Шості дебати від DESPRO, які мають пожвавити процес створення об’єднаних громад, проходять у Полтаві.
У Полтаві щойно розпочалися дебати на тему: «Навіщо громадам об’єднуватись?». Їх організував Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO за сприяння Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а також за допомоги Полтавської обласної державної адміністрації.
Це вже шостий подібний захід, який проводить DESPRO: перед цим дебати відбулися у селищі Краснокутськ Харківської області, у місті Жовква Львівської області, у місті Івано-Франківськ, у селищі Кельменці Чернівецької області, у місті Ямпіль Вінницької області (більше про ці заходи є ТУТ).
Провести чергові дебати саме на Полтавщині вирішили через доволі скромні результати області у тому, що стосується участі у реформі. За даними Міністерства регіонального розвитку, Полтавська область посідає 20 місце у рейтингу областей щодо формування ОТГ. Також лише п’ята частина території Полтавщини вкрита об’єднаними громадами, у яких живуть тільки 12% населення області. Загалом Полтавська область створила 46 ОТГ, майже половина з яких має менше 5 тис. жителів.
Сторону «ЗА» представляють експерт, директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак, голова Омельницької ОТГ Полтавської області Олександра Шереметьєва, а також голова Веселівської ОТГ Запорізької області Петро Кіяшко.
На стороні «ПРОТИ» виступають: голова Диканської селищної ради Валерій Товстій, голова Вишневої сільської ради Валентина Гарбуз та голова Чорнофедорівської сільської ради Олексій Чуть.
- Ми проаналізували результати попередніх дебатів, і побачили, що після них об’єднавчі процеси у тому чи іншому регіоні значно пожвавлюються, – зазначила керівник Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Оксана Гарнець. – Саме тому цього разу ми вирішили провести їх на Полтавщині, яка показує результати, що не відповідають високому потенціалу області. Також ми хотіли б, щоб усі учасники дебатів взяли на озброєння досвід кращих громад, представників яких ми зібрали у Полтаві.
- Я - один з найбільших прихильників реформи, – сказав, відкриваючи дебати, перший заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Андрій Пісоцький. – Бо існуючий адміністративний устрій України вже давно вичерпав себе. Разом із тим, успіх багатьох існуючих ОТГ Полтавщини демонструє беззаперечний успіх реформи. Ми робимо правильну справу, яку мають гідно оцінити наші нащадки.
У відповідь на перше запитання «Чи підтримуєте ви процес добровільного об’єднання громад» 70% аудиторії відповіла: «ТАК».
- Я не проти реформ, які проводить держава, але вважаю, що децентралізація – не панацея від усіх бід, – зазначила сільський голова села Вишневе Валентина Гарбуз. – Ще до реформи до нас приєдналося одна сільрада, і зараз ми маємо шість сіл. Я вважаю, що державі спершу треба відновити дороги, і лише потім проводити реформу. Крім того, я переконана, що об’єднання двох бідних сіл не зробить їх багатшими. Об’єднання у такому форматі є колективізацією, як на мене.
- Я за об’єднання, але є одне але, – додав диканській селищний голова Валерій Товстій. – До перспективного плану кілька разів вносили зміни. Наша громада хоче бути великою та спроможною, але не може бути такою за існуючих умов.
- Наша сільська рада є цілком спроможною, її бюджет сягає близько 6 млн грн, – розповів голова Чорнофедорівської сільської ради Олексій Чуть. – І наша громада виступила проти об’єднання з іншими селами. Ми за два роки вклали у капітальний ремонт доріг 4 млн грн, капітально відремонтували Будинок культури. Нам нічого не бракує.
- У нас не закриваються ні ФАПи, ні школи, – відповіла голова Омельницької ОТГ Полтавської області Олександра Шереметьєва. – До об’єднання ми мали бюджет 4,2 млн грн, а тепер 32 млн грн. Човнофедорівка отримує ренти на 4 млн грн. Але розвитку за таких умов годі й чекати.
- На своїй землі має керувати не голова РДА, а голова територіальної громади, і тільки реформа дає йому це право, – підтримав пані Олександру голова Веселівської ОТГ Запорізької області Петро Кіяшко. – У нас немає ні моря, ні гір, ні міжнародних трас. Ми маємо села, у яких лише по 50 жителів. І зараз у цих селах з’являються фермери. У кожному населеному пункту є план розвитку, і ми працюємо за ним. Ми купили міні-асфальтовий завод. І якщо автодор просить за 1 кв. м 600 грн, то у нас він коштує 330 грн.
- Ефективна влада полягає у співрозмірності коштів та повноважень, – зазначив директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак. – Рента є порушенням цього принципу. Її можна було дати, наприклад, на школу. Держава має давати владу і кошти тільки тому, хто цього гідний. Рано чи пізно, громадам, які відмовляються об’єднуватися зараз, все одно доведеться включатися у реформу, але вони будуть сильно відставати від тих громад, які почали розвиватися три роки тому. Останні два роки ви маєте для того, щоб «вийти заміж» за коханням.
Учасники дебатів мають не тільки обговорити переваги реформи на прикладі діючих об’єднаних громад і дати відповіді на усі питання, що стосуються об’єднання та децентралізації, але й обсудити норми зареєстрованого у Верховній Раді законопроекту «Про створення, ліквідацію та зміну меж районів Полтавської області» (№9204).
Теги:
дебати створення спроможних громад
Область:
Полтавська областьДжерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 грудня 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 грудня 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 грудня 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...