15 June 2024
Децентралізація
Працівники ОМС мають декларувати майно, розташоване на тимчасово окупованих територіях
Працівники ОМС мають декларувати майно, розташоване на тимчасово окупованих територіях

Нові роз’яснення НАЗК визначають, що суб’єкт декларування зобов’язаний вносити до декларації відомості про всі об’єкти нерухомості, що належать йому та членам його сім’ї, в тому числі якщо такі об’єкти розташовані на тимчасово окупованій території.


12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон про відновлення декларування. У зв’язку з цим у громад Херсонщини виникло багато запитів на роз’яснення законодавчих змін від команди місцевого Регіонального офісу «U-LEAD з Європою». Одне з найрозповсюдженіших питань: «Чи мають працівники ОМС відображати у своїх декларація об’єкти нерухомості, розташовані й на тимчасово окупованих територіях?»

Радниця із питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу Вікторія Копчак повідомила, що у результаті повномасштабного вторгнення 32 громади лівобережжя Херсонської області опинились в тимчасовій окупації. Наприкінці минулого року декларування відновили, а тому у посадових осіб місцевого самоврядування, працівників військових адміністрацій закономірно виникли питання щодо порядку відображення в декларації об’єктів нерухомості, які розташовані на території тимчасово окупованих громад.

У роз’ясненнях НАЗК з фінансової доброчесності від 13.11.2023 р. №4 йдеться про те, що суб’єкт декларування зобов’язаний вносити до декларації відомості про всі об’єкти нерухомості, що належать йому та членам його сім’ї на праві приватної власності або перебувають у них на праві володіння або користування, в тому числі якщо такі об’єкти розташовані на тимчасово окупованій території України.

Згідно з ст. 4, 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території діє особливий правовий режим вчинення правочинів, реалізації та забезпечення прав і свобод людини і громадянина:

«За фізичними особами, підприємствами, установами, організаціями зберігається право власності та інші речові права на майно, про це зазначають у Національному агентстві. Саме тому, нерухомість на тимчасово окупованих територіях підлягає декларуванню Законодавче підґрунтя питання – декларується все те майно, що набуте відповідно до законів України (ч. 3 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»)», — наголошує Вікторія Копчак.

Також, за словами радниці, набуття та припинення права власності на нерухоме майно, яке перебуває на тимчасово окупованій території, здійснюється відповідно до законодавства України за межами тимчасово окупованої території. А на тимчасово окупованій території будь-який правочин щодо нерухомого майна, у тому числі щодо земельних ділянок, вчинений з порушенням вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» чи інших законів України вважається недійсним з моменту вчинення і не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов’язані з його недійсністю.

Ще з важливого — кошти, отримані внаслідок вчинення на тимчасово окупованій території України правочину, підлягають відображенню в розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації. А у разі вчинення стосовно майна, що перебуває на тимчасово окупованій території України, правочину відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», інших законів України відомості про такий правочин підлягають відображенню у розділі 14 «Видатки та правочини суб’єкта декларування» декларації (з урахуванням правил відображення відомостей у цьому розділі).

Нагадаймо, що наразі триває кампанія декларування за 2023 звітний період і у суб’єктів декларування є час до 31 березня 2024 року включно, але звісно ж не радимо залишати подачу декларацій на останні дні. Якщо суб’єкт декларування припустився помилки, виправлену декларацію можна подати впродовж 30 днів після подання декларації. Зробити таке виправлення можна особисто декларанту через свій персональний електронний кабінет.

Актуальні роз’яснення НАЗК щодо декларування можна знайти за цим посиланням.

Views: 1915
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: anti-corruption
Read more: