17 квітня 2025
Децентралізація

Чернігівська область не зуміла витратити 24 мільйони гривень

Чернігівська область не зуміла витратити 24 мільйони гривень. В минулому році з Державного фонду регіонального розвитку Чернігівщина отримала майже 92 мільйони,  ще 104, 67 мільйони — субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток окремих територій, і 31,6 мільйони держава дала на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Всього — 228, 2 мільйони гривень, як і планувалось. А от витратити їх область змогла не всі, а лише 204,44 мільйони. Решту довелось повернути державі. На перших позиціях антирейтингу освоєння коштів голова облдержадміністрації називає Прилуки та Прилуцький район.

Ольга Попенко, Прилуцький міський голова: «Ми освоїли все до копійки. Не освоїли тільки 726 тисяч на будівництво гімназії, які надійшли 27 грудня о 18.00. Коли їх можна освоїти? Також ми провели тендер і зекономили для держави 950 тисяч — 15 дитячих майданчиків ми закупили, але не за 3 мільйони, а за 2. Зекономлені кошти якби нам держава віддала, ми просили, але це грудень, кінець року. Не  встигаємо і ми, і держава».

Ситуація із надходженням коштів у кінці року уже стала класикою, а тому Валерій Куліч рекомендує всім, хто повинен їх освоїти, планувати цей процес заздалегідь і потім бути напоготові. І планувати якісно, оскільки відбір проектів для фінансування проводиться виключно за конкурсним рейтингом.

Валерій Куліч, голова облдержадміністрації : «Ми маємо низький рівень проектно-кошторисної документації. + Шкода коштів, бо ці 20 мільйонів не є для області зайвими. Із того, що буде по Фонду регіонального розвитку цього року — 122 мільйонів гривень. Ми будемо їх направляти на розвиток обласних об’єктів — лікарні, інфраструктура. На райони — мінімум. Створюйте об’єднані територіальні громади, отримуйте кошти Фонду регіонального розвитку. Не розраховуйте, що цього року ми будемо знову розподіляти гроші пропорційно».

Якраз створені у 2015 році перші в області 5 об’єднаних територіальних громад показали приклад, як використовувати державну субвенцію  — зробили це на 97%, причому Парафіївська та Кіптівська — стовідсотково.

Втім, щоб об’єднана тергромада зі своїм окремим бюджетом могла отримати гроші ще й з державного, є одна обов’язкова умова.

Олександра Хомик, заступник директора Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації: «Міжбюджетні відносини з бюджетом можливі при їх відповідності перспективному плану формування територіальних громад. Тому облдержадміністрація вже 4 рази виносила на сесію обласної ради зміни до проекту перспективного плану».

У 2015 році проект перспективного плану, затверджений обласною радою, передбачав створення на Чернігівщині 81 громади. Кабінет Міністрів затвердив 48 — така кількість покриває 80% області. Минулого року до 5 створених додалось іще 15. За кількістю утворених ОТГ це 10 місце у Всеукраїнському рейтингу, задніх пасуть південні райони Чернігівщини і Городнянський та Сосницький.

Втім, аби іще не законодавча казуїстика — приміром, у Холминській громаді неможливо провести вибори, тому що до неї входять ради двох сусідніх районів, і децентралізація випередила адміністративну реформу. А в Кіптівській громаді через таку казуїстику дільничних поліцейських не можуть поділити з сусідами.

Володимир Кучма, сільський голова Кіптівської ОТГ: «Нам дають 3-х дільничних з суміжними громадами, які ще навіть не об’єднались».

Так само через непослідовність реформ в утворених громадах виникають непорозуміння і з іншими послугами, в тому числі медичними. Останні, запевняє начальник обласного управління охорони здоров’я Петро Гармаш, мають вирішитись протягом двох найближчих років. Поки ж реформи наздоженуть одна одну, єдиним способом вирішення подібних проблем голова облдержадміністрації бачить домовленості.

Область:

Чернігівська область

Джерело:

«Чернігівщина»

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

16 квітня 2025

Що передбачає ухвалений за основу проєкт Закону «Про професійну освіту»

Що передбачає ухвалений за основу проєкт Закону...

В Міністерстві освіти і науки України розповіли, що передбачає ухвалений сьогодні за основу проєкт Закону «Про...

16 квітня 2025

До проєкту "Пліч-о-пліч" доєднались вже 450 громад, – Олексій Кулеба

До проєкту "Пліч-о-пліч" доєднались вже 450...

16 квітня в Києві проходить Міжнародний форум згуртованості. У центрі уваги - питання всебічної співпраці між...

16 квітня 2025

Пліч-о-Пліч для підтримки і взаємодії громад: основні тези панельної дискусії

Пліч-о-Пліч для підтримки і взаємодії громад:...

16 квітня в рамках “Міжнародного форуму згуртованості – творимо майбутнє” одна із панелей була присвячена проєкту...

16 квітня 2025

Четвертий з трьох: Парламент ухвалив за основу законопроєкт «Про професійну освіту»

Четвертий з трьох: Парламент ухвалив за основу...

16 квітня Верховна Рада України ухвалила за основу проєкт Закону №13107-д «Про професійну освіту», який встановлює...