Еразмус+ для України-2025: покроковий гайд для новачків

Завершення року і початок нового – це старт сезону можливостей у сфері грантів та проєктів. В рамках інформаційної сесії для представників громад про одну з найбільших європейських програм Еразмус+, її пріоритети, особливості, реєстрацію та про практичні кейси учасників розповіла на запрошення U-LEAD проєктна менеджерка національного офісу Еразмус+ в Україні Катерина Жданова.


Еразмус+ є ключовою програмою Європейського Союзу, що працює одразу у декількох сферах – освіта, професійна підготовка, молодь і спорт. Вона унікальна тим, що надає фінансування як індивідуальним особам, так і організаціям. Це державний, приватний і громадський сектор, всі організації, які долучені тим чи іншим чином до сфери освіти, молоді і спорту. Тому, як зазначила Катерина Жданова, це можуть бути гранти на проєкти, стипендії, гранти на обміни, молодіжні обміни, різні партнерства і співпрацю, навчання та викладання, дослідження, професійні мережі, відкриті ресурси, платформи тощо.

Наскрізними пріоритетами усіх проєктів в рамках Еразмус+ є інклюзивність, відкритість та доступність для всіх: різні групи населення, країни/регіони, а також зелені та цифрові трансформації. Говорячи про інклюзивність і доступність, спікерка наголосила, що в європейському контексті ці два пріоритети розуміються дещо ширше, ніж ми звикли в Україні.

«Коли ми говоримо в Україні про інклюзивність в розумінні законодавства, то говоримо про фізичну чи ментальну інвалідність. Але коли ми говоримо про європейський простір, то мається на увазі великий перелік учасників, зокрема, особи, які не мають доступу до якісної освіти, до безпечного життя. Отже, в розумінні сьогодення ми з вами – інклюзивні учасники, представники інклюзивної цільової аудиторії», - акцентувала Катерина Жданова.

 

Хто може брати участь у Програмі

 

Перший важливий момент для тих, хто хоче спробувати скористатись можливостями Еразмус+. Оскільки програма передбачає спільні заявки партнерських організацій з різних країн, то потрібно розуміти, в якій ролі учасники з різних країн можуть виступати. Загалом у програмі можуть брати участь представники 27 країн-членів ЄС та 6-ти країн асоційованих до Програми (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Північна Македонія, Сербія, Туреччина). А також представники третіх країн, не асоційованих до Програми - Азербайджан, Вірменія, Грузія, Молдова та Україна.

Якщо конкретизувати, то за словами проєктної менеджерки національного офісу Еразмус+ в Україні, варто розуміти коло можливих учасників так:

«Організації подають проєкти на конкурси, таким чином створюють можливості, тобто виграють гранти, а потім надають їх індивідуальним учасникам. Тобто індивідуальні особи беруть участь у конкурсах за створеними можливостями», - наголосила Катерина Жданова.

Організації, які можуть брати участь у програмі: заклади освіти, науково-дослідні установи, академічні, професійні, студентські, молодіжні об’єднання, об'єднання роботодавців та інші, молодіжні організації, неформальні об'єднання молоді, органи державної влади та місцевого врядування, державні та приватні підприємства та інші.

Індивідуальні особи, які можуть брати участь у програмі: учні закладів VET (закладів професійної освіти), студенти ЗВО (молодші) бакалаври, магістри; аспіранти, випускники, працівники закладів освіти, дослідники, молодь, молодіжні лідери і працівники, волонтери та інші.

Громади в цьому випадку належать до ОМС, які можуть виступати в різних ролях - партнери/заявники в проєктах (оплата роботи/відряджень), залежно від напрямку і типу проєктів. Відповідно, це можуть бути - розвиток людського потенціалу, інновації в освіті, спікери/тренери/фасилітатори, що приймають іноземних студентів на практику, зовнішні експерти, постачальники обладнання для навчання та викладання.

Також у програмі можуть брати участь на правах партнерів/заявників (оплата роботи/ відряджень) державні/приватні підприємства.

 

Механізм реєстрації: централізовані та децентралізовані конкурси

 

Для участі у Програмі обов’язковою є реєстрація на порталі програми. Перед реєстрацією варто перевірити, чи була ваша організація вже зареєстрована, якщо ні – зареєструвати її та отримати PIC (персональний ідентифікаційний код – для централізованих кокурсів) на одному порталі та OID (організаційний номер – для децентралізованих конкурсів) на іншому порталі.

«Без цих кодів ви не зможете отримати доступ до конкурсів. Адже ніхто не пише вручну заявку.Зза цими кодами з порталу підвантажаться всі дані. Окрім того, перед подачею проєкту вам необхідно розуміти, на який конкурс ви подаєтесь – децентралізований чи централізований. Від цього залежить, яким порталом вам необхідно скористатись», - наголосила Катерина Жданова.

 

Конкурси в рамках Еразмус+ для України у 2025-му

 

Конкурси на 2025-й рік вже оголошені. Для України наразі відкриті можливості участі за пріоритетами КА1 (Навчальна мобільність) і КА2 (Співпраця організацій). За на перший погляд схожістю пріоритетів, насправді, між ними велика різниця.

«Ключова різниця у тому, що проєкти з мобільності – це однотипні проєкти. Під час реалізації проєкту ви виконуєте одну і ту саму роботу: оголошуєте конкурс, відбриєте учасників, везете їх на тренінг/воркшоп/семінар до європейського партнера, відвозите назад і звітуєте. Коли ж ми говоримо про співпрацю організацій, мова йде про багатокомпонентні проєкти, то ви постійно працюєте в різний спосіб над вирішенням проблеми чи досягненням головної мети. Тобто у вас можуть бути абсолютно різні кроки. Наприклад, поїздка до європейського партнера, вивчення досвіду, його аналіз та створення навчальних матеріалів, створення програми для молодіжних працівників. І взаємодія цих кроків приводить вас до вирішення проблеми», - розповіла Катерина Жданова.

Також вона звернула увагу, що перед написанням проєктної заявки варто ознайомитись з досвідом інших організацій для уникнення дублювання (та потенційної відмови у фінансуванні) або ж для синергії проєктів (ваша проєктна ідея вже могла бути реалізована учасником від іншої країни, тож ви можете знайти його контакт та запросити його до участі у вашому проєкті).

Вже сьогодні відкриті 30 конкурсів для участі організацій з України, серед яких:

  • 30 конкурсів, де Україна може виступати як партнер;
  • 9 конкурсів, де Україна може виступати як заявник і партнер;
  • 11 конкурсів з Партнерств співпраці КА220 та ENGO з окремим фокусом на підтримку України;
  • 9 конкурсів у сферах молоді та спорту.

Спікерка акцентувала, що у грантових конкурсах-2025 у напрямку співпраці плюсами для проєктів будуть обмін та вивчення успішного досвіду ЄС, його застосування та адаптація для України, побудова зв'язків і довіри, розбудова потенціалу та впровадження інновацій. Окрім того, актуальними залишаються проєкти з фокусом на підтримку України під час війни. Також певними додатковими перевагами заявки можуть бути взаємодія і синергія з іншими проєктами та програмами, співпраця на рівні інституцій, активна співпраця зі стейкхолдерами і бенефіціарами з Міністерством освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України, муніципалітетами, студентами, бізнесом, професійними мережами та іншими.

 

Перші кроки для участі в Еразмус+

 

Для новачків, які хочуть вперше спробувати свої сили, проєктна менеджера національного офісу Еразмус+ в Україні Катерина Жданова запропонувала покроковий гайд.

1. Уважно прочитайте перші кроки щодо реєстрації організації, які Вам потрібно виконати, щоб зареєструвати організацію та отримати PIC та OID Вашої організації.

2. Обов'язково перевірте, чи була організація зареєстрована раніше. Якщо так, то Вам необхідно просто створити власний кабінет (логін і пароль до порталу) і дізнатись у відповідальних осіб про профіль організації PIC та OID.

3. Радимо перевірити список країн-членів та країн-партнерів Програми, оскільки країна реєстрації організації, як юридичної особи впливає на перелік відкритих можливостей. Україна є країною-партнером Програми (Partner Country – Third Country Not Associated to the Programme) та входить до Регіону 2 країн Східного Партнерства (Region 2. Eastern Partnership).

4. Познайомтесь та постійно консультуйтесь з менеджером Національного Еразмус+ офісу в Україні, що відповідає за сферу, яка вас цікавить.

5. Обов’язково вивчіть існуючий досвід на предмет дублювання або синергії (База проєктів за участі України та Erasmus+ Project Results Platform доступна з 2014 року).

6. Визначте ключову ідею проєкту.

7. Зорієнтуйтесь щодо конкурсу, який найбільше відповідає ідеї, пріоритетам, меті, цілям, видам заходів тощо.

8. Досконало вивчіть умови відповідного конкурсу в Programme Guide (PG).

9. Детально ознайомтесь з інформацією щодо оцінки заявки в PG.

10. Вивчіть необхідні стратегії ЄС та України для подальшого використання під час написання заявки.

11. Створіть словник термінів, визначень, стратегій, пріоритетів, необхідних формулювань з PG, якими будете постійно оперувати в заявці.

12. Підготуйте короткий опис про організацію задля швидкого та якісного пошуку партнерів (PIF).

13. Підготуйте короткий опис ідеї проєкту (назва конкурсу, назва проєкту, пріоритети, потенційні учасники, мета, цілі, завдання, очікувані результати, індикатори, обладнання, тощо).

14. Працюйте з партнерством щодо заповнення всієї заявки (онлайн форма, опис, бюджет).

15. Слідкуйте за дедлайном і заздалегідь надішліть повністю заповнену аплікаційну форму на участь в конкурсі.

Підсумовуючи, Катерина Жданова наголосила, що у потенційних заявників чи тих, хто бажає взяти участь у програмі, може бути дві стратегії.

«Активна стратегія - ви ініціюєте проєкт, готові його писати та реалізовувати. А може бути інший варіант, так звана пасивна стратегія, коли ви не готові писати заявку чи шукати партнерів, але готові робити власну промоцію», - зазначила Катерина Жданова.

З усіх питань, від реєстрації до перших кроків і допомоги у пошуку партнерів, Катерина Жданова запросила звертатись до Національного Еразмус+ офісу в Україні через портал / Facebook та Інформаційного центру Еразмус+ Молодь та ESC в Україні через Facebook.

07.01.2025 - 12:22 | Views: 484
Еразмус+ для України-2025: покроковий гайд для новачків

Tags:

European integration European integration EU program

Source:

Програма «U-LEAD з Європою»

Read more:

08 January 2025

Гарантії діяльності депутатів місцевих рад - опитування від профільного парламентського комітету

Гарантії діяльності депутатів місцевих рад -...

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку...

08 January 2025

10 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Плануємо міжнародні події 2025

10 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Плануємо...

Cities4Cites відкриває сезон традиційних зустрічей «П’ятниця із Cities4Cities» з обговорення календаря подій. 2025...

08 January 2025

Вакансія! Консультаційні послуги - Розширене дослідження викидів біогазу на місцях розміщення відходів

Вакансія! Консультаційні послуги - Розширене...

Avfall Sverige та SALAR International оголошують вакансію «Консультаційні послуги - Розширене дослідження викидів...

07 January 2025

Реабілітація в Охтирці та сміттєпереробна лінія у гірській Ясені: учасники конкурсу Громада на всі 100

Реабілітація в Охтирці та сміттєпереробна лінія...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...