Синергетичний підхід: як працює підтримка ветеранів у Калуській громаді

Як працює механізм підтримки ветеранів війни та членів їхніх сімей на рівні громади, що можна вважати успішними кейсами та які виклики постають перед ОМС на прикладі Калуської громади – це все обговорювали під час діалогової зустрічі з головами громад Івано-Франківщини, організованої U-LEAD.


Система підтримки, як зазначила під час заходу радниця з питань муніципальних фінансів Програми U-LEAD Оксана Швець, формується на трьох рівнях влади: державному, регіональному та місцевому.

«На державному рівні забезпечується розроблення законодавства, прийняття державних програм підтримки ветеранів війни та їхніх родин. Однак, потрібно розуміти одну очевидну річ: політика формується на державному рівні, але реалізовується вона в громаді. На місцевому, первинному, рівні ОМС легше досягти синергії між всіма ключовими гравцями – представниками державних та місцевих органів влади, підприємств, установ, організацій, місцевим бізнесом та громадянським суспільством. І це потужна ресурсна сила», - наголосила Оксана Швець.

У Калуській міській раді використовують гібридну модель підтримки, яка включає різні компоненти з участю ОМС, громадських організацій, залучення пілотних проєктів державних програм. За узагальненими даними управління соціального захисту станом на листопад 2024 року у громаді є 368 учасників бойових дій, 300 осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також 238 членів родин загиблих захисників і захисниць України. І ці цифри щомісяця зростають.

«Питання ветеранської політики – це нині питання номер один. Щодня з війни повертаються ветерани і ми повинні вже зараз думати про їхній комфорт та благополуччя. Зокрема, треба думати про їхнє подальше працевлаштування на підприємствах, пільгові програми щодо житла та інші моменти», - зазначив міський голова Калуша Андрій Найда.

За його словами, у громаді діє низка програм соціального захисту, доступних для ветеранів, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Програмою соціального захисту на 2023-2025 роки передбачено заходи соціального спрямування для Захисників і Захисниць України та членів їхніх сімей, фінансування яких на цей рік становить понад 24 мільйони гривень.

 

Окрема структура і ветеранський простір – вимога часу

 

Для організації роботи з ветеранами та їхніми родинами у Калуській громаді створили відділ з питань ветеранської політики. І щоб він працював ефективно, залучили до роботи у ньому людину з відповідним досвідом. Ветеран війни Ілля Тітко має чималий досвід, тож комунікує з ветеранами війни, сім’ями загиблих, зниклих безвісти, захоплених в полон, демобілізованих, поранених військовослужбовців.

Працює у громаді й ветеранський простір, заснований у співпраці з ГО «Чисті серця». Тут фахівці працюють над адаптацією військових до цивільного життя: надають психологічну підтримку, індивідуальні та групові консультації, юридичні консультації, первинну правову допомогу. Вже є і усталена практика виїздів у старостинські округи, на підприємства, до маломобільних ветеранів. У різних напрямках підтримки військовослужбовців та їхніх родин, а також загиблих та зниклих безвісті, Калуська міська рада співпрацює з дев’ятьма громадськими та благодійними організаціями.

Надання психологічної допомоги військовослужбовцям та членам їхніх сімей, членам сімей загиблих, померлих Захисників і Захисниць України, тих хто пропав безвісти, здійснюється і Калуським міським центром соціальних служб. Також, як розповіла заступниця міського голови Калуша Наталія Кінаш, з жовтня цього року в штат Калуського міського центру соціальних служб введено фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, що на практиці є кейс-менеджерами. Це дозволяє налагодити роботу в системі переходу від військової служби до цивільного життя військовослужбовцю.

 

Соціальні гарантії для ветеранів

 

Але на консультативній, правовій та психологічній допомозі ветеранська політика і програми у громаді не завершуються. Серед інших напрямків підтримки ветеранів у Калуській громаді - оздоровлення дітей учасників бойових дій на безоплатній основі; безкоштовне відвідання учасниками бойових дій чи членам їхніх сімей спортивних закладів, реабілітаційних занять за програмою «Активні парки», пільгові перевезення загальним міським транспортом.

У місцевому бюджеті передбачено кошти на пільгові ортопедичні та хірургічні послуги для ветеранів війни у КЗ «Стоматологічна поліклініка Калуської міської ради». Ці послуги мають попит, адже лише з початку року ними скористались понад 570 ветеранів. А з квітня цього року військовослужбовці з будь-якого села чи міста України можуть здійснити в цьому закладі  ще й протезування за пілотним проектом НСЗУ.

Також через Калуський міський центр ПМСД за відповідною бюджетною програмою передбачене пільгове медикаментозне забезпечення ветеранів – пільгові рецепти покриваються коштом міського бюджету. І з початку року такі рецепти отримали близько 1300 ветеранів. Також для потреб ветеранів відкрили реабілітаційне відділення у Калуській районній лікарні зі стаціонаром на 35 місць та можливістю амбулаторно лікувати ще 20 людей. Тут доступні не лише фізична реабілітація, ерготерапія, але й терапія мовних розладів та підбір різноманітних адаптивних технологій. Окрім того, є спеціалізоване обладнання для відновлення координації та ходи і, навіть, звичайна кухня, де людина може відновити навички самообслуговування.

У Калуській громаді нещодавно запрацював іще один реабілітаційний центр - «4.5.0 Прикарпаття», який має на меті сприяти реінтеграції ветеранів, членів їхніх сімей та сімей загиблих захисників у цивільне життя.

 

Інформаційна кампанія та меморіальні заходи

 

Вважливим елементом ветеранської політики є донесення інформації про доступні послуги до людей, яким вони потрібні. Для цього у Калуській громаді налагоджують систему інформування ветеранів, військових, членів їхніх сімей про доступні для них програми. Це і сайт міської ради, і елементарні друковані пам’ятки з інформацією, куди звертатись в тому чи іншому випадку. Також тут активно задіяний ветеранський простір, фахівці Центру соціальних служб громади.

Ще одним напрямком ветеранської політики в широкому сенсі, які практикують у Калуській громаді, є меморіальні заходи з вшанування пам’яті загиблих у російсько-українській війні героїв. У громаді реалізовується проєкт «Героїв Україна пам’ятає», що передбачає розміщення портретів полеглих захисників на біл-бордах. А спільно з громадською організацією «Спогади крізь віки» міська рада встановлює інтерактивні меморіальні дошки пам’яті героям, які полягли у боротьбі за Незалежність України. Зісканувавши QR-код на дошці з портретом полеглого захисника можна ознайомитись з історією його життя та боротьби.

Також цьогоріч мешканці Калуської громади, які втратили на війні своїх рідних, висадили дубовий гай, що став меморіальним місцем і продовженням кампанії пам’яті загиблих воїнів «Жити без тебе». Біля кожного з 229 висаджених дубів встановили табличку з іменем полеглого, щоб усіх пам’ятали.

Додамо, в Івано-Франківській області сьогодні надаються 587 типів послуг для ветеранів та їхніх родин і працюють різні моделі підтримки.

ОМС важливо мати перспективне бачення засад ветеранської політики у громаді, щоб коли ветерани повертатимуться додому, система підтримки ветеранів у громаді підхоплювала їх та пропонувала актуальні для них послуги у всіх сферах.

11.12.2024 - 16:26 | Views: 628
Синергетичний підхід: як працює підтримка ветеранів у Калуській громаді

Tags:

social services veteran policy

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Калуська територіальна громада

Source:

Програма «U-LEAD з Європою»

Read more:

15 January 2025

На своєму місці. Випуск 6. Медичні послуги Оржицької громади

На своєму місці. Випуск 6. Медичні послуги...

В цьому випуску «На своєму місці» - про Оржицьку селищну територіальну громаду Лубенського району на Полтавщині. Ще у...

15 January 2025

Нове медичне обладнання та сучасна господарська техніка: учасники конкурсу Громада на всі 100

Нове медичне обладнання та сучасна господарська...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...

14 January 2025

Психологічна реабілітація та соціальна адаптація ветеранів - конкурс для громад Житомирщини

Психологічна реабілітація та соціальна...

Громади Житомирської області запрошуються до участі у проєкті PRO_MH_Zhytomyr «Психологічна реабілітація та соціальна...

14 January 2025

Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те, коли Україна побачить нові місцеві адміністрації

Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те,...

«Реформи – це не швидкий процес. Але зміни, які ми намагаємося запровадити сьогодні, повинні стати основою для...