Чи настане децентралізаційна весна?
Автор: Іван Лукеря, експерт групи "Децентралізація" Реанімаційного пакету реформ, спеціально для Української правди
Результати четвертого всеукраїнського муніципального опитування Міжнародного республіканського інституту демонструють, що міські голови отримали позитивний баланс довіри на рівні 13%.
Позитивною також є оцінка розвитку міст: 38% членів міських громад вважають, що справи у місті йдуть у правильному напрямку.
Зростання довіри до органів місцевого самоврядування стало можливим завдяки децентралізації – реформі, яка одна з небагатьох, показує позитивні результати.
Мешканці громад бачать позитивні зміни у гуманітарній (нові дитячі садочки та школи), інфраструктурній (нові дороги, тротуари, транспортна інфраструктура) та комунальній сферах (водопостачання, каналізація, величне освітлення, двори і прибудинкові території).
Розширення повноважень та позитивні зміни в роботі місцевої влади стали можливими також завдяки зростанню локальних економік. Зокрема, за прогнозом Міністерства фінансів, власні доходи місцевих бюджетів у 2018 році зростуть на 20% (до 231 мільярда гривень) у порівнянні з минулим роком.
Проте умовою економічного зростання та формування довіри до влади завжди є законодавча рамка реформи.
Що потрібно зробити для продовження децентралізації?
По-перше, професійна служба в органах місцевого самоврядування.
Ухвалений законопроект про службу в органах місцевого самоврядування ветовано президентом. Проте після доопрацювання у профільному комітеті законопроект вручено в новій редакції на розгляд парламенту.
Законопроект створює можливості для залучення в місцеве самоврядування нових професійних службовців, що підвищує ефективність публічного управління. Ресурси, повноваження та кадри – формула успішного врядування.
Парламент має шанс поставити крапку в реформі публічної служби, ухваливши законопроект №2489 "Про службу в органах місцевого самоврядування", вже 3 квітня. Саме на вівторок у порядку денному заплановано його розгляд народними депутатами.
По-друге, вкрай важливо визнати міста обласного значення спроможними громадами. У нових умовах центрами економічного розвитку є міста обласного значення. Міста мають тісні економічні, соціальні (особливо в гуманітарній сфері) та політичні зв’язки з навколишніми громадами.
Проте сьогодні сусідні з містами громади не можуть ухвалити рішення про приєднання до міст.
І цю помилку потрібно виправити.
Робить це законопроект №6466 "Про внесення змін до закону "Про добровільне об’єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення".
Ухвалення законопроекту, розгляд якого в порядку денному теж заплановано на 3 квітня, очікують 25 мільйонів людей, які проживають у 150 містах обласного значення та близько 1000 навколишніх територіальних громадах.
Причому всі міфи про поглинання містом сіл та, як підсумок, їхнє зникнення не мають нічого спільного з реальністю. Яскравий приклад – Тячівська міська об’єднана громада, яка за останні три роки вклала в розвиток приєднаного села тільки в інфраструктуру більше 10 мільйонів гривень.
По-третє, критично важливо реформувати райони, які неспроможні у своєму нинішньому вигляді.
Перший крок для цього – ухвалення законопроекту №6636 про порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж районів. Уже сьогодні 16 районів повністю покриті об’єднаними територіальними громадами.
Усі ці законопроекти Верховна Рада може розглянути вже 3 квітня.
Увесь перелік необхідних для прискорення децентралізації законопроектів є ТУТ.
Приєднані зображення:
Теги:
законодавче забезпечення Іван Лукеря
Джерело:
Українська правда
Поділитися новиною:
02 грудня 2024
Оцінювання бізнес-середовища громади: ефективно керують лише тим, що можна виміряти
Оцінювання бізнес-середовища громади: ефективно...
Як успішність бізнесу можна виміряти показниками прибутковості, так і сприятливість бізнес-середовища у громаді можна...
02 грудня 2024
Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки Програми USAID DOBRE запрацював медіацентр
Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки...
У Царичанській територіальній громаді Дніпропетровської області за підтримки Програми USAID DOBRE відкрили медіацентр...
02 грудня 2024
Те, про що мріяли й чого бракувало. Як у Решетилівській громаді учні створювали громадські проєкти
Те, про що мріяли й чого бракувало. Як у...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) Полтавщина – чи не перший регіон в Україні, де ще у 2019 році на обласному...
02 грудня 2024
Сироварня на місці занедбаної будівлі: як Любарська громада заробляє на обліку землі
Сироварня на місці занедбаної будівлі: як...
За сім місяців 2023 року бюджет Любарської громади на Житомирщині поповнився більш ніж на 1,7 мільйона гривень...