05 березня 2024
Logo slogan

Усього за рік після об’єднання Стеблівська та Набутівська громади продемонстрували вражаючі досягнення

Нові дороги – де було бездоріжжя, нові інтер’єри – де була облуплена фарба, утеплені ФАПи й дитсадки, нові дитячі майданчики та фітнес-зали – такими побачили Стеблівську і Набутівську громади учасники прес-туру, що пройшов на Корсунщині 15 грудня. У рамках  інформаційної кампанії «Досвід успішних громад Черкащини» прес-тур було ініційовано Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, який створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Обом громадам виповнився рік, і сьогодні кожна з них є уже успішною і самодостатньою. Тут не закрито жодного дитсадка чи школи, навпаки - у кожному селі громади, яке ми відвідали, вирувало життя – тут поспішали завершити роботи з утеплення або внутрішнього облаштування приміщень до нового року.

Обидві громади дуже схожі: Набутівська громада - це 13 сіл (7 сільських рад), до складу Стеблівської громади увійшло 12 сіл та селищ  (4 сільських та селищна рада). Стеблівська громада утримує 32 заклади (4 навчально-виховних комплекси, дитсадок, 18 закладів культури, 7 ФАПів та 2 амбулаторії і навіть власну пожежну частину, для якої планує придбати нову пожежну машину), Набутівська – 34 (6 ФАПів та 2 амбулаторії, музична школа, 7 будинків культури та 2 сільських клуби, 8 бібліотек та 3 музеї, дитсадок та 5 навчально-виховних комплексів, дитячий будинок сімейного типу).

Одна зі шкіл Набутівської громади - це відома на всю Україну авторська школа Олександра Захаренка, який створив тут навчально-спортивний комплекс, танцювальний зал, ігрові кімнати, басейн, музей села, планетарій та обсерваторію. Таким чином, сьогодні у звичайному селі є школа, аналогів якої не відшукаєте в обласному центрі, і громада знаходить можливості її утримувати і розвивати: на базі басейну школи та приміщення дитсадка, що знаходиться поруч, планується відкриття дитячого оздоровчого табору. І уже за три роки, як повідомив голова Набутівської об’єднаної територіальної громади Олег Малюга, у селі Сахнівка буде відкрито повноцінну базу для оздоровлення дітей.

Голова Набутiвсокої ОТГ на_фонi шкiльного басейну у Сахнiвцi

Фiтнес-студiя у Корнилiвцi (Набутiвська ОТГ)

Сьогодні громади використовують усі можливості, аби не просто зберегти й утримувати всі важливі об’єкти у кожному селі –  що стало пріоритетом для кожного голови ОТГ, – але  й удосконалити існуючу базу. Це будинки культури, бібліотеки, дитсадки та ФАПи, що жодного разу не ремонтувалися. Це нові дитячі майданчики і дороги там, де їх ніколи не було. Як їм це вдається?

- Основні наші ресурси – місцеві податки, цьогоріч ми отримали на 5 млн грн більше податку на доходи фізичних осіб, - констатує голова Стеблівської об’єднаної територіальної громади Олексій Данільченко. - Тісно працюємо із підприємствами, сільгоспвиробниками, що діють на території громади. На сесії Стеблівської селищної ради зменшено розмір пайової участі на розвиток інфраструктури до 3% для юридичних осіб,  що стимулює розвиток промислових виробництв на території Стеблівської ОТГ.

Голова Стеблiвської ОТГ на фонi амбулаторiї де завершують утеплення

Сiльський клуб у Яблунiвцi (Стеблiвська ОТГ)

- Підприємствам та підприємцям комфортно працювати у громадах,  бізнес звідси не йде, а навпаки, заходить, - переконаний директор Черкаського ЦРМС Сергій Слинько. - Набутівській громаді допомагають ТОВ «Агрофірма «Корсунь» та «НПФ «Урожай», Стеблівській – ПАТ «Стеблівська бавовняна прядильно-ткацька фабрика» та лісопереробне підприємство ТзОВ «КОРІС» АМ». І якщо громади ідуть назустріч бюджетоутворюючим підприємствам (як у випадку зниження податкового навантаження), це стимулює розвиток підприємств, що, у свою чергу, починають більше допомагати громадам у їх розвитку. Вони створюють робочі місця – і люди залишаються тут жити: створюють родини, ростять дітей,   будують своє майбутнє і водночас - майбутнє своєї громади.

Місцеві підприємства допомагають громадам з утриманням спортивних команд, асфальтуванням, опаленням шкіл та дитсадків. Наприклад, 4 км новесенької дороги, що з’єднала між собою два села Набутівської громади, проклали саме за кошти ТОВ «НВФ «Урожай», що пішло назустріч громаді. Під час екскурсії в Стеблівській громаді її голова  пояснював: «Ось тут дорогу зроблено за  спонсорські кошти, там далі - за рахунок субвенції, а цю частину  - бюджетом  громади». У кожній з громад нам показали дитсадок, де було проведено роботи за рахунок субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ з державного бюджету - але, поряд із тим, громада відшукала можливість провести додаткові ремонти за рахунок власного бюджету. У Стеблеві наразі триває оновлення приміщення амбулаторії, частина якого відбувається на кошти ДФРР, інша частина – на власні. Громади використовують усі можливості для залучення додаткових коштів. Ось, наприклад, завдяки ініціативності старости села Корнилівка Наталії Баб’як (її проекти перемогли у  конкурсі БФ «Урожай-громаді»), у Корнилівці було відкрито безкоштовну для мешканців села фітнес-студію, обладнану тренажерами, та проведено благоустрій трьох криниць, які тепер накрито альтанками.

Нові громади – це новий рівень добробуту. Директор Дацьківського навчально-виховного комплексу (Стеблівська громада) Леся Вдовченко розповідає, що вони забули про затримки зарплати і мають можливості розширити навчальну і гурткову роботу з учнями (а у перспективі голова ОТГ ще хоче придбати кожній школі нове мультимедійне обладнання). Із Стеблівської громади, яким голова ОТГ пообіцяв боротися зі стихійними сміттєзвалищами, тепер безкоштовно вивозять побутові відходи.

Нові громади – це не лише новий рівень добробуту, це нові підходи. Коли на прохання інваліда-колясочника голова ОТГ у першу чергу кидається ремонтувати дорогу на його вулиці. Коли молодій лікарці з іншого міста, що працюватиме у громаді, купують житло, а ремонт у селищній раді робиться у останню чергу.

Сьогодні обидві громади – і Стеблівська, і Набутівська - уже готують на новий рік нові проекти, розраховані на державні й міжнародні фонди. Обидві – динамічні, перспективні, потужно розвиваються. У обох громадах своєрідним символом є лелека – і лелечі фігурки прикрашають тут і дитсадки, і школи, і приватні будинки. Як своєрідна запорука успішного майбутнього цих громад – бо в Україні лелека є символом добробуту й щасливої долі.

Область:

Черкаська область

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

05 березня 2024

Зміни у законодавстві про гуманітарну допомогу: кого стосується і як діяти?

Зміни у законодавстві про гуманітарну допомогу:...

Експерти Програми "U-LEAD з Європою" проінформували представників місцевого самоврядування щодо важливих змін у...

05 березня 2024

Програма підвищення кваліфікації «Молодіжна робота»: про що та для кого?

Програма підвищення кваліфікації «Молодіжна...

Національне агентство України з питань державної служби офіційно затвердило Типову загальну короткострокову програму...

05 березня 2024

Конгресові слухання: «Децентралізація. Законопроект №4298». Основні тези

Конгресові слухання: «Децентралізація....

Законопроект №4298 щодо реформування місцевих державних адміністрацій після остаточних консультацій, які тривають з...

05 березня 2024

Права місцевих рад у земельних відносинах: громади пройшли тренінг від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Права місцевих рад у земельних відносинах:...

Посадовці 16 громад-партнерок Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» з Чернігівщини та Харківщини пройшли офлайн-тренінг на тему:...