17 липня 2024
Децентралізація
Галерея інновацій, що змінюють Україну. Практика Новопсковської селищної ради ОТГ

Галерея інновацій, що змінюють Україну. Практика Новопсковської селищної ради ОТГ

Перше місце в Конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» в 2018 році за темою «Інклюзивність регіонального та місцевого розвитку»


 

Коли Україна прокидається, вони вже працюють…

 

Припустимо, що невідомий автор стародавнього епосу «Слово о полку Ігоревім» писав свою знамениту фразу «І сонце устає на сході» спостерігаючи за світилом, що саме викочувалося на виднокрай над безмежним диким степом, прикордонням Київської Руси.

Ймовірно, це могла бути і територія нинішньої Луганщини – форпосту незалежної Української держави на крайньому сході. Нині тут, у давно вже розораних степах, де сусідять Мілове і Мар’янка, Білолуцьк з Біловодськом та Новопсковом, весна вже передала естафету літу і заколосилася нива.

Віднедавна далеке від центру нашої країни селище Новопсков стало відомим і впізнаним. Проте не завдяки тривожним повідомленням з фронту (до лінії розмежування 90 кілометрів, а державного кордону – 30).

Сталося це тому, що влітку 2015-го тут створили першу в Україні об’єднану територіальну громаду. Таку собі «ластівку децентралізації», яка всупереч відомій українській приказці «зробила весну».

Нині Новопсковська ОТГ – одна з кращих в Україні за активністю, стратегічним мисленням, реалізацією амбітних проектів, управлінськими новаціями. Місцевий люд стверджує, що ренесансом свого краю вони завдячують невтомному новатору, талановитому управлінцю і водночас невгамовному мрійнику Вадиму Гаєву.

Він же пояснює, що йому просто поталанило із земляками – завзятими до праці, згуртованими у свята й будні, веселими, співучими і разом з тим відвертими в спілкуванні та чутливими до чужого болю. «Ми приречені бути кращими, – жартує пан Вадим, – бо коли наша країна лише прокидається, ми вже годину працюємо…».

 

Об’єдналися довкола того, що роз’єднувало

 

Практика, з якою Новопсковська ОТГ здобула чергову престижну перемогу на минулорічному загальноукраїнському Конкурсі, започатковувалася ще 2016-го, пройшла апробацію наступного року й нині продовжує працювати на благо жителів громади та її іміджевий рейтинг, як мовиться, народжена самим життям.
Відчуженість людей між собою, конфліктність у взаєминах громадян та місцевої влади, байдужість, що заполонила серця і душі, непорозуміння між представниками різних поколінь — не кращі союзники на шляху до омріяних змін.

Децентралізація, реформа територіальної організації влади дали шанс кожній самоврядній спільноті наповнити життя зовсім іншими цінностями. Новопсковці першими з-поміж інших вдало скористалися наданою можливістю, щоб передусім розбити той «мур відчуженості».

Розповідає Новопсковський селищний голова Вадим Гаєв:

«У власності нашої селищної ради перебуває споруда місцевого будинку культури, зведена майже півстоліття тому. Уявляєте, її ніколи не ремонтували! В приміщенні завжди було холодно, волого, непривітно, численні кімнати лякали пусткою. Так було до 2015-го, до створення ОТГ…

Сьогодні, після належного капітального ремонту вона перетворилася на справжній палац – Центр культури, дозвілля, туризму і спорту. Тут дзвенять дитячі голоси, звучить музика, сюди поспішають літні люди, батьки з малюками. Центр оснащений сучасним обладнанням, відкритий і доступний кожній соціальній групі громади для активної роботи і розвитку. Ніщо вже не нагадує того мовчазного кам’яного монстра з минулого, «яблуко розбрату» між тими, хто пам’ятав, яким воно було раніше, і тими, хто живе в нашій громаді зараз».

 

Діалог кращий за «соло»

 

Як будівля розпочинається з фундаменту, так майбутнє територіальної громади не можливе без виваженої, глибоко продуманої стратегії. Перед її ухваленням ще 2016-го місцева влада провела зустрічі з громадськістю, здійснила опитування різних вікових груп для з’ясування їхніх потреб. У цьому документі, розрахованому до 2025 року, одним з головних напрямків визначено формування інфраструктури з урахуванням запитів жителів громади, створення умов для надання їм якісних управлінських послуг.

Утім, ці запити, скажімо так, неоригінальні для вітчизняних громад: низька поінформованість жителів про роботу місцевої влади з одного боку, а з другого – невміння, а то й небажання управлінців глибше вивчити і проаналізувати проблеми людей, щиро дослухатися до наболілого. Це породжує зневіру в ймовірність позитивних змін, не додає мотивації щось запропонувати і зробити самим, створює непотрібні бар’єри для відвертого людського спілкування, культурного розвитку і дозвілля різних вікових груп.

Автори стратегії Новопсковської ОТГ вирішили рішуче зламати ці непривабливі стереотипи. Запровадили офіційний сайт замість «сарафанного радіо», створили тематичну сторінку в місцевій газеті. Затим були сформовані координаційна рада з гендерних питань та молодіжна рада.

Громадські активісти, відчувши прихильність і підтримку влади, виграли грант Українського жіночого фонду і реалізували проект під промовистою назвою «Вірити, любити, співчувати – жити!». Уперше тут реально підтримали молодих мам, навчили їх не опускати рук перед труднощами, вдаватися до бізнес-комунікації, шукати і знаходити власні життєві ресурси.

Громадськість змогла долучитися і до розподілу коштів через бюджет участі, інтереси людей знайшли відображення в поточних планах. Цього року на таку діяльність знову виділено півмільйона гривень.

 

Сьогодні в клубі будуть танці!

 

Хто б в Новопскові чи довколишніх селах, які добровільно об’єдналися в одну територіальну громаду, ще кілька років тому міг повірити, що в колишньому селищному будинку культури після вже згаданого вище ремонту із застосуванням енергозберігаючих технологій, утеплення фасаду та реконструкції з’являться ошатна глядацька зала, молодіжний публічний простір «Ідея ХАБ», хорова кімната для співучих, проте молодих душею ветеранів, дитячий хореографічний зал? Тепер здається, що так було завжди. Центр став своєрідним серцем громади, об’єднав людей. Тут проводяться велелюдні свята, проходять цікаві тренінги, навчання, працюють різноманітні гуртки, читаються пізнавальні лекції.

Увечері після роботи молодь збирається потанцювати. А вдень бабусі, які привели дітей, приміром, на заняття хореографічного гуртка, можуть заплатити за комунальні послуги в недавно відкритому центрі надання адміністративних послуг. Фантастика, чи не так?!

Із зробленого останнім часом керуюча справами ОТГ Тетяна Червенко назвала встановлення пандусів для зручності осіб із інвалідністю, обладнання з урахуванням їхніх потреб, громадських санвузлів. До речі, в кожному із чотирьох громадівських дитсадків, сказала вона, вже започаткували інклюзивні групи.

За пропозицією місцевої молодіжної ради новопсковці отримали почесне право на участь у ініціативі Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Громада, дружня для дітей та молоді». Певна річ, малокомплектна школа, якою є, приміром, освітній заклад в селі Макартине, де навчається лише 17 школяриків (25 км від центру громади), навряд чи може задовольнити запити жителів цього населеного пункту на належні знання для своїх дітей. Тож природно, що в ОТГ із притаманним завзяттям взялися створювати сучасну опорну школу. Держава підтримала цю ідею, виділивши 75 млн. грн., на сьогодні вже готовий проект реконструкції однієї з селищних шкіл.

Місцеві громадські активісти недавно отримали грант на поліпшення умов для матерів, які виховують дітей із інвалідністю. Кошти використали для придбання спеціального обладнання і велосипедів, якими користуються соціальні працівники, допомагаючи цій категорії громадян.

 

«Ні, ви не помилилися!»

 

Хочемо повернути наших читачів до початку цієї публікації. Йдеться про одну з найвіддаленіших від центру нашої держави громаду, розташовану майже на самісінькому східному кордоні, до жителів якої інколи ще й долітає відлуння канонади важкої артилерійської техніки з лінії розмежування української армії і незаконних формувань російських найманців.

І всупереч цим обставинам люди не опустили рук, не втратили віру, силу духу, змогли об’єднатися, реформувати суспільні відносини на своїй території, наполегливо реалізують власну стратегію, придумали і втілили в життя ефективну практику місцевого самоврядування. Тут створюються нові сім’ї, щовесни лелека приносить у дзьобі здорових і щасливих малюків.

На території ОТГ в селі Осинове діє потужний сільськогосподарський кооператив «Слобожанський», який забезпечує земляків роботою в рослинництві і тваринництві, передусім молодь, сплачує всі належні податки до місцевого бюджету, допомагає школі, опікується упорядкуванням території. Недавно в селі з’вився чудовий парк, новий храм, площа з літньою сценою. Започатковано цікаву для місцевих жителів і ймовірних туристів традицію – щорічний Стрітенський бал.

Так, все це вимагає напруженої праці, невтомних зусиль голови та його команди управлінців. Проте практика не була б реалізована без внеску всієї громади, яка об’єдналася довкола ідеї вижити, зробити своє буття комфортнішим, зберегти національну українську ідентичність і мати краще майбутнє.

 

Контакти
Новопсковська селищна рада
вул. Шкільна, 3, смт Новопсков, Луганська область, 92302
Телефон: (06463) 218 93; Факс: (06463) 218 40
Електронна адреса: info@novopskovrada.gmail.com

Автор практики та контактна особа: 
Тетяна Червенко, керуюча справами виконавчого комітету Новопсковської селищної ради
Телефон: (06463) 218 40, (099) 161 92 88
e-mail: chervenkorada@gmail.com


Матеріал підготувала Ірина Нагребецька, незалежна журналістка, за сприяння Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні»

Теги:

соціальні послуги Галерея інновацій кращі практики

Область:

Луганська область

Громади:

Новопсковська територіальна громада

Джерело:

Програма Ради Європи "Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні"

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть