Держава дала громадам все – ми маємо тільки вміло це використати, – голова Галицинівської ОТГ

 

За два роки після об’єднання Галицинівська сільська ОТГ Миколаївської області збільшила свій бюджет майже у 14 разів. Сумарний бюджет у 10 млн грн громада перетворила на 139 млн, і почала працювати з реверсом. Як сьогодні живе Галицинівська ОТГ голова громади Іван Назар розповів у проєкті УКМЦ-DOBRE «Речники громад».


“Завдяки реформі проблеми, які були, ми почали вирішувати своїми силами. Добре, що основна частина доходів пішла у громаду – ми можемо самостійно визначати свої пріоритети. Це і освіта, і медицина, і дороги, і освітлення. Громада має свободу у вирішенні своїх питань. Раніше були налаштування, і ми чекали, поки “дядько” нам дозволить – ми тоді зробимо. Зараз держава дала все, ми маємо тільки вміло це використати. І не боятися”, – розповів Іван Назар.

За словами голови громади “новий бюджет” просто так ніхто не дає:

“139 млн грн не з неба впали. Це копітка робота і працівників громади, і депутатів, і робота з податками. Люди розуміють, що платять податки не “кудись”, а у свою громаду. Змінилося відношення людей до села, до громади. Більше немає “це державне, то не наше” – тепер є розуміння, що це їхнє, людей”

Галицинівська громада працює із реверсною дотацією – частина бюджету передається державі для розподілу між громадами, які ще не стали спроможними.

Одним із пріоритетів Галицинівської громади є освіта – на неї виділяється 69 млн із 139 млн.

“Це розуміють всі, адже до реформи освіта, медицина, спорт, культура фінансувалися за залишковим принципом. І щоб щось змінити у громаді чи в селі треба виховувати не дорослу людину, а на рівні дитсадка, школи. Як що берегти і як до чого ставитися. Бо останнім часом усі знають свої права, але свої обов’язки мало хто розуміє”.

Після об’єднання громаді вдалося оновити систему освіти – тут є лінгафонний, мультимедійний центри, кабінет робототехніки, STEM-лабораторія, соляна печера, електронний тир. Іван Назар каже, що активно рухають освіту у Галицинівській ОТГ новий очільник відділу освіти і молоді заступники голови громад. Наприклад, нещодавно у громаді почав діяти медіа-центр.

“Свого часу я працював учителем і мене мучило питання: чому дитина з сільської школи комплексувала перед дитиною з міста. Після відкриття цих центрів, я задоволений, що наші діти вільно спілкуються, беруть інтерв’ю. Наші діти мають не гірші умови, ніж школярі міських шкіл”.

*** Перший із п’яти медіа-центрів розташований у приміщенні Лиманівської загальноосвітньої школи, його двері завжди відчинені для школярів будь-якого віку. Тут працює гурток відеожурналістики, окрім того, школярі можуть опанувати професію фотографа, навчитися брати інтерв’ю, поглибити свої знання про медіаосвіту. Використовуватимуть можливості медіа-центру і для проведення шкільних уроків. Завдяки співпраці з Програмою USAID DOBRE, платформою Київський Діалог, Представництвом DVV International в Україні, громада планує відкрити ще чотири таких медіа-центри. 

До речі, одну з Галицинівських шкіл показали на телеканалі 1+1 завдяки участі вчительки з села Лупареве у соціальному реаліті “Громада на мільйон. Спеціалісти”.

“Ми ніколи не були проти навчання. Я завжди казав: ідіть навчайтеся, штурмуйте, набирайтеся досвіду. Те, що Юля Шапотюк із Лупарівської школи взяла участь у проекті тільки пішло на користь нашим вчителям, дітям. Тому що зовсім по-іншому загорілися очі у директорів та вчителів. Ми взяли трошки досвіду від фінів, вони взяли від нас. Після цього у нас у кожній школі англійський кабінет, оформлений у тематичному стилі. Діти більш вільно себе почувають”.

Третина населення громади – молодь. Тож в ОТГ активно допомагають і молодіжним організаціями, які працюють над різними проєктами і подаються на гранти. Це також дає результати – наприкінці минулого року у Галицинівській громаді відкрили Клуб кіномистецтва, Молодіжний ресурсний центр та Центр освіти для дорослих. Усі ці проекти втілили у співпраці із Програмою USAID DOBRE.

“Ми дуже вдячні Програмі USAID DOBRE. Найважливіше у співпраці із донорськими організаціями – вони показують нам дорогу куди йти. Навчають нас також. Головне, що є стратегія, за якою ми рухаємось. Створюємо і медіа-центри, і центр освіти для дорослих, і футбольні поля, і дитсадки, і воркаути”.

Галицинівська ОТГ думає уже над тим, як заробляти завтра – планують налагоджувати співпрацю із орендарями та бізнесом. Аби мати ще кращий бюджет та спрямовувати його на розвиток громади.

Більше фото ТУТ.

 

 

Теги:

речник

Область:

Миколаївська область

Громади:

Галицинівська територіальна громада

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

25 липня 2024

«Телефонували голові, щоби подякувати, а не жалітися». Як у Решетилівській громаді відремонтували шкільне укриття

«Телефонували голові, щоби подякувати, а не...

Нещодавно міській голові Решетилівської громади, що на Полтавщині, Оксані Дядюновій телефонували батьки учнів...

24 липня 2024

Рава-Руська та Великий Бичків знаходять неординарні рішення завдяки міжмуніципальному співробітництву

Рава-Руська та Великий Бичків знаходять...

19 липня 2024 року Рава-Руська громада, що на Львівщині, та Великий Бичків, що на Закарпатті, уклали угоду про...

23 липня 2024

Як створити нові робочі місця і розвивати економіку: коворкінги Пирятинської громади

Як створити нові робочі місця і розвивати...

Як Пирятинська громада об’єднує місцевих жителів, навчає дітей заробляти гроші, проводить сеанси психологічної...

22 липня 2024

У двох ліцеях Вишнівської громади облаштували безбар’єрне середовище для учнів

У двох ліцеях Вишнівської громади облаштували...

Коли йдеться про навчання учнів з особливими освітніми потребами, зволікати з облаштуванням відповідних умов не...