16 June 2024
Децентралізація
НАДС ініціює «Тренінговий хаб для публічних службовців з питань європейської інтеграції»
НАДС ініціює «Тренінговий хаб для публічних службовців з питань європейської інтеграції»

В Україні навчатимуть фахівців, які виконуватимуть функції з виконання зобов’язань держави у сфері євроінтеграції. Міжнародний проєкт «Тренінговий хаб для публічних службовців з питань європейської інтеграції» планується створити спільно з Вищою школою публічного управління, іншими навчальними закладами, регіональними центрами підвищення кваліфікації та європейськими школами публічного управління за підтримки ЄС на базі Національного агентства України з питань державної служби. Його завдання - розробка нових навчальних програм та навчання публічних службовців з пріоритетних питань євроінтеграції, вивчення англійської та інших мов ЄС тощо.


Про це розповіла Наталія Алюшина, голова Національного агентства України з питань державної служби, під час круглого столу «Європейська політика згуртованості: як відкрити двері до європейських фондів».

За її словами, залишаються стабільно високими потреби у професійному навчанні фахівців, залучених до функцій з виконання зобов’язань України у сфері євроінтеграції. Мова йде про потреби вивчення іноземних мов, отримання знань з секторального законодавства ЄС, стандартів ЄС у відповідних сферах, заходів з адаптації законодавства, процесів наближення українського законодавства до права ЄС, теорії і практики переговорного процесу.

Упродовж 2023 року на базі Вищої школи публічного управління реалізовано 18 програм підвищення кваліфікації за напрямом «Європейська інтеграція» та забезпечено підвищення кваліфікації 1496 публічних службовців за цим напрямом.

Налагоджено співпрацю з різними навчальними інституціями з держав-членів ЄС, які займаються питаннями підготовки публічних службовців. Зокрема, INSP (Національний Інститут Публічної Служби Франції), KSAP (Національна Школа Публічної Адміністрації імені Л. Качинського, Республіка Польща), Фінським інститутом публічного управління (HAUS), Коледжем Європи в Натоліні (Республіка Польща), Гаазькою академією місцевого управління (Нідерланди), IHEMI (Інститутом Вищих Студій Міністерства внутрішніх справ).

Активною є спільна робота НАДС, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, проєкту Natolin4Capacity Building та Коледжу Європи в Натоліні. У рамках цієї співпраці на освітній платформі Natolin4Capacity Building за 16 онлайн курсами з різних аспектів функціонування ЄС пройшли навчання понад 6000 державних службовців. На даний час погоджено передачу освітньої платформи Natolin4Capacity Building до Вищої школи публічного управління.

У системі професійного навчання зараз різними провайдерами пропонується близько 100 програм підвищення кваліфікації з питань європейської інтеграції. Їх спрямування: підвищення компетентностей публічних службовців та впровадження європейських принципів та стандартів в практику публічного урядування. У 2023 році за цими програмами пройшли навчання майже 12 500 публічних службовців.

Наталія Алюшина поінформувала, що у 2023 році НАДС спільно з міжнародною освітньою організацією EF Language Learning Solutions започаткували Проєкт Eng4PublicService.  Він спрямований на посилення спроможності публічних службовців у володінні англійською. Понад 19 тисяч публічних службовців із більше 950 державних органів та органів місцевого самоврядування вивчають англійську мову у рамках цього проєкту. Загальна кількість виданих сертифікатів - майже 13 000.

Голова НАДС наголосила й на важливості збільшення кількості якісних навчальних програм з проєктного менеджменту. За її словами, нещодавно відкрили Міжнародну школу проєктного менеджменту та грантрайтингу – спільного проєкту Національного агентства України з питань державної служби, Вищої школи публічного управління та Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад. До програми долучилося понад 300 представників органів місцевого самоврядування з різних громад.

«Ми шукатимемо партнерства та залучатимемо міжнародні інституції та фахівців, які ділитимуться власним досвідом та знаннями. Ми працюватимемо із освітніми провайдерами, щоб на регіональному рівні програми, які пропонуються для публічних службовців були на належному рівні. Також маємо подбати, аби заклади вищої освіти переглянули свої спеціалізації та включили питання освоєння коштів політики згуртованості ЄС в свої плани», - сказала Наталія Алюшина.

Окремий акцент - мотивація та утримання молодих фахівців на публічній службі. НАДС готує низку навчальних програм щодо стажування та залучення молоді.

«Маємо бути готовими до конкуренції з бізнесом. Адже в умовах «кадрового голоду» слід розуміти, що без належного фінансування фахівців, до яких висуваються завищені вимоги до знань та компетентностей, держава як роботодавець програватиме бізнесу у залученні професійних кадрів», - зазначила Голова Агентства.

Нагадаємо, В’ячеслав Негода, керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України акцентує увагу на важливості підтримки інституційної спроможності недержавного сектору: асоціацій, агенцій регіонального розвитку, громадських організацій та інших, які можуть бути задіяними до євроінтеграційних процесів в частині розроблення і впровадження проєктів, спрямованих на покращення якості життя громадян, підвищення зайнятості, економічне зростання, соціальну згуртованість. За його словами, практика реформ свідчить, що  потенціалу владних інституцій самостійно подолати шлях євроінтеграції буде недостатньо.


Круглий стіл «Європейська політика згуртованості: як відкрити двері до європейських фондів» відбувся у Києві за участі парламентарів, Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, Національного агентства з питань державної служби, Національного інституту стратегічних досліджень, асоціацій органів місцевого самоврядування, експертів. Учасники на основі доповідей представників проєкту «UA-EU: Згуртованість і Розвиток» обговорили питання  еволюції і законодавства політики згуртованості ЄС з акцентом на програмний період 2021-2027 рр., системного планування і фінансування політики згуртованості в ЄС та інституційного забезпечення політики згуртованості ЄС.

Views: 1355
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: service in local self-government
Read more: