Чи насправді громаді потрібен відділ енергоменеджменту?

Енергозабезпечення громад є однією з основних статей витрат будь-якого місцевого бюджету, а також напрямком, де є суттєвий потенціал для зниження витрат. Залишати сектор, на який витрачають мільйони, а іноді і мільярди гривень, без нагляду – неприпустимо. Саме контролем та оптимізацією витрат і має займатися відділ енергоменеджменту. А в військовий час до його обов’язків також додалися завдання щодо підвищення надійності об’єктів енергозабезпечення громади.


Розгляньмо, чим конкретно повинна займатись служба енергоменеджменту, а також розберемося, за що відповідає безпосередньо енергоменеджер.

Громадська організація ГО «ДІКСІ ГРУП» в рамках проєкту з підтримки розробки Муніципальних енергетичних планів (МЕП) для зеленого відновлення українських громад, виділяє 4 основні аргументи на користь створення відділу енергоменеджменту:

  • постійний облік та  контроль за енергоспоживанням громади;
  • доцільне використання коштів, які витрачаються на енергоспоживання;
  • залучення додатковий інвестицій – вкладення коштів в енергоефективність завжди повертаються;
  • підвищення надійності систем енергозабезпечення громади.

Також експерти «ДІКСІ ГРУП» виокремлюють 7 головних завдань, що стоять перед енергоменеджером у громаді:

  1. Аналізувати дані про витрати на енергоспоживання, виявляти причини перевитрат та давати рекомендації щодо їх зниження.
  2. Розбиратися з випадками недотримання нормативних умов для відвідувачів та персоналу бюджетних закладів.
  3. Готувати обґрунтування щодо впровадження енергоефективних проєктів.
  4. Шукати кошти (як бюджетні, так і позабюджетні) на впровадження енергоефективних заходів.
  5. Доповідати керівництву про потенціал економії коштів на енергозабезпечення.
  6. Допомагати іншим підрозділам проводити закупівлі таким чином, щоб мати максимально можливе співвідношення ефективність/вартість.
  7. Обґрунтовувати необхідність діяльності служби енергоменеджменту.

Як це практично реалізувати? Як правило, це або підрозділ, що відповідає за комунальне господарство чи енергетику, або економічний чи інвестиційний підрозділ міської ради. В громаді повинно бути видане відповідне рішення сесії або розпорядження виконавчого комітету, що міститиме:

  • положення про підрозділ з енергоменеджменту;
  • зміни до посадових інструкцій працівників підрозділів, що залучені до енергоменеджменту;
  • посадові інструкції спеціалістів з енергоменеджменту.

Важливо, щоб цей підрозділ звітував безпосередньо міському голові або профільному заступнику.

Зараз запустити систему енергоменеджменту в громаді стало легше, оскільки це питання регулюється Законом України «Про енергоефективність». Зокрема, частина третя статті 12 зазначеного Закону встановлює, що органи місцевого самоврядування впроваджують системи енергетичного менеджменту з урахуванням примірного положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Практичний посібник енергоменеджменту у громадах можна завантажити за посиланням

21.02.2025 - 09:33 | Views: 2992
Чи насправді громаді потрібен відділ енергоменеджменту?

Tags:

energy management energy efficiency

Source:

Read more:

23 June 2026

EURegionsWeek 2026 відкрила реєстрацію на партнерські сесії

EURegionsWeek 2026 відкрила реєстрацію на...

  Відкрито реєстрацію на партнерські сесії European Week of Regions and Cities (EURegionsWeek) 2026 —...

23 June 2026

Анонс. Круглий стіл «Повноважність місцевих рад в умовах воєнного стану»

Анонс. Круглий стіл «Повноважність місцевих рад...

Дата: понеділок, 29 червня 2026 року Час: 11:00 - 12:30 Місце проведення: Українське національне інформаційне...

23 June 2026

23 June 2026

Ужгород і португальська Майа стали містами-побратимами

Ужгород і португальська Майа стали...

Ужгород розширив мережу міжнародних партнерств, уклавши угоду про співробітництво з португальським містом Майа....