Швейцарія вирізняється унікальною точністю. І це не про годинники. Короткі підсумки візиту урядової делегації до України
Швейцарія вирізняється унікальною точністю. І це не про годинники. Короткі підсумки візиту урядової делегації до України

Швейцарія з моменту відновлення незалежності України була і залишається надійним другом та партнером українському народові. Фактично всі ці роки Швейцарія допомагає Україні втілювати в життя структурні реформи, спрямовані на підвищення рівня життя населення та розвиток людського капіталу, забезпечення якості та доступності публічних послуг, економічний розвиток територіальних громад, кожна з яких є невід’ємною частиною Великої України. І в найтяжчий час для українського народу - час широкомасштабного збройного вторгнення рф на територію України - Швейцарія реагує на більшість його нагальних потреб.


Наприкінці березня Україну з офіційним візитом відвідала делегація Швейцарської Конфедерації, зокрема пані Посол Андреа Штудер, заступниця генеральної директорки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC), керівниця напрямку співробітництва з країнами Близького Сходу, Північної Африки та Європи, та пан Посол Сімон Гайссбюлер, заступник державного секретаря, керівник Відділу з питань миру та прав людини Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії. Делегація відвідала низку регіонів і громад України і провела серію важливих зустрічей щодо подальшої підтримки нашої країни в умовах війни.

 

Швейцарія надасть підтримку регіональним координаторам Уповноваженого зі зниклих безвісти

 

В рамках візиту керівник Відділу з питань миру та прав людини Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії, Посол Сімон Гайссбюлер провів зустріч з Уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олегом Котенком. Сторони обговорили питання надання Швейцарією допомоги для належного функціонування мережі регіональних координаторів Уповноваженого, які ведуть пошуки зниклих безвісти людей. Пан Гайссбюлер підтвердив готовність Швейцарії підтримувати мандат Уповноваженого і в інших сферах.

Олег Котенко подякував швейцарським партнерам за вагому допомогу, зазначивши, що «цією підтримкою ви не тільки прискорюєте пошукову діяльність, але й даєте надію родинам зниклих безвісти!».

 

Уповноважений зі зниклих безвісти Олег Котенко і Посол Сімон Гайссбюлер

 

Допомога рятувальним бригадам

 

На зустрічі з керівництвом Державної служби України з надзвичайних ситуацій урядова делегація Швейцарії приділила увагу питанням потреб для підтримки роботи професійних рятувальних бригад, які працюють в небезпечних умовах. Йдеться, перш за все, про збереження життя людей та ліквідацію наслідків війни. До слова, станом на 5 квітня, підрозділи ДСНС України обстежили майже 82 тисячі гектарів територій та знешкодили понад 340 тисяч вибухонебезпечних предметів. Всього потенційно небезпечних територій залишається 174 тис.кв.км - 30% від загальної площі держави. Тож підтримка дружньої Швейцарії у цій сфері сприятиме прискоренню обстеження територій та перетворенню їх на безпечне середовище для людей.

 

Зустріч з керівництвом Державної служби України

 

На сторожі прав людини: подальша співпраця та інформаційний обмін

 

Також Посол Сімон Гайссбюлер провів зустріч з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем.

Варто згадати, що Швейцарія під час війни постійно надає українським громадянам допомогу гуманітарного характеру. Загальна вартість уже наданої Швейцарією допомоги Україні з початку повномасштабного російського вторгнення у лютому 2022 року становить понад 270 мільйонів швейцарських франків. Окрім питання гуманітарної підтримки, сторони обговорили також питання порушення прав українців, які утримуються російською федерацію; примусової депортації українських дітей; ситуацію з правами внутрішньо переміщених осіб.

В ході зустрічі Дмитро Лубінець звернув увагу Посла Сімона Гайссбюлера на порушенні російською федерацією норми Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими та ненаданні доступу представникам міжнародних організацій до місць утримання наших полонених захисників. Уповноважений з прав людини також зауважив, що всі воєнні злочини, які «країна-агресорка вчиняє на нашій землі, заслуговують справедливого покарання, тому є необхідність створення спеціального трибуналу за злочини агресії російської федерації проти України».

За результатами зустрічі сторони домовились про інформаційний обмін та подальшу співпрацю.

 

Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець і Посол Сімон Гайссбюлер

 

Бородянська територіальна громада

 

У Бородянській громаді, якій війна завдала значних руйнувань житла і критичної інфраструктури, Швейцарія підтримує проєкти з відновлення. Тож в рамках візиту до України Пані Посол Андреа Штудер, заступниця генеральної директорки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) відвідала громаду і провела низку зустрічей з представниками та представницями місцевої та обласної влади, ознайомилася з поточними проєктами відновлення, які впроваджуються за підтримки Швейцарської Конфедерації. Зокрема, вона поспілкувалася з представники місцевого ОСББ, де впровадили проєкт з відновлення системи водопостачання та водовідведення, а також – з представниками Інклюзивно-ресурсного центру Бородянської громади, де Швейцарський відділ гуманітарної допомоги у співпраці зі Швейцарсько-українським проєктом «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (DECIDE) та місцевим бізнесом підтримали ремонт та оснащення першого поверху центру і бомбосховища. Центр надає освітні та реабілітаційні послуги для понад 200 дітей з особливими освітніми потребами. Кількість дітей, які потребують послуг Центру, збільшується щодня.

Візит до Бородянської громади

Швейцарія має намір долучитися до відновлення об'єктів закладів освіти Чернігівщини та Бородянської громади

 

Громади Чернігівщини

 

Візит до України швейцарської делегації у часі збігся з початком роботи Швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (DECIDE) на Чернігівщині. Вона стала п'ятим регіоном-партнером проєкту DECIDE.

Переможцями конкурсного відбору стали Березнянська, Коропська, Менська та Чернігівська територіальні громади. Усі вони отримають експертну підтримку в розробці та реалізації освітніх стратегій, а за потреби – стратегії розвитку громади. Крім того, кожна з громад отримає мільйон гривень на реалізацію учнівських соціальних проєктів. У межах співпраці також планують надавати експертну підтримку з питань управління освітою для всіх територіальних громад Чернігівщини.

«Мультивекторний характер проєкту передбачає посилення потенціалу територіальних громад у розробленні та практичній реалізації децентралізованих моделей управління освітою, стратегій відновлення та розвитку освіти тощо, а також планів їх впровадження. Особлива увага приділяється підвищенню професійного рівня посадових осіб місцевого самоврядування територіальних громад загалом і працівників структурних підрозділів, які відповідають за освіту в громаді, зокрема. На порядку денному також удосконалення методів та інструментів розвитку громадянського суспільства та залучення громадян до управління освітою», - прокоментувала Валентина Полторак, менеджерка проєкту DECIDE.

Представниця проєкту зазначила, що DECIDE сприятиме розвитку демократичного, прозорого та підзвітного управління освітою в місцевих громадах, посиленням ролі шкіл в громадському житті, залученню всіх громадян до ухвалення рішень у громадах. Окрім того, він сприятиме започаткуванню механізмів партисипації, залученню до прийняття рішень в громадах учнів/ниць, учителів/ьок, керівників/ць шкіл, представників/ць влади, батьків, представників/ць ЗМІ тощо, а також створенню ефективної нормативно-правової бази у сфері децентралізації управління освітою та професійного розвитку.

До слова, проєкт DECIDE загалом впроваджуватиметься на національному рівні. Пілотування проєкту здійснюється у 20 громадах та 5 регіонах, зокрема, Чернігівській, Івано-Франківській, Луганській, Полтавській та Одеській областях.

 

Візит швейцарської делегації на Чернігівщину

 

Далі – більше цифрових реформ

 

Ще одна важлива зустріч відбулася в Мінцифри. Пані Посол Андреа Штудер, заступниця генеральної директорки SDC, керівниця напрямку співробітництва з країнами Близького Сходу, Північної Африки та Європи та Віце-прем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров обговорили питання цифровізації України. В цій сфері Швейцарія також допомагає нашій державі.

«Україна цифровізується шаленими темпами. Те, що інші країни робили десятиліттями, ми втілили в життя за 3 роки. Проте такий успіх не був би можливий без наших партнерів – Уряду Швейцарії та, зокрема, Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC). Саме вони допомагають нам розбудовувати цифрову Україну за допомогою програми EGAP та Фонду Східна Європа», - зазначив Михайло Федоров.

Міністр констатував, що за підтримки SDC в Україні створили фундамент цифрової держави – застосунок та портал Дія; запустили послуги єМалятко та автоматичну реєстрацію ФОП; розвивали платформу Дія.Цифрова освіта.

Пані Штудер також високо оцінила ефективну співпрацю в цьому напрямі та наголосила на важливості не залишати поза увагою найбільш вразливі групи, чисельність яких в умовах війни, на жаль, збільшується. Принцип Leave No One Behind (LNOB), яким керується SDC у своїй діяльності, є одним із ключових для подолання бідності, нерівності та різних форм дискримінації.

Сторони домовилися поглиблювати співпрацю та разом працювати над цифровою трансформацією освіти в Україні. Вже незабаром в межах проєкту DECIDE відбудеться запуск оновленої електронної системи менеджменту освіти - АІКОМ, яка дозволить оптимізувати звітність, цифровізувати освітню статистику, сприятиме розвитку системи аналітики і прогнозування, що має пріоритетне значення для відбудови України. Окрім того, в додатку ДІЯ з’являться “кабінет батьків”.

 

Делегація Швейцарії на зустрічі у Міністерстві цифрової трансформації України

 

Розвиток регіонів і територіальних громад

 

У Вінницькій області урядова делегація Швейцарії провела зустріч з керівниками агенцій регіонального розвитку Вінницької, Сумської, Тернопільської та Хмельницької областей. Саме у цих областях проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD, який втілюється за підтримки Швейцарії компанією NIRAS Sweden AB, надаватиме інституційну підтримку агенціям задля скоординованого відновлення та злагодженого регіонального розвитку.

Варто зазначити, що агенції регіонального розвитку є важливими інституціями не тільки для впровадження державної регіональної політики, а й для відновлення територій України. Оскільки агенції є порівняно новими інституціями, вони потребують всебічної підтримки для свого становлення і результативної діяльності. Тож швейцарський проєкт UCORD розпочав роботу з першими чотирма агенціями регіонального розвитку. Формування потужних професійних команд агенцій, їх належне технічне забезпечення створить для регіонів «двигуни» активізації інвестиційного, експортного та підприємницького потенціалу територій, реалізації проєктів, спрямованих на зміцнення економічної бази територій, їх відбудови і розвитку. Такий крок Швейцарії говорить про її наміри і надалі підтримувати структурні реформи в Україні.

 

Вінницька територіальна громада

 

Також приймала урядову делегацію і Вінницька міська рада. Вже понад 16 років Вінниця розвиває партнерство зі Швейцарією, за активної підтримки якої громада стала інноваційною.

В ході зустрічі Вінницький міський голова Сергій Моргунов презентував проєкти з відновлення, які є важливими для громади.

«Ми відкриті для співпраці як з урядовими організаціями, так і з приватними інвесторами. І приємно, коли наші гості вважають Вінницю інноваційною громадою. Без сумніву, у цьому є і внесок Швейцарської Конфедерації. І навіть у найскладніший для нашої країни час – продовжуємо спільну роботу. Скоро очікуємо партію трамваїв з Цюриха. Вдячний міжнародним партнерам за відчутну підтримку Вінниці та солідарність з Україною»,- сказав Сергій Моргунов.

 

Делегація Швейцарії на зустрічі з Вінницьким міським головою Сергієм Моргуновим

 

Повернення українців додому

 

Відновлення громад як спільнот не менш важливе за відновлення їх фізичних просторів. Тому урядова делегація Швейцарії спільно з представниками громадянського суспільства обговорила можливі кроки, необхідні для повернення людей у свої громади, їх зцілення від травматичного досвіду війни. На початок 2023 року, за даними ООН, у країнах Європи кількість біженців склала майже 8 млн осіб. Ще близько 5 млн – внутрішньо переміщені особи. У цьому контексті окрему увагу приділили питанням, як Україна може покластися на успіх децентралізації у відновленні територій, у створенні безпечного середовища для проживання і умов для самореалізації людей, що повернулися додому. Представники Швейцарії відзначили, що залучення до цього процесу всіх зацікавлених сторін, в тому числі і представників громадянського суспільства, зміцнить довіру між суспільством та державними інституціями, що, в свою чергу, сприятиме відновленню.

 

Зустріч з представниками громадянського суспільства

 

Безпекові та гуманітарні питання Харківщини

 

Зустріч пана Посла Сімона Гайссбюлера з начальником Харківської обласної військової адміністрації Олегом Синєгубовим стосувалася безпекової ситуації в регіоні та питань гуманітарної допомоги.

Сторони приділили ретельну увагу ключовим аспектам потреб Харківської області в умовах війни. За даними начальника Харківської обласної військової адміністрації, мешканці регіону в першу чергу потребують продуктової та грошової допомоги. Лікарням необхідне медичне обладнання. Також регіон має запит на електрогенеруючу техніку, адже ворог продовжує завдавати ударів по критичній інфраструктурі обласного центру та територіальних громад.

Делегація Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії висловила готовність посили співпрацю з Харківщиною, інтенсифікуючи кроки з гуманітарної підтримки регіону та реалізації інших завдань, які сприятимуть покращенню умов життя мешканців області.

 

Зустріч пана Посла Сімона Гайссбюлера з начальником Харківської обласної військової адміністрації Олегом Синєгубовим

 

Підсумовуючи результати візиту делегації Швейцарії до України, можемо зробити висновок, що Швейцарія вирізняється унікальною точністю. І це не про годинники. Це про вкрай важливі сфери для України, яким країна-партнер приділяє стільки уваги. Це про своєчасність підтримки. Зрештою, - це про людяність і солідарність, які Швейцарія проявляє до народу України.

Переглядів: 2497
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: міжнародна підтримка
Читайте також: