Передача в оренду земель водного фонду на земельних торгах: результати та кращі практики

 

Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» проаналізували стан передачі в оренду земельних ділянок у комплексі з розташованими на них водними об’єктами через проведення земельних торгів (аукціонів) за період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2024 року.


Відповідно до частини третьої статті 51 ВК та частини другої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок у комплексі з розташованими на них водними об’єктами, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Земельні торги проводяться в електронній торговій системі Прозорро.Продажі, що перебуває в державній власності.

Статистичні дані, зазначені в цій публікації, отримані з електронної торгової системи Прозорро.Продажі.

Загальна кількість проведених в Україні аукціонів щодо оренди земель водного фонду за 2022 рік, 2023 рік та 9 місяців 2024 року склала 1786 та має позитивну динаміку (див. Рис. 1).

 

Рис. 1. Кількість проведених аукціонів земель водного фонду по всій території України

 

У порівнянні 9 місяців 2024 року з 12 місяцями 2022 року, кількість земельних торгів збільшилась більш ніж у 2,5 рази — з 312 проведених аукціонів до 823. За період, який аналізується, 67% проведених аукціонів були успішними, тобто завершилися підписаннями відповідних договорів, у результаті чого передано в оренду земельні ділянки водного фонду загальною площею близько 100 тис. га, що свідчить про зростання попиту на оренду земель водного фонду, навіть попри складну економічну ситуацію у зв’язку з війною. У результаті цього збільшилися і доходи територіальних громад від передачі таких земельних ділянок в оренду. За аналізований період доходи від оренди зросли у 3,3 рази, з 7,8 млн грн до 26,5 млн грн (див. Рис. 2).

 

Рис. 2. Дохід, отриманий від оренди земель водного фонду по всій території України

 

Як видно з наведених вище даних, попит на оренду земель водного фонду загалом по Україні зростає. Проте чи є такі дані релевантні для всіх областей України? Пропонуємо дослідити це на прикладах партнерських областей Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» (див. Рис. 3).

 

Рис. 3. Кількість проведених аукціонів щодо оренди земель водного фонду територіальними громадами в партнерських областях Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» за період з 2022 року по 1 жовтня 2024 року

 

Аналізуючи кількість проведених аукціонів щодо оренди земель водного фонду за період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2024 року, спостерігається неоднорідність показників, яка пов’язана з різними факторами, а саме: доступність земель, інвестиційна привабливість і активність місцевих органів влади щодо підготовки земельних ділянок у комплексі з розташованим на ній водним об’єктом до земельних торгів та їх промоції перед бізнесом.

Майже для всіх областей спостерігалася незначна активність щодо передачі в оренду земель водного фонду протягом 2022 року, що пояснюється початком активних бойових дій і погіршенням економічного становища в країні. Водночас західні області (Львівська та Волинська) за 2022 рік не демонструють значного зменшення кількості проведених земельних торгів.

Лідеркою у 2023 році серед проаналізованих областей є Полтавська область, територіальні громади якої впродовж 2023 року провели майже 60 аукціонів з оренди земель водного фонду. У 2024 році територіальні громади Полтавської області продемонстрували дещо нижчі показники, ніж у 2023-му, а лідеркою у 2024 році є Сумська область. Високі результати також спостерігаються в Одеській, Харківській, Житомирській, Рівненській, Волинській і Львівській областях.

За аналізований період територіальні громади Закарпатської області майже не проводили земельні торги щодо оренди земельних ділянок водного фонду, що пояснюється специфікою структури земельних ресурсів та наявністю значно меншої кількості земельних ділянок водного фонду, а також тим, що переважна частина договорів оренди таких земельних ділянок є чинними.

Впродовж останніх трьох років дохід місцевих бюджетів від оренди земель водного фонду демонструє стійке зростання (див. Рис. 4.), що свідчить про збільшення зацікавленості серед орендарів до оренди згаданої категорії земель.

 

Рис. 4. Дохід від оренди земель водного фонду, отриманий територіальними громадами в партнерських областях Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» за період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2024 року

 

Висока конкуренція серед орендарів на аукціонах із передачі в оренду земель водного фонду безпосередньо впливає на розмір орендної плати. За активної участі багатьох потенційних орендарів ціна зростає, відображаючи реальний ринковий попит на цей цінний ресурс.

Очікувано, що в областях, безпосередньо постраждалих від бойових дій (Чернігівська, Харківська та Миколаївська), спостерігається зниження доходів від оренди земель водного фонду. Це пояснюється наближеністю бойових дій, руйнацією інфраструктури, релокацією бізнесу з цих територій, міграцією населення та обмеженням доступу до ресурсів. На Рис. 4 це відображається у вигляді нижчих показників доходів для цих областей порівняно з центральними та західними регіонами.

Доходи місцевих бюджетів від оренди водних об’єктів та земель водного фонду значною мірою залежать від їх наявності та інвестиційної привабливості в конкретній територіальній громаді.

Позитивним прикладом успішного проведення земельних торгів є Гощанська територіальна громада Рівненської області, яка в період з 2022 року до 1 жовтня 2024 року провела п’ять успішних аукціонів щодо оренди земель водного фонду, розмір річної орендної плати за якими склав 313,0 тис. грн. Наприклад, розмір річної орендної плати за земельну ділянку водного фонду площею 1,9 га зріс із 2,9 тис. грн до 25,5 тис. грн.

Іншим позитивним прикладом проведення земельних торгів щодо оренди земель водного фонду є Жовківська територіальна громада Львівської області, яка за період з 2022 року до 1 жовтня 2024 року провела два успішних аукціони та отримала дохід до місцевого бюджету в розмірі 361,0 тис. грн, з яких розмір річної орендної плати за земельну ділянку водного фонду площею 6,1 га зріс майже в 19 разів — з 16 тис. грн до 300,0 тис. грн.

Також наведемо приклад істотного зростання розміру річної орендної плати порівняно зі стартовою ціною лоту. Варвинська селищна рада Чернігівської області у 2023 році провела земельні торги, до яких долучилися п’ять учасників, а розмір річної орендної плати збільшився майже у 30 разів— з 2,3 тис. грн. до 63,2 тис. грн.

Отже, розмір орендної плати за земельну ділянку водного фонду визначається на підставі проведеного аукціону. Як уже зазначалося, разом із земельною ділянкою в оренду також передається водний об’єкт, розмір плати за який визначається відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 № 236, та не охоплюється статистикою системи Прозоро.Продажі. На Рис. 5 зображено розмір доходу від плати за користування водними об’єктами, отриманий територіальними громадами в партнерських областях Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» за період з 1 січня 2022 року до 1 серпня 2024 року.

Існує значна різниця в доходах між територіальними громадами різних областей. Територіальні громади Полтавської області мають найбільший дохід, що пояснюється, зокрема, тим, що Полтавська область є однією з лідерок за кількістю проведених аукціонів з оренди земель водного фонду та отриманого від них доходів. Особливої уваги заслуговують результати в Закарпатській області, де кількість проведених аукціонів серед областей, які ми аналізуємо, є найменшою, проте плата за користування водними об’єктами є доволі високою, що пояснюється тим, що на вартість водного об’єкта впливає низка факторів, таких як цільове використання водного об’єкта, його тип і площа тощо (див. Рис. 5).

 

Рис. 5. Дохід від плати за користування водними об’єктами, отриманий територіальними громадами в партнерських областях Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

 

Отже, аналіз оренди земель водного фонду в комплексі з розташованими на них водними об’єктами демонструє значний потенціал для економічного розвитку та ефективного використання природних ресурсів у територіальних громадах України. Проте досягнення цього потенціалу потребує подальшого розвитку цього напряму, зокрема вдосконалення законодавчої бази, впорядкування наявних орендних відносин організації якісного обліку цих ресурсів та розбудови системи управління ними на рівні органів місцевого самоврядування в тісній співпраці з бізнесом, Держводагентством і громадськістю. Впорядкування питань власності на ці об’єкти, інвестиції в їхню інфраструктуру, а також розробка та впровадження інноваційних підходів до управління водними ресурсами є ключовими для забезпечення сталого та екологічно безпечного розвитку цього сектору. За умови системного підходу оренда земель водного фонду може стати потужним драйвером економічного зростання завдяки розвитку їхнього рибогосподарського та рекреаційного потенціалу вже сьогодні, одночасно сприяючи збереженню цінних природних ресурсів для майбутніх поколінь.

Нагадаємо, в публікації «Організація аукціонів з продажу прав оренди земельних ділянок водного фонду комунальної власності» експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» розглянули основні правові аспекти оренди землі водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом, а саме: алгоритм підготовки до проведення земельних торгів щодо передачі в оренду таких земельних ділянок, основні вимоги, які слід враховувати при укладанні договорів оренди, а також запропонували ОМС для використання відповідні модельні акти (проєкт рішення сільської/селищної/міської ради «Про проведення земельних торгів з передачі в оренду земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом» та проєкт договору оренди землі).

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» підтримує ОМС у сфері оренди земельних ділянок у комплексі з розташованими на них водними об’єктами та розробив: а) модельне рішення «Про проведення земельних торгів з передачі в оренду земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом»; б) проєкт договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом.


З питань отримання розроблених експертами Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» модельних актів у сфері оренди земельних ділянок у комплексі з розташованими на них водними об’єктами можна звернутися до експертів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» на електронну пошту: olena_hulenko@HOVERLA.com або dmytro_poturhaiev@hoverla.com.

Теги:

земля бюджет

Джерело:

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»

Читайте також:

25 січня 2025

Олексій Кулеба: Тільки у партнерстві з громадами ми можемо розбудувати основу для стійкості всієї країни

Олексій Кулеба: Тільки у партнерстві з...

Під час зустрічі з очільниками українських громад керівництво Мінрозвитку та Агентства відновлення презентували...

24 січня 2025

29 січня - вебінар «Основи грантрайтингу для сфери освіти: структура проєктної заявки та алгоритм її заповнення»

29 січня - вебінар «Основи грантрайтингу для...

Хочете навчитися уникати помилок і грамотно заповнювати проєктну документацію? Тоді вебінар від експертів...

24 січня 2025

29 січня - вебінар «Освітня мережа: потреби громади та вимоги законодавства»

29 січня - вебінар «Освітня мережа: потреби...

Програма Polaris запрошує представників освітньої спільноти територіальних громад на вебінар «Освітня мережа: потреби...