28 May 2024
Децентралізація
Громадам важливо розуміти правові підстави залучення волонтерів
Громадам важливо розуміти правові підстави залучення волонтерів

Програма U-LEAD організувала для посадових осіб ОМС інформаційну сесію, присвячену особливостям залучення волонтерів, умовам та деталям укладення договорів про провадження волонтерської діяльності, механізмам компенсації витрат волонтерам, процедурі видачі волонтерських посвідчень та практичним поради щодо обліку волонтерів.


Волонтерами називають багато кого й не завжди обґрунтовано. Саме тому посадовцям необхідно розуміти правове підґрунтя існування волонтерського руху та механізми залучення громадян в якості волонтерів.

Під час заходу, присвяченому юридичним аспектам організації волонтерської діяльності ОМС, на цьому наголосив Михайло Шелеп, радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD на Рівненщині, який координує цю тему в Програмі:

«Волонтерський рух — це про позитивну та корисну активність людей, яку громадам треба не лише помічати, а й підтримувати. Ми всі розуміємо, що органи влади мають обмежені ресурси, і мова не лише про фінансову складову, а й про додаткові ресурси, додаткові робочі руки під час відновлювальних робіт, підтримку людей тощо. Кожна громада має певні невирішені проблеми, і волонтерський рух може з ними допомогти. Тому для ОМС важливо розуміти, як правильно підтримати цих людей законодавчо».

Експерт впевнений, що аби розібратися у законодавчому підґрунті залучення волонтерів органами влади — необхідно розпочати із повноважень ОМС у сфері волонтерської діяльності. ОМС мають сприяти поширенню інформації про організації та установи, що залучають до своєї діяльності волонтерів, шляхом розміщення відповідної інформації на своїх веб-сайтах і у місцевих медіа. Про це йдеться у Законі України «Про волонтерську діяльність» № 3236-VI.

Також у Законі йдеться про те, що органи місцевого самоврядування мають забезпечувати сприятливі умови для здійснення волонтерської діяльності, підвищувати суспільний престиж такої діяльності, створювати передумови для її розвитку та підтримувати діяльність волонтерів в Україні.

За словами Михайла Шелепа, для залучення людей до волонтерської діяльності на сьогодні є два способи. Один з них відомий і апробований — через громадські організації чи благодійні фонди. ОМС можуть співпрацювати з ними, зокрема, шляхом укладання меморандумів чи договорів. Але, якщо у громаді немає громадських організацій, які залучають волонтерів, або ж є напрями до яких ніхто не долучається, тоді в нагоді може стати другий спосіб — органи місцевого самоврядування можуть напряму, самостійно залучати людей до волонтерської діяльності. Для цього можна навіть укладати договори про провадження волонтерської діяльності.

В продовження цієї тези спікерка заходу Юлія Найда, експертка з волонтерських програм «U-LEAD з Європою» та керівниця ГО «ЮрШтаб», розповіла учасникам інфосесії про те, хто ж може залучати волонтерів. Так, згідно Закону, залучати волонтерів до своєї діяльності можуть організації та установи, які є неприбутковими та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій. ОМС теж є неприбутковими організаціями та внесені до відповідного Реєстру. Підтвердженням цьому є і позиція Національної соціальної сервісної служби України, яка підготувала для ОМС окрему форму договору про провадження волонтерської діяльності. Отже, органи місцевого самоврядування теж можуть залучати волонтерів!

Юлія Найда наголосила, що під час роботи над залученням волонтерів ОМС необхідно розуміти, які правові рамки для цього визначені у законодавстві. По-перше, волонтер — це фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. По-друге, волонтерська діяльність може здійснюватися за напрямами, що прописані в Законі та іншими, що не заборонені законодавством (надання допомоги особам у складних життєвих обставинах, зокрема тим, хто постраждав внаслідок бойових дій, охорона навколишнього середовища та культурної спадщини, допомога Збройним Силам України та іншим військовим формуванням тощо).

«Чим волонтери можуть допомагати ОМС? Цей перелік не є вичерпним. Мова може йти й про доставлення гуманітарних вантажів, подолання наслідків ракетних атак (розбір завалів), забезпечення пожежної охорони та цивільного захисту громади, інтеграція ВПО у життя громади тощо. Волонтерський рух допомагає підсилювати згуртованість і стійкість громади. Кожна громада може навести приклад, коли за ініціативи волонтерів організували збори допомоги», — зазначила вона.

Під час інформаційної сесії також проговорили особливості залучення волонтерів по окремим напрямам, умови та деталі укладення договорів про провадження волонтерської діяльності, які можуть укладати ОМС, механізми компенсації витрат волонтерам, процедуру видачі волонтерських посвідчень та практичні поради щодо обліку волонтерів. А також розглянули алгоритм отримання грошової допомоги від держави у разі смерті або поранення (контузії) волонтера та роль ОМС в цьому процесі, правові підстави залучення громадян до волонтерської діяльності.

Юлія Найда під час свого виступу наголосила, що тема залучення волонтерів ОМС нова, а тому експерти Програми U-LEAD й далі її вивчають та шукають добрі практики:

«Важливим тут є зворотний зв'язок від громад з їхніми історіями та кейсами».

А Михайло Шелеп підсумував захід повідомленням про те, що Програма U-LEAD пропонує групові та індивідуальні консультації для посадових осіб щодо залучення волонтерів органами місцевого самоврядування.

Views: 692
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: participation of citizens
Read more: