Децентралізація, як і будь-яка реформа, має і переваги, і недоліки, над якими слід ще попрацювати. На Львівщині чимало громад об’єдналися і вже отримали зиск від цього кроку, але є й такі, яким все ще не вдається подолати скруту.
Про це - у спеціальному репортажі програми «Особливий погляд» на телеканалі ZIK.
У звичайному селі Гординя на Львівщині, в якому десятки років нічого не будували і не ремонтували, новенький медпункт зробили ще навесні – за три тижні, як тільки отримали гроші завдяки децентралізації. Паралельно будували і дитячий садочок у селі Калинів. На відміну від багатьох громад, кошти на рахунках тут не затримуються.
«Кардинально змінилося життя громади, бо раніше вона такої кількості грошей на розвиток не мала. Села, які увійшли в Новокалинівську громаду, до того не мали можливості навіть замовити технічну документацію на ремонт об’єктів та їх реконструкцію», – розповідає міський голова Нового Калинова Богдан Юзвяк.
У Новокалинівській громаді зламали один із головних стереотипів минулого – що всі гроші забиратиме центр, а найвіддаленіші частини громади далі житимуть найбідніше. Вона – одна із перших не лише на Львівщині, а й в Україні, де пішли шляхом децентралізації. Об’єдналися ще до торішніх місцевих виборів і з 1 січня живуть за новими законами. Тепер самі опікуються і освітою, і медициною, і культурою. До громади увійшли чотири сільські ради та містечко Новий Калинів. І це об’єднання стало таким успішним, що голову громади Богдяна Юзвяка запрошують на зустрічі, дебати і тренінги як експерта-практика.
Гроші отримують завдяки великій військовій частині, яка є на території містечка, та від продажу землі. Хоча використовувати власні ресурси теж не так просто.
Для небагатого Самбірського району Львівщини децентралізація стала шансом на зміни, тому громади так поспішали встигнути в перший потяг. Проте через брак часу чи то знань далеко не всі громади на Самбірщині стали успішними. Більшість не робили напередодні серйозних розрахунків, відтак опинилися у скруті...
Відео:
Область:
Львівська областьГромади:
Новокалинівська міська об’єднана територіальна громадаДжерело:
Західна інформаційна корпорація
Поділитися новиною:
12 листопада 2024
Інституційний розвиток, підтримка громад,...
11 листопада Швейцарсько-український проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD та Агенція...
12 листопада 2024
Ідеї, що зміцнюють місцеву економіку. Що таке креативні хаби, і як вони вдихають життя в громади
Ідеї, що зміцнюють місцеву економіку. Що таке...
Сьогодні економічний успіх громади визначається не лише кількістю вироблених товарів, а й здатністю генерувати нові...
12 листопада 2024
Мінрегіон у партнерстві з UCORD налагоджує комунікації з Агенціями регіонального розвитку
Мінрегіон у партнерстві з UCORD налагоджує...
Міністерство розвитку громад та територій України налагоджує комунікації з агенціями регіонального розвитку...
12 листопада 2024
Як громадам ставати регіональними полюсами зростання
Як громадам ставати регіональними полюсами...
Автори: Ярослав Жидик, асоційований партнер консалтингової компанії СІВІТТА Мирослав Кошелюк, експерт з місцевого...