Цифрові громади. Як сайту ОТГ стати дієвим порталом електронної демократії

 

З чого починається взірцева громада? Хтось скаже — з рівних доріг, якісної освіти, допомоги малому бізнесу. Звісно ж, складових успішності чимало, та всіх їх можна досягти за однієї простої умови — що у громаді пануватиме демократія. Сьогодні у рубриці Цифрові громади Програма DOBRE радить ОТГ, як у декілька кліків перетворити сайт громади на портал електронної демократії.

Розберемося для початку, чому це важливо?

Адже, мешканці отримають доступ до усіх необхідних інструментів прийняття рішень. Швидко можуть отримати потрібну інформацію, зробити внесок в розвиток громади, запропонувати ідеї та проконтролювати, наприклад, виконання бюджету. За таких умов формується найважливіше — довіра до керівництва громади, бажання співпрацювати та спільно шукати вирішення болючих проблем. У такій атмосфері нові проекти стартують швидше, а слушні ініціативи отримують шанс на життя.

Припустимо, ваша громада має на меті стати лідером з партисипації. Якщо цьогоріч галузь партисипації для громади пріоритетна — зробіть такий акцент на офіційному сайті. Покажіть себе як демократично зорієнтовану громаду, що у тренді всіх сучасних інструментів громадської участі.

Що для цього потрібно?

  1. Впевніться, що сайт наповнений базовою інформацією. Перед тим, як залучати мешканців до прийняття рішень через специфічні інструменти, попіклуйтесь про наявність усієї ключової інформації про ОТГ. Хто є хто у керівництві громади? За якими контактами звертатись до ключових осіб? Чи є у громаді відкриті вакансії? Переконайтесь, що на сайті опубліковані важливі дані  — це і стане відправною точкою.
  2. Додайте інструменти для доступу до інформації. Демократія починається з обізнаності. Аби громадянам було простіше слідкувати за усім, що відбувається в ОТГ, запропонуйте їм прості сервіси, доступні 24/7.

Для таких цілей платформа Dosvit пропонує низку додатків:

  • Економічний профіль. Своєрідний паспорт громади, який розповідає всю ключові деталі про громаду: населення, рівень розвитку інфраструктури, освіти, доступ до інтернету тощо.
  • Відкритий бюджет. Зручний інструмент, що дозволяє мешканцям аналізувати, як формується і витрачається бюджет громади. Це надважливо, адже бюджет формують податки самих громадян — в них має бути право контролю за його використанням.
  • E-data витрати. Додаток показує, на що і скільки грошей витрачає громада. Дані для додатку надходять з єдиного вебпорталу використання публічних коштів.

З роботою додатків пропонуємо познайомитися на сайті Баштанської ОТГ.

3) Наповніть сайт додатками для прийняття рішень. Якщо з доступом до інформації проблем не виникає — зробіть наступний крок. Надайте громадянам інструменти для прийняття реальних рішень та впливу на зростання громади.

Які це можуть бути сервіси?

  • Звернення. Всі питання, від субсидій до роботи світлофорів, можна спробувати вирішити через механізм звернень. Інструмент допоможе громадянам надіслати особистий чи колективний запит у декілька кліків. І дочекатися відповіді від влади у строки, що передбачає закон.
  • Петиції. Наступний крок — оформити запит у реальну ідею. Громадяни можуть подавати петиції, а ви — реагувати на їх бажання та тримати руку на пульсі настроїв в ОТГ.
  • Бюджет участі. Синонім електронної демократії, що дає громадянам право реально впливати на розподіл коштів з локального бюджету. І вже за деякий час бачити, як у громаді створюються нові вільні простори чи спортивні майданчики — завдяки громадській ініціативі.

Подивіться, як запропонованими додатками вже користується Софіївська громада.

 

Запровадьте декілька із зазначених інструментів і завчасно поінформуйте про їх використання — громадяни активізуються, висловлюватимуть слушні ідеї щодо розвитку громади, і завдяки вашим спільним діям, ОТГ розквітатиме. Фокусуйтесь на пріоритетах громади — а сайт допоможе швидко створити потрібні акценти.

Що ще цікавого на тему?

Надихніться добіркою 11 практик електронної демократії, від міських геопорталів до контактних центрів.


Добірку рекомендацій для сталого розвитку ОТГ у діджітал- просторі шукайте за посиланням у рубриці “Цифрові Громади”. Дізнавайтесь, як розвивати сайт ОТГ за новим підходом, як залучати інвестора та налагоджувати довіру мешканців. Рубрика “Цифрові Громади” розроблена командою SocialBoost у рамках Програми DOBRE.

Теги:

DOBRE Dosvit електронне врядування участь громадян

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

19 вересня 2024

Парламент ухвалив рішення про перейменування 10 міст 4 районів та більше 300 сіл та селищ в Україні

Парламент ухвалив рішення про перейменування 10...

19 вересня 2024 року Верховна Рада України ухвалила Постанову про перейменування окремих населених пунктів та районів...

19 вересня 2024

Вакансія. Експерт(ка) з міжнародної діяльності Всеукраїнської асоціації ОТГ

Вакансія. Експерт(ка) з міжнародної діяльності...

Всеукраїнська Асоціація об’єднаних територіальних громад оголошує конкурс на вакантну посаду експерта(ки) з...

19 вересня 2024

Вакансії! Всеукраїнська асоціація ОТГ запрошує до команди виконавчого офісу

Вакансії! Всеукраїнська асоціація ОТГ запрошує...

Всеукраїнська Асоціація об’єднаних територіальних громад оголосила конкурс на вакантні...

18 вересня 2024

Закон про відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні – експертний коментар

Закон про відновлення середньострокового...

18 вересня Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо...