23 липня 2024
Децентралізація
Рівненщина поділилася досвідом фінансової автономії закладів освіти
Рівненщина поділилася досвідом фінансової автономії закладів освіти

Протягом трьох днів представники громад з Волинської, Львівської та Тернопільської областей ознайомлювалися з досвідом громад Рівненщини у запровадженні фінансової автономії закладів освіти у рамках візиту, який організовувала Програма U-LEAD.


У рамках візиту з обміну досвідом представники ОМС з Волинської, Львівської та Тернопільської областей відвідали Малолюбашанську, Зорянську та Березнівську громади Рівненської області. Візит був присвячений темі запровадження фінансової автономії закладів освіти, і кожна із зазначених громад має тут свій досвід.

«Нашою метою було ознайомити наших гостай з успішними практиками та вдалими рішеннями в управлінні сферою освіти та організації діяльності закладів освіти, зокрема щодо забезпечення їх фінансової автономії», — зазначив Руслан Сивий, керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» на Рівненщині.

У Малолюбашанській громаді учасники візиту дізналися про особливості діяльності КУ «Централізована бухгалтерія з обслуговування закладів освіти». Громада обрала таку форму бухгалтерського обслуговування і в такий спосіб забезпечує виконання вимог законодавства щодо фінансової автономії закладів освіти. В цій комунальній установі кожен з бухгалтерів веде окремий напрям. Тут гості познайомилися з взаємодією відділу освіти, навчальних закладів та комунальної установи з бухгалтерського обслуговування.

Зорянську сільську громаду відвідали другою. Фахівці сільської ради розповіли учасникам візиту про переваги від створення КУ «Центр фінансового та господарського обслуговування закладів освіти та культури» для бюджету громади, а також співпрацю Центру та самих закладів. Особливість роботи цієї комунальної установи – за кожним закладом закріплено певного бухгалтера.

«Ще у 2022 році Зорянська сільська рада створила цю комунальну установу задля фінансового та господарського обслуговування зазначених закладів, і у громаді вже говорять про переваги такого підходу. Наші експерти надавали їм консультативну підтримку. Ми впевнені, що досвід цієї громади стане у пригоді колегам з інших областей», — зазначив Руслан Сивий.

Останньою приймала гостей Березнівська громада. Її представники обговорили з учасниками переваги та нюанси фінансової автономії закладів освіти, а також про винагороди, які стимулюють їх економити на енергоресурсах. В цій громаді обрали інший шлях: кожен навчальний заклад має власного бухгалтера, який і допомагає директору вирішувати усі фінансові питання.

Один із учасників візиту, заступник Куликівського селищного голови Микола Кожушко з Львівщини, поділився враженнями від поїздки на Рівненщину:

«Наша Куликівська громада має 9 навчальних закладів, один з яких — опорний. Фінансової автономії у них немає, але ми розуміємо, що це — вимога закону. Громади Рівненщини вже пройшли цей шлях й їх заклади стали фінансово незалежні. Ми будемо працювати, переконувати учасників процесу та маленькими кроками впроваджувати фінансову автономію у себе».

Про плани щодо запровадження фінансової автономії після візиту розповіла й заступник міського голови Підгаєцької міської ради Ірина Мирна з Тернопільщини. Вона зазначила, що на початку візиту мала сумніви щодо впровадження такої автономії, але після — переконалася у зворотному:

«Громади були підібрані вдало, ми побачили досвід громад і меншої сільської, і більшої міської. У нас в громаді 16 навчальних закладів, це колишній район, ми користуємося централізованою бухгалтерію. Зараз ми аналізуємо кількість учнів й плануємо потроху впроваджувати фінансову автономію. Дякуємо організаторам! Мудрі поради, конструктивний діалог, гостинні громади! Команда «U-LЕAD з Європою» — як завжди тримають руку на пульсі».

Головною метою цього візиту з обміну досвідом було ознайомити учасників із практичними варіантами забезпечення фінансової автономії закладів освіти, які дійсно працюють. Про це зазначила Ірина Кондратюк, радниця з питань місцевих фінансів та управління Регіонального офісу U-LEAD на Рівненщині:

«Якщо в перший день учасники заходу були досить скептичними до запропонованих моделей забезпечення фінансової автономії, то вже за підсумками триденного візиту більшість зрозуміли, прийняли й готові запроваджувати в себе один з варіантів. Приймаючі громади справилися з донесенням інформації на всі 100%, спікери були вмотивовані, слухати їх було одне задоволення».

Переглядів: 437
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: обмін досвідом
Читайте також: