18 квітня 2024
Logo slogan
Галерея інновацій, що змінюють Україну. Практика Дунаєвецької міської ОТГ «Разом розвиваємо громаду»

Галерея інновацій, що змінюють Україну. Практика Дунаєвецької міської ОТГ «Разом розвиваємо громаду»

Друге місце в Конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» в 2018 році за темою «Інклюзивність регіонального та місцевого розвитку»


Я, ти, ми, вони: секрети успішної спільноти

 

З-поміж стратегічних завдань, що стоять перед місцевим самоврядування під час його реформування, є не лише необхідність навчитися ефективно використовувати повноваження і фінанси, які центр передає на місця, а й зробити так, щоби ці ресурси стали надбанням усіх без винятку громадян. Тобто не якоїсь невеликої групи «обраних», а всього загалу громади, зокрема молоді і літніх жителів, людей з особливими потребами, сиріт, багатодітних сімей, скалічених на війні. Бо саме це великою мірою притаманне соціальній державі, якою позиціонує себе і наша Україна. Утім, допоки ми лише на початку шляху до окресленої мети.

Не такі вже далекі від нас сусіди – країни Скандинавії і Балтії, які набагато раніше за Україну взялися до реформування місцевого самоврядування, формуючи засади державної політики неухильно дотримуються європейського правила співжиття – «різні, проте рівні». Саме цей чинник обов’язково враховується на етапі бюджетування.

Власний досвід створення інклюзивного середовища вже мають і українські об’єднані територіальні громади (ОТГ). Зокрема заслуговує поцінування та докладного опису чергова успішна практика Дунаєвецької міської ОТГ, з якою вона і стала фіналісткою минулорічного Конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування».

 

Прилетіла «Ластівка» весняною ласкою…

 

Подільська земля, зокрема її південно-західний край, де і розташована Дунаєвеччина, завжди вирізнялися роботящими і напрочуд талановитими людьми. Здавалося, вміння співати, грати на музичних інструментах, шити і вишивати, плести і гаптувати, малювати і випалювати ошатний глиняний посуд тутешні діти, як мовиться, отримували відразу з молоком матері.

Якось зовсім випадково в Дунаївцях мені довелося побувати в тісній напівтемній квартирі, де худенька молода жінка з вродженими фізичними особливостями, понівеченими жорстоким поліомієлітом пальчиками створювала дивовижні духовні картини з бісеру. Продавати ці справжні витвори мистецтва, щоб заробити на молоко для маленької донечки, серед представників української діаспори за океаном їй допомагала колишня землячка, а нині жителька Нью-Йорка. Вдома про скрутні обставини цієї родини знали хіба що найближчі сусіди…

Тоді ще в місті, яке тепер стало осередком великої об’єднаної територіальної громади, мало хто переймався такими проблемами. Нині ставлення до них кардинально змінилося. А Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, про який ми розповімо далі, не випадково назвали птахом, котрий зазвичай приносить на наші терени весну, – «Ластівкою».

 

Свідома активна… людяність

 

Розповідає голова Дунаєвецької міської об’єднаної територіальної громади Веліна Заяць:

«Коли ми готували стратегію розвитку нашої громади (до речі, Дунаєвецьку ОТГ започатковано ще 2015 року, вона є однією з найбільших у країні, позаяк об’єднала 51 населений пункт – Авт.), цей пріоритет виник сам собою, – створення умов для рівної участі в суспільному житті всіх незалежно від статі, віку, стану здоров’я, раси, культури, мови, соціального чи економічного статусу. Оперативну ціль визначили як «Покращення якості надання соціальних послуг вразливим верствам населення», а захід з її реалізації – «Формування свідомої та активної громади». Без цього чинника нам навряд чи вдалося б реалізувати свої амбітні плани зі створення успішного самоврядного утворення, яким є сьогодні наша ОТГ».

Аналіз ситуації показав, що раніше і в місті, і в селах, які об’єдналися в ОТГ, молодь та люди поважного віку зазвичай залишалися поза активним суспільним життям, вони жодним чином не були представлені в органах місцевого самоврядування. Тож зрозуміло, що при ухваленні більшості управлінських рішень часто-густо безпідставно ігнорувалися досвід та запити старшого покоління, водночас не враховувалися і потреби молоді. Розробники стратегії зрозуміли: цей недогляд певною мірою збільшував ризик виникнення конфліктних ситуацій і не додавав згуртованості, заважав порозумінню між владою і згаданими віковими групами жителів.

Уваги і допомоги потребувала ще одна категорія жителів: на території Дунаєвецької громади проживає майже три тисячі дорослих осіб і 209 дітей з інвалідністю, які не могли отримати якісні освітні та соціальні послуги, відтак позбавлялися можливості повноцінно інтегруватися в суспільне життя. Частина дітей із особливими освітніми потребами змушена перебувати в спеціалізованих навчальних закладах інтернатного типу, а не жити і виховуватися в своїй сім’ї.

 

Покликали ради на пораду

 

Стратегія розвитку Дунаєвецької ОТГ передбачає необхідність налагодження конструктивної комунікації із громадою зі зворотнім зв’язком. Здійснюється вона через консультативно-дорадчі органи міськради – Молодіжну, Поважну та раду підприємців і спрямована на конструктивну співпрацю, представлення інтересів різних груп населення, повніше врахування громадської думки при прийнятті рішень та під час їх реалізації в подальшому.

Поважна рада – повноважний представник старшого покоління. Вона опікується буттям, духовними, культурними запитами своїх ровесників, їхнім особистим творчим зростанням, зайнятістю за інтересами. Члени цієї ради спілкуючись із односельцями, вивчають потреби літніх людей, які місцева влада затим враховує під час формування стратегії розвитку громади, включає до поточних планів, зокрема й щодо благоустрою всіх населених пунктів, реалізовує у формі культурних проектів тощо.

З-поміж уже зреалізованих суспільно важливих справ, які згуртували місцевих представників старшого покоління, стала зокрема акція «З рук – в руки». Кожен її учасник прискіпливо оглянув власне господарство і знайшов те, чим можна щиро і безкорисливо поділитися з односельцями, а ті, в свою чергу, запропонували щось своє.

У старостинському окрузі Мала Побіянка, переважна частина якого – літні люди, на їхнє прохання відремонтували актовий зал старенького клубу. Відтепер в цьому охайному приміщенні, кажуть селяни, не соромно зібратися, обговорити новини, навіть разом заспівати пісень своєї молодості.

На заклик Поважної ради допомогти багатодітній (шестеро діток!) сім’ї вимушених переселенців зі Сходу нашої країни активісти зібрали найнеобхідніше і власноруч завезли до Дем’янківців, добре розуміючи, що чужої біди не буває.

Мета діяльності Молодіжної ради – представлення інтересів тих, без кого, образно кажучи, будь-яка ОТГ не матиме майбутнього. Раніше така співпраця обмежувалася старим радянським змістом – «робота з молоддю». Тепер у Дунаївцях приступили до формування молодіжної політики в громаді. Вона зокрема передбачає залучення юнаків та дівчат до управління громадою, постійний моніторинг їхніх інтересів та запитів, обов’язкове врахування побажань молодого покоління під час проектування майбутнього спільноти.
Сплеском активності стала спільна робота над проектами громадського бюджету – до того часу ніхто з місцевого керівництва ніколи не сідав за один стіл з молоддю, старшокласниками, не ділився з ними своїми планами і не цікавився їхньою позицією.

Відтоді процес, як мовиться, пішов. Так, кілька молодих сімей з Рахнівки взялися власноруч облаштовувати на колишній пустці посеред села власний «Парк мрій». Ідея об’єднала односельчан різного віку й робота закипіла: комунальне підприємство ОТГ допомогло розчистити старі дерева, головну алею виклали плиткою, встановили дитячі атракціони, посадили кущі і квіти. Сюди батьки приходять після роботи зі своїми малюками і навряд, щоб ті коли-небудь ламали і плюндрували щось в цьому ошатному парку, позаяк на власні очі бачили, що над його створенням працювали їхні батьки і матусі.

Старшокласники міських шкіл реалізували проект з організації свого дозвілля. Члени молодіжної громадської організації «Зараз твій час» вивчили думки жителів сіл, які входять до ОТГ, що слід було б зробити для покращення якості їхнього життя. Рада профінансувала проекти «Молоде покоління громади» і «Моя громада – мій добробут».

 

 

 

На відстані сльози

 

У Дунаївцях серйозно замислилися над тим, щоб навчити односельців не відводити очі, зустрічаючись з дітьми із особливими потребами. Передовсім тими, хто живе поруч, – на одній вулиці, в сусідньому під’їзді чи будинку. Натомість, кажуть, варто спробувати зрозуміти їх, відкрити своє серце для добра і любові, приязно посміхнутися, простягнути руку допомоги – піднятися сходами вгору, перейти на другий бік вулиці, розрахуватися з продавцем у крамниці.

Для таких діток тут відкрили Центр «Ластівка», де їм надають належні реабілітаційні та соціальні послуги, здійснюють корекційну роботу, вчать практичним соціальним, побутовим навичкам, готуючи до дорослого життя, розвивають їхні здібності, хист до творчості.

Для цього бюджетним коштом придбали необхідне сучасне реабілітаційне обладнання, про яке колись батьки таких дітей з боялися навіть мріяти. Зокрема, комплекс «Турбота», параподіум, «Гравістати» для дітей з ДЦП, сенсорні м’ячі, м’які модулі, шведську стінку, сухий басейн.

Як зазначила автор практики «Разом розвиваємо громаду», заступник Дунаєвецького міського голови Надія Слюсарчик, фахівці Центру в своїй роботі застосовують інноваційні методики талановитого італійського педагога Марії Монтессорі, послуговуються різноманітними сучасними терапіями і вчать цьому не лише дітей, а й їхніх батьків. Навіть видають для дорослих журнал «Домашній реабілітолог». Віднедавна в громаді народилася нова хороша традиція: творчі роботи пацієнтів «Ластівки» обов’язково демонструються на великодніх та різдвяних ярмарках, представлені вони і на щорічних Днях громади.

Ще одна комунальна установа ОТГ – «Територіальний центр соціального обслуговування». Його пацієнти – ті, хто опинився в складних життєвих обставинах; сім’ї, в яких неповнолітні конфліктують із законом; літні одинокі люди. Для осіб з інвалідністю, жінок, що тимчасово не працюють, проте мають творчі здібності, організовують мотиваційні семінари та майстер-класи, на яких навчають художньому і декоративно-прикладному мистецтву, Проект «Мистецька скарбничка» має на меті сприяти самозайнятості та працевлаштуванню населення.

 

Насамкінець

 

Ми докладно описали проект Дунаєвецької ОТГ з однієї доволі простої причини: в цій громаді не лукавлять, коли називають людський ресурс найвагомішим чинником свого розвитку.

Вона стала самодостатньою і конкурентоспроможною саме завдяки розумному поєднанню досвіду старшого покоління і креативу та енергії молодшого. Тут зуміли залучити усіх жителів до планування, і разом не лише створюють матеріальні блага, надаючи рівні можливості доступу до інформації і ресурсів, а й справедливо розподіляють суспільні статки, що значною мірою забезпечує довіру громадян до дій обраної ними влади.

…Народна мудрість каже, що одна ластівка весни не зробить. Та коли дунаєвецький досвід соціальної інклюзії пошириться в більшості українських громад, світ довкола нас стане і добрішим, і приязнішим.

 

Контакти

Дунаєвецька міська рада

вул. Шевченка, 50, м. Дунаївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32400

Телефон: (03858) 312 95; Факс: (03858) 318 99

Електронна адреса: dunorg@i.ua

 

Автор практики і контактна особа:

Надія Слюсарчик, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів апарату виконавчого комітету Дунаєвецької міської ради

Телефон: (03858) 312 95, (097) 323 75 89

e-mail: rachnivka@gmail.com

 

Матеріал підготувала Ірина Нагребецька, незалежна журналістка, за сприяння Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні»

Усю Галерею інновацій, що змінюють Україну, можна переглянути ТУТ.

Теги:

Галерея інновацій соціальні послуги кращі практики

Область:

Хмельницька область

Громади:

Дунаєвецька територіальна громада

Джерело:

Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні»

Поділитися новиною: