«Хто говорить, що державний нагляд не потрібний - ллє воду на млин сепаратизму», - Анатолій Ткачук про необхідність створення інституту префектів

Необхідність створення в Україні інституту префектів зумовлена важливим чинником досягнення порядку і стабільності у всіх сферах суспільного життя і таким чинником є дотримання Конституції та законів України, в тому числі органами місцевого самоврядування.  Саме префект, як планується в проектному законодавстві, має здійснювати нагляд за дотримання українського законодавства при прийнятті рішень місцевого значення органами місцевого самоврядування.  Про це йшла мова в програмі «Тема: Країна» Українського радіо за участі Анатолія Ткачука, директора з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства.

Він пояснив, що у будь-якій європейській країні є система нагляду за місцевим самоврядуванням. 

«Тобто держава завжди присутня на територіях. Через кого вона присутня? У маленьких державах – це територіальні підрозділи міністерств, у великих - на регіональному чи субрегіональному рівні є представник виконавчої влади загальної компетенції, який називається в кожній країні по-різному: десь це префекти, десь - комісар, воєвода, губернатор і інші назви», - уточнив Анатолій Ткачук. 

Він додав, що в Україні, фактично, голова місцевої державної адміністрації одночасно є і представником держави, і керівником виконавчого комітету органу місцевого самоврядування.

«В результаті ми отримали де-юре - жорстку централізовану державу, де-факто - регіоналізовану державу… Тому у змінах до Конституції України передбачається місцеве самоврядування окремо, виконавча влада окремо (ред.: чітке розділення повноважень між місцевим самоврядуванням  та виконавчою владою на місцях). Немає перехрещення - немає конфлікту інтересів. І тому має з’явитися представник держави, незалежний від місцевих еліт», - сказав Анатолій Ткачук.

Нагадаємо, у змінах до Конституції України в частині децентралізації влади передбачено створення інституту префекта. 

«Виконавчу владу в районах і областях, у Києві та Севастополі здійснюють префекти», - йдеться у ст. 118 проекту закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади).

А стаття 119 цього законопроекту визначає, що префект на відповідній території: 1) здійснює нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування; 2) координує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснює нагляд за додержанням ними Конституції і законів України; 3) забезпечує виконання державних програм; 4) спрямовує і організовує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та забезпечує їх взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації; 5) здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України.

«Така посада дуже необхідна. Вона має збалансувати систему виконавчої влади і місцевого самоврядування і вберегти Україну від небажаних дій місцевих еліт», - підкреслив Анатолій Ткачук.

Він також звернув увагу на те, що  місцеве самоврядування не є чимось окремим, абсолютно незалежним від держави, і пояснює це тим, що органи місцевого самоврядування - це органи публічної влади, які виконують децентралізовані функції виконавчої влади. 

«Тому що суверенний є народ, він обирає парламент, який творить закони, і на їх підставі вже місцеве самоврядування отримує повноваження. І логіка тут дуже чітка – чим більше повноважень має місцеве самоврядування, тим серйозніший нагляд з боку держави має бути за здійсненням цих повноважень. Тому що держава має контролювати, щоб на всій її суверенній території однаково застосовувалися закони, щоб не було дискримінацій і щоб не створювалися власні регіональні містечкові простори, де можна гнобити людей. (...) Тому, хто сьогодні говорить, що державний нагляд не потрібний, вони свідомо або не свідомо ллють воду на млин сепаратизму», - сказав експерт.

Щотижнева програма «Тема: Країна» Українського радіо, яка присвячена актуальним питанням реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади, виходить за організації Комунікативної групи при Центральному офісі реформ та за сприяння Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

Інфографіка "Префект. Хто він для місцевого самоврядування?" є ТУТ

 

04.12.2015 - 17:23 | Views: 12223
«Хто говорить, що державний нагляд не потрібний - ллє воду на млин сепаратизму», - Анатолій Ткачук про необхідність створення інституту префектів

Tags:

prefect A.Tkachuk Constitution

Source:

Share the news:

Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

19 November 2024

Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування

Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...

19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....

19 November 2024

В’ячеслав Негода про соцдослідження децентралізації: «Громади готові до подальших змін — реформа має дати їм інструменти»

В’ячеслав Негода про соцдослідження...

  «77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...

19 November 2024

Public support to decentralisation reform in Ukraine reaches 77%

Public support to decentralisation reform in...

Claudia Luciani, Director of the Congress, reviewed with Ukrainian partners and media the findings of a recent...

19 November 2024