Через неефективну організацію освіти й охорони здоров’я, що залишилася у спадок від старої системи управління, Старосинявська об’єднана громада, що на Хмельниччині, втрачає близько 40 млн грн щороку.
Про це розповів голова громади Віталій Здебський, виступаючи в Українському кризовому медіа-центрі у рамках проекту «Речники громад».
Об’днавшись, громада отримала повноваження управляти на своїй території сферами освіти та медицини.
- Ми отримали жахливий спадок, – каже Віталій Здебський. – Порівнявши розмір державної медичної субвенції з реальними витратами на сферу охорони здоров’я, ми отримали дірку у 9 млн грн. Спершу думали, що субвенцію нарахували неправильно, але перевірки підтвердили, що все гаразд. Тоді ми почали перевіряти власні медичні заклади і зрозуміли, у чому річ. Виявилося, наприклад, що у районному пологовому відділенні працюють 17 осіб, а пологів там минулоріч було лише 16. За таких умов вартість одних пологів сягнула 185 тисяч гривень. У районній лікарні – 120 ліжок, більша частина з яких завжди порожня. Ліфт, яким можна було би піднімати з поверху на поверх лежачих хворих, не працював. Про яку якість послуг можна говорити за таких умов?
Така ж ситуація виявилася із закладами освіти, які «з’їдають» понад 30 млн грн грошей громади на рік.
- У 19-ти школах нашої громади навчаються лише 1 625 учнів, – констатував Віталій Здебський. – У деяких школах через малокомплектність навчання одного учня коштує 78 тисяч гривень на рік! Навантаження на одного вчителя у таких школах становить 1,5 учня. І це незважаючи на урядову постанову, згідно якої держава не повинна фінансувати школи, у яких кількість учнів становить менше 25-ти осіб. Мало того, у деяких шкіл до 2 тис. кв. м опалювальної площі. Марнотратство такого масштабу важко з чимось порівняти. Тому я дедалі частіше кажу тим, хто вимагає від мене ремонту доріг та відновлення комунальної господарки: «Подумайте над тим, чи потрібна вам у селі школа. Якби діти щодня їздили на шкільному автобусі до опорної школи, від цього виграли б усі. У нашій громаді 45 населених пунктів, і при цьому 40 мільйонів гривень власних коштів ми витрачаємо не на розвиток, а на утримання неефективних освіти і медицини. На ці гроші можна було би зробити дороги, водогони, каналізацію, освітлення…
З огляду на такий стан речей, громада має намір вибудувати на своїй території таку систему закладів освіти і охорони здоров’я, які надаватимуть якісні освітні і медичні послуги. Тим більше, що реформа дала громаді таку змогу – самостійно приймати управлінські рішення.
Більше коментарів голови громади читайте ТУТ
Відео:
Теги:
Область:
Хмельницька областьГромади:
Старосинявська селищна об’єднана територіальна громада Старосинявська селищна об’єднана територіальна громада Старосинявська територіальна громадаДжерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
Поділитися новиною:
19 листопада 2024
Магніт для інвестицій: як Жовківська громада створює привабливі умови для бізнесу
Магніт для інвестицій: як Жовківська громада...
Підприємництво та інвестиції є пріоритетним напрямком у стратегії розвитку Жовківської громади, яка розташована на...
18 листопада 2024
Аналіз реверсної дотації на 2025 рік: експертний огляд
Аналіз реверсної дотації на 2025 рік:...
У контексті активних обговорень під час розгляду державного бюджету на 2025 рік Ігор Онищук, експерт...
18 листопада 2024
Долучайтеся до громадського обговорення проєкту Плану заходів з безбар’єрності на 2025-2026 роки
Долучайтеся до громадського обговорення проєкту...
Усі небайдужі громадяни, профільні громадські організації та експерти мають змогу надати пропозиції до Плану заходів...
18 листопада 2024
«Кластери Відродження» - конкурс грантів від...
Проєкт UCORD оголосив конкурс грантів «Кластери Відродження», спрямований на підтримку культурних партнерських...