної експлуатації об’єктів. За словами експерта з впровадження муніципальних послуг Запорізького ЦРМС Тетяни Бордюг, на 2018 рік Фонд енергоефективності передбачив 2 млрд грн, серед яких 400 млн підуть на «теплі кредити». Також провести енергоефективні заходи можна за рахунок субвенцій, власних бюджетних коштів, за допомогою міжнародних фондів. Проте для грантових проектів важливі енергоаудит, енергопаспорт і наявність енергоменеджера в громаді.
Що стосується проектів на фінансування від Державного фонду регіонального розвитку, без наявності енергопаспорта об’єкта та енергоаудиту, за словами Олексія Дяченка, вони отримують низькі бали. До того ж з 1 липня 2019 року енергетична сертифікація стане обов’язковою для адміністративних будівель площею понад 250 кв. м, і здійснюватиметься вона за рахунок власника будівлі.
«Велику увагу енергоефективності приділяє Програма «U-LEAD з Європою», – зазначив директор Запорізького ЦРМС Олександр Свистун. – Тому в рамках проекту «Підвищення спроможності ОТГ щодо впровадження енергетичного менеджменту та покращення надання консультаційних послуг з підвищення енергоефективності» підготували регіональних тренерів з енергоефективності, які допомагають громадам у цьому напрямку. Варто розуміти, що енергоефективність – це не лише про економію, але й про імідж громади та можливість залучення інвестицій».

Приєднані зображення:
Область:
Запорізька областьДжерело:
Запорізький Центр розвитку місцевого самоврядування

Поділитися новиною:
07 квітня 2025
У березні до місцевих бюджетів перерахували 13,8 млрд грн трансфертів з держбюджету
У березні до місцевих бюджетів перерахували...
У березні 2025 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 13,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 88,2%...
07 квітня 2025
200 прифронтових громад отримають підтримку у розмірі 2 млрд грн
200 прифронтових громад отримають підтримку у...
Президент України Володимир Зеленський оголосив про виділення 2 млрд грн з резервного фонду державного бюджету на...
07 квітня 2025
131 проєкт на 4,5 млрд грн: схвалено проєкти у межах Програми відновлення України III
131 проєкт на 4,5 млрд грн: схвалено проєкти у...
У межах третього етапу Програми відновлення України схвалено 131 проєкт на загальну суму 4,5 млрд грн. Йдеться...
07 квітня 2025
Реформа старшої школи: коли оцінки стануть не...
Освіта — це не лише про знання, а й про вибір. Вибір учнів — що вивчати. Вибір школи — які профілі пропонувати. Вибір...