Децентралізація потребує чесної розмови з людьми – Президент
Президент України Петро Порошенко взяв участь у другому засіданні Ради регіонального розвитку. Глава держави закликав керівників місцевих органів влади йти до людей і детально обговорювати з ними переваги, які несе реформа з децентралізації.
Глава держави зазначив, що, за даними останніх соціологічних досліджень, 74% громадян підтримують реформу з децентралізації. «Ця реформа є ще одним гарантом подальшої демократизації України, бо фінансова влада розосереджується між тисячами громад, які і є основою децентралізації», – заявив Петро Порошенко.
«Вперше за 24 роки нашої історії Президент та Уряд, київська влада добровільно позбавляються частини надзвичайно важливих своїх повноважень і передає їх територіальним громадам, на користь виконкомів, які формуються відповідними радами. В цих умовах стверджувати, що, навпаки, відбувається централізація – ну як же не соромно?», – наголосив Президент. «Не треба вже більше з Києва нікого призначати, бо обирають і несуть відповідальність за свій вибір депутати місцевих рад, яких обирає громада», – сказав Петро Порошенко.
Глава держави зазначив, що ті, хто стверджують про, навпаки, збільшення повноважень Президента, не наводять жодних аргументів. «Саме тому їм не потрібна дискусія. Саме тому намагалися зірвати прийняття змін до Конституції в Верховній Раді 31 числа, щоб уникнути предметного і якісного обговорення. Вони прийшли туди, ще щоб почути аргументи, вони прийшли туди, щоб зірвати процес», – заявив Глава держави.
Президент відзначив, що за його дорученням на сьогоднішній день через зміни до Податкового та Бюджетного кодексу вже зміцнено фінансову основу місцевого самоврядування. «Інфляційний ефект дещо порушує чистоту експерименту, але ми вже можемо стверджувати, що доходи місцевих бюджетів явно зросли», – зазначив Петро Порошенко.
Глава держави наголосив, що поточна діюча система призначень голів державних адміністрацій, як обласних, так й районних не відповідає європейським стандартам: «Ми в Києві розглядаємо тисячі резюме, обмінюємося тонами паперів і з дистанції у 800 кілометрів вирішуємо конкретні проблеми, які знаходяться під носом у людей, які проживають на території громади... Я думаю, треба довіряти власному народу, треба довіряти мешканцям громади і треба їм дати право визначати, що саме треба робити», – сказав Глава держави.
Президент вкотре наголосив на тому, що децентралізація немає нічого спільного з федералізацією. «Ні в якому разі я не допущу децентралізації в питаннях оборони, національної безпеки, зовнішньої політики, боротьби з корупцією, забезпечення захисту прав і свобод громадян. З цього приводу проводиться і буде проводитись централізована державна політика. Україна є, була і стовідсотково буде унітарною державою, як би не хотілося змінити цей унітарний устрій нашим ворогам», – зазначив Президент.
Петро Порошенко наголосив: «Українська Конституція буде залежати виключно від Українського народу. Жоден її параграф, жоден її рядок не будуть писатися ні в Москві, ні в Брюсселі, ні в Вашингтоні. В Києві».
Говорячи про контрольно-наглядовий інститут префектів, Президент роз’яснив функції та процедуру їх призначення: «Вони не втручаються в управління територією, а лише наглядають за дотриманням Конституції та законів; координують процеси, пов'язані з обороною та безпекою. Хто спробує префектами лякати дітей – не вийде, бо це брехня». За словами Президента, у префектів залишається лише право оскаржити у суді незаконне рішення місцевої ради, а призначає префектів не Президент одноосібно, а виключно і лише за поданням Уряду, за механізмом, за яким зараз призначаються голови місцевих адміністрацій.
«Багато надуманої і безпідставної критики пролунало з огляду на право Президента тимчасово призупиняти повноваження місцевих Рад чи мерів. Категорично з цим не згоден. Кожен з вас на власній шкурі відчув і знає, що на сьогоднішній день Верховна Рада без будь-яких пояснень і попередніх процедур має право оголосити позачергові вибори ради того чи іншого рівня, розпустивши відповідну раду. Ми, навпаки, зараз захистили громаду, захистили її вибір, значно регламентувавши цей процес, бо раді відповідного рівня щось загрожує лише тоді, коли вона своїм рішенням порушила Конституцію», – наголосив Президент, додавши, що Президент не стверджує, що це відбулося, а лише має право звернутися до Конституційного суду.
Глава держави запитав риторично: «Чи повинен Президент мати таке право? Повинен! Україна зараз перебуває в умовах агресії. З минулого року проти України намагалися розвернути парад суверенітетів. Створити проект «Новоросія» як мінімум в 9 областях України. І лише консолідовані і ефективні дії української влади і Українського народу зупинили цей парад».

Поділитися новиною:
27 квітня 2025
Міжнародне партнерство територіальних громад України: дані моніторингу Мінрозвитку
Міжнародне партнерство територіальних громад...
За даними Міністерства розвитку громад та територій України, станом на 1 квітня 2025 року українські територіальні...
25 квітня 2025
Стратегічне планування в умовах війни: нові виклики - нові зміни
Стратегічне планування в умовах війни: нові...
В умовах повномасштабної війни стратегічне планування набуло нового змісту. За останні більш ніж три роки сотні...
25 квітня 2025
Запобігання та протидія домашньому насильству: Програма Polaris оголосила нові громади-партнерки
Запобігання та протидія домашньому насильству:...
Шведсько-українська Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» оголосила результати...
25 квітня 2025
В Парламенті зареєстрували ще один законопроєкт про реформування місцевих держадміністрацій
В Парламенті зареєстрували ще один законопроєкт...
22 квітня 2025 року в Парламенті був зареєстрований депутатський законопроєкт про внесення змін до Закону України...