28 травня 2024
Децентралізація

Держава дала громадам все – ми маємо тільки вміло це використати, – голова Галицинівської ОТГ

 

За два роки після об’єднання Галицинівська сільська ОТГ Миколаївської області збільшила свій бюджет майже у 14 разів. Сумарний бюджет у 10 млн грн громада перетворила на 139 млн, і почала працювати з реверсом. Як сьогодні живе Галицинівська ОТГ голова громади Іван Назар розповів у проєкті УКМЦ-DOBRE «Речники громад».


“Завдяки реформі проблеми, які були, ми почали вирішувати своїми силами. Добре, що основна частина доходів пішла у громаду – ми можемо самостійно визначати свої пріоритети. Це і освіта, і медицина, і дороги, і освітлення. Громада має свободу у вирішенні своїх питань. Раніше були налаштування, і ми чекали, поки “дядько” нам дозволить – ми тоді зробимо. Зараз держава дала все, ми маємо тільки вміло це використати. І не боятися”, – розповів Іван Назар.

За словами голови громади “новий бюджет” просто так ніхто не дає:

“139 млн грн не з неба впали. Це копітка робота і працівників громади, і депутатів, і робота з податками. Люди розуміють, що платять податки не “кудись”, а у свою громаду. Змінилося відношення людей до села, до громади. Більше немає “це державне, то не наше” – тепер є розуміння, що це їхнє, людей”

Галицинівська громада працює із реверсною дотацією – частина бюджету передається державі для розподілу між громадами, які ще не стали спроможними.

Одним із пріоритетів Галицинівської громади є освіта – на неї виділяється 69 млн із 139 млн.

“Це розуміють всі, адже до реформи освіта, медицина, спорт, культура фінансувалися за залишковим принципом. І щоб щось змінити у громаді чи в селі треба виховувати не дорослу людину, а на рівні дитсадка, школи. Як що берегти і як до чого ставитися. Бо останнім часом усі знають свої права, але свої обов’язки мало хто розуміє”.

Після об’єднання громаді вдалося оновити систему освіти – тут є лінгафонний, мультимедійний центри, кабінет робототехніки, STEM-лабораторія, соляна печера, електронний тир. Іван Назар каже, що активно рухають освіту у Галицинівській ОТГ новий очільник відділу освіти і молоді заступники голови громад. Наприклад, нещодавно у громаді почав діяти медіа-центр.

“Свого часу я працював учителем і мене мучило питання: чому дитина з сільської школи комплексувала перед дитиною з міста. Після відкриття цих центрів, я задоволений, що наші діти вільно спілкуються, беруть інтерв’ю. Наші діти мають не гірші умови, ніж школярі міських шкіл”.

*** Перший із п’яти медіа-центрів розташований у приміщенні Лиманівської загальноосвітньої школи, його двері завжди відчинені для школярів будь-якого віку. Тут працює гурток відеожурналістики, окрім того, школярі можуть опанувати професію фотографа, навчитися брати інтерв’ю, поглибити свої знання про медіаосвіту. Використовуватимуть можливості медіа-центру і для проведення шкільних уроків. Завдяки співпраці з Програмою USAID DOBRE, платформою Київський Діалог, Представництвом DVV International в Україні, громада планує відкрити ще чотири таких медіа-центри. 

До речі, одну з Галицинівських шкіл показали на телеканалі 1+1 завдяки участі вчительки з села Лупареве у соціальному реаліті “Громада на мільйон. Спеціалісти”.

“Ми ніколи не були проти навчання. Я завжди казав: ідіть навчайтеся, штурмуйте, набирайтеся досвіду. Те, що Юля Шапотюк із Лупарівської школи взяла участь у проекті тільки пішло на користь нашим вчителям, дітям. Тому що зовсім по-іншому загорілися очі у директорів та вчителів. Ми взяли трошки досвіду від фінів, вони взяли від нас. Після цього у нас у кожній школі англійський кабінет, оформлений у тематичному стилі. Діти більш вільно себе почувають”.

Третина населення громади – молодь. Тож в ОТГ активно допомагають і молодіжним організаціями, які працюють над різними проєктами і подаються на гранти. Це також дає результати – наприкінці минулого року у Галицинівській громаді відкрили Клуб кіномистецтва, Молодіжний ресурсний центр та Центр освіти для дорослих. Усі ці проекти втілили у співпраці із Програмою USAID DOBRE.

“Ми дуже вдячні Програмі USAID DOBRE. Найважливіше у співпраці із донорськими організаціями – вони показують нам дорогу куди йти. Навчають нас також. Головне, що є стратегія, за якою ми рухаємось. Створюємо і медіа-центри, і центр освіти для дорослих, і футбольні поля, і дитсадки, і воркаути”.

Галицинівська ОТГ думає уже над тим, як заробляти завтра – планують налагоджувати співпрацю із орендарями та бізнесом. Аби мати ще кращий бюджет та спрямовувати його на розвиток громади.

Більше фото ТУТ.

 

 

Теги:

речник

Область:

Миколаївська область

Громади:

Галицинівська територіальна громада

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

23 травня 2024

450+ послуг у одному Дія.Центрі: у Вознесенську відкрили модульний ЦНАП

450+ послуг у одному Дія.Центрі: у Вознесенську...

Доступ до необхідних сервісів має бути в усіх українців. Задля цього Європейський Союз та Програма розвитку ООН...

22 травня 2024

Справжній ресурс для шести громад. Як ІРЦ на Полтавщині допомагає сімʼям з навколишніх ТГ

Справжній ресурс для шести громад. Як ІРЦ на...

Авторка: Марія Марковська (Булейко) Нині Гадяцький інклюзивно-ресурсний центр надає послуги дітям віком від двох...

20 травня 2024

Дві полтавські громади стають здоровішими разом завдяки співпраці

Дві полтавські громади стають здоровішими разом...

В ході децентралізації у Лохвицькому районі Полтавської області сформувалися три громади: Лохвицька, Сенчанська та...

01 травня 2024

Як у Білоцерківській громаді, що на Полтавщині, діти створюють соціальні проєкти та змінюють громаду

Як у Білоцерківській громаді, що на Полтавщині,...

Як Білоцерківська громада, що на Полтавщині, почала свій шлях у проєкті DECIDE, які цікаві проєкти вдалося втілити та...