У Чернівцях обговорили основні аспекти секторальних реформ
У Чернівецькому Центрі розвитку місцевого самоврядування 9 жовтня відбулась зустріч представників регіонального хабу Програми «U-LEAD з Європою» для південно-західних областей та директорів Чернівецького, Вінницького, Хмельницького та Івано-Франківського ЦРМС з керівником відділу секторальної децентралізації програми «U-LEAD з Європою» Анею Фішер.
На цій зустрічі радники з питань децентралізації у сферах охорони здоров’я та освіти Світлана Пхіденко та Олена Шлієнко представили основні аспекти цих секторальних реформ.
Представлення планів реформи у сфері охорони здоров’я спровокувало жваве обговорення між присутніми. Зокрема, йшлося про впровадження електронної системи е-Health і ті виклики, які зараз стоять на цьому шляху. Зокрема, ця програма включає три складові: 1) реєстр пацієнтів; 2) протокол внесення даних; 3) е-підпис.
Реалізація на Херсонщині прототипу E-Health показала, що для формування повної бази пацієнтів цієї області потрібно до одного року. Щодо реєстру пацієнтів, то на цей момент відсутня затверджена форма (протокол) для внесення даних про пацієнтів, тож ця робота розпочнеться після затвердження відповідних підзаконних актів та протоколів Міністерством охорони здоров’я.
Світлана Пхіденко, радниця з питань децентралізації у сфері охорони здоров’я
Учасники обговорення
Окрім цього, директори Центрів розвитку місцевого самоврядування зазначили, що при реформуванні освітньої сфери були проведені десятки обговорень реформи, а в медицині існує лише один варіант, і він слабо комунікується на рівень тих, хто буде виконувати цю реформу – головних лікарів лікарень, представників первинної ланки медицини, сімейних лікарів тощо. Погана комунікація, відсутність діалогу може призвести до колапсу реформи децентралізації саме в сфері медицини, як відзначив один із директорів ЦРМС. Крім коштів для реалізації реформи, необхідна також і розробка відповідних документів на рівні МОЗ України, оскільки певні дії і можливості передбачаються, але відсутнє нормативно-правове забезпечення.
Представники регіонального хабу U-LEAD для південно-західних областей, директори ЦРМС
Друга частина зустрічі була присвячена обговоренню реформи у сфері освіти. Зазначалося, що загалом законодавство добре визначає хід впровадження змін. Однак, до прикладу, незрозумілим залишається те, яким чином здійснюється контроль за навчальним процесом. Новим Законом «Про освіту» описаний інструмент інспекції, але механізму його роботи поки що немає.
Йшлося й про зміни у нарахуванні освітньої субвенції. Асигнування на освіту складатимуть не менше 7% від ВВП, і ці кошти не можуть бути вилучені, тобто вони є перехідними. Також обговорення торкнулось питань опорних шкіл і відсутності мотивації їх формувати у тих районах, де не створені ОТГ.
Тетяна Татарчук, директор Чернівецького ЦРМС
Обговорення не обмежилось двома сферами. Піднімалось також і питання формування центрів безпеки громадян. Зокрема, ключовою в цій роботі є не стільки якісно обладнана будівля, скільки якісний план дій в кризовій ситуації. Запорукою успіху в секторальних реформах буде практичне моделювання мереж в усіх сферах із накладанням їх на нові адміністративно-територіальні одиниці базового рівня.
Спільне фото учасників зустрічі
Поділитися новиною:
10 квітня 2025
15 квітня - вебінар «Реформа управління публічними інвестиціями: роль місцевого самоврядування»
15 квітня - вебінар «Реформа управління...
15 квітня об 11:00 розпочнеться вебінар «Реформа управління публічними інвестиціями: роль місцевого...
10 квітня 2025
У ліцеї Сухоплов’янської громади створили сучасне шкільне укриття
У ліцеї Сухоплов’янської громади створили...
Наприкінці березня цього року запрацювало ще одне сучасне шкільне укриття з освітнім простором, створене в межах...
10 квітня 2025
Посібник для громад. Впроваджуємо гендерно...
Як зробити освітню політику громади більш чутливою до потреб різних груп населення? Як аналізувати бюджетні програми...
10 квітня 2025
За I квартал 2025 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 120 млрд грн
За I квартал 2025 року до загального фонду...
У I кварталі 2025 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 120 млрд грн, що на 18,4 млрд грн більше у...