Як громади застосовують законодавство щодо інституту старост – дослідження

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з «ГО ДЕСПРО» за підтримки Швейцарської Конфедерації презентували дослідження «Аналіз практики застосування законодавства щодо інституту старост».


«Дослідження було проведене у січні цього року, ще до початку війни. Але висновки, яких ми дійшли, є актуальним навіть в умовах воєнного часу, бо зараз забезпечити ефективну управлінську систему на місцях, мабуть, ще більш необхідно, ніж у мирний час. І старости є першими комунікаторами між місцевою владою та жителями громад. Саме старости приймають перші виклики і працюють з запитами людей. Тому від того, як функціонує інститут старост і наскільки законодавчо забезпечена їхня діяльність, залежить дуже багато», - сказала Оксана Гарнець, президент громадської організації «ДЕСПРО».

 

 

Експертка громадської організації «ДЕСПРО» Олена Бойко повідомила, що для дослідження проаналізована ситуація зі створення старостинських округів і призначенням старост у 1428 громадах з усіх областей України.

«Звичайно, інформація є динамічною, але на загальні тенденції, про які йдеться в дослідженні, це не впливає. Як показує практика, громади не завжди дотримуються логіки, закладеної у законодавстві щодо утворення старостинських округів, вимог до таких округів та затвердження старост», - сказала Олена Бойко.

 

 

За її інформацією, станом на 15 січня 2022 року, загалом було створено 7494 старостинських округи. Не було створено старостинських округів у 136 територіальних громадах з 1428 досліджених.

У 487 громадах у створених старостинських округах кількість жителів становить менше 500 осіб, що суперечить законодавству. У 299 територіальних громадах утворення старостинських округів відбулось після затвердження відповідною радою кандидатур на посади старост, що суперечить законодавству та логіці утворення старостинських округів.

За даними дослідження, у 24 областях загалом затверджено 7147 старост. При цьому у 46 територіальних громадах кандидатури на посади старост затверджені взагалі без утворення старостинських округів. Існують і випадки коли на посадах старост працюють тимчасово виконуючі обов’язки старост, навіть посадові особи. А у 62 територіальних громадах працює 251 староста, що призначені ще до місцевих виборів.

На думку Олени Бойко, щоб виправити ці помилки, органи місцевого самоврядування потребують інформаційно-методичної допомоги у застосуванні законодавства щодо інституту старост. Також доброю практикою могло б стати впровадження інформаційного ресурсу – реєстру старостинських округів та старост.

Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, так прокоментував результати дослідження:

«Під час війни органи місцевого самоврядування, в тому числі інститут старост, зберігають свою дієздатність. На мою думку, за ці півроку представники місцевого самоврядування є другими героями після військових. Війна показала - чим якісніше організоване місцеве самоврядування на територіях, тим стійкішими до зовнішніх викликів вони є. Це корелюється і з даними дослідження - де більше порядку зі старостинськими округами і старостами, там менше хаосу і більше підтримки жителів. Схиляємо голову перед тими старостами, які залишилися вірними Україні і зробили багато для перемоги».

 

 

За його словами, змін до законодавство щодо функціонування старост найближчим часом не очікується.

«Але звернути увагу на презентоване дослідження, особливо тиловим громадам, було б варто. Їм не треба сподіватися, що війна усе спише. Законодавства все одно слід дотримуватися. Бо як вирішувати питання старост – то не на часі, а як землю виділяти – то на часі. Давайте будемо послідовними», - зазначив Віталій Безгін.

 

 

На думку заступника міністра розвитку громад та територій України В`ячеслава Негоди, інститут старост відіграв надзвичайно важливу роль у організації життя громад. Там, де ця робота організована добре, як в тилових, так і в прифронтових громадах, там більше порядку і допомоги людям.

«Рухів в удосконаленні законодавства щодо інституту старост ми зараз робити не будемо. Але спільно з профільним Комітетом Верховної Ради ми працюємо над національним планом відновлення України, який передбачає й удосконалення законодавства про місцеве самоврядування. Думаю, під час розроблення відповідних законопроектів ми використаємо результати цього дослідження», - сказав В`ячеслав Негода.

 

 

Станіслав Август, виконавчий директор Всеукраїнського об'єднання старост теж вважає, що зміни до законодавства зараз не у пріоритеті.

«На мою думку, головна проблема в тому, що багато громад не знають законодавства або неправильно його тлумачать. І виправити це можна двома способами: контроль і навчання. При цьому, варто враховувати що останні зміни щодо функціонування інституту старост були прийняті рік тому, півроку з який йде війна. Отже часу для імплементації громади мали не так вже й багато. Тому і помилок немало. Перед війною представники громад у спілкуванні з нами зазначали, що збираються ці помилки виправляти. Сподіваюся, що громади, які зараз в тилу, працюють над цим. І ми готові допомогти тим, хто цього потребує».

Ознайомитися з результатами дослідження можна ЗА ПОСИЛАННЯМ

 

 

22.08.2022 - 13:06 | Views: 4888

Attached files:

Tags:

starosta V.Nehoda Vitalii Bezghin Olena Boyko

Source:

Read more:

20 December 2024

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

  Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...

20 December 2024

Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада

Ветеранська політика в громадах: як це працює...

Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...

20 December 2024

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...

18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...

20 December 2024

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...

Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...