
Представники Луганщини, Київщини, Харківщини, Запорізького регіону працювали в місті Парадайз, Каліфорнія, в рамках програми «Відкритий світ». Місто Парадайз вигоріло вщент під час масштабної пожежі та тепер відбудовується з нуля. Спільнота міста поділилися своїм досвідом відбудови та відкриті до встановлення партнерств з українськими містами, школами, мистецькими установами, громадським сектором.
“Програма Відкритий світ — партнер Cities4Cities. Ми обʼєднуємо зусилля, щоб партнерств Україна — США стало більше. Це унікальна програма, котра починається із зустрічей у Вашингтоні та продовжується у різних містах США, де можна як вивчити досвід урядування, так і шанс встановити нові партнерства”, — зазначає Світлана Блінова, координаторка ініціативи Cities4Cities.
Група «Розвиток громад» працювала у місті Парадайз, Каліфорнія. Приймали делегацію з України Rotary Club Paradise.
Парадайз вигоріло практично повністю наприкінці 2018 року через масштабну пожежу, загинуло 85 людей. У 2018 році це було найдорожчим лихом у світі за вартістю збитків. Громада міста Парадайз за 6 років зробили неможливе — відбудували місто фактично на згарищі. Ба більше, днями World Atlas назвав Парадайз одним з найкращих місць для життя у 2025 році. В громаду з 26000 мешканців вже повернулися 11000, багато з них — молоді сім’ї, які тут раніше не жили.
Чого ми навчилися в міста Парадайз:
- Найкращі школи — можливість повернути молоді сім’ї до міста. Місто вирішило, що їх пріоритет — повернути молодь у громаду. І чудовий шлях для цього — відбудувати школи та садочки найкращими в окрузі. І їм це вдалося, ми познайомилися з молодими сім’ями, які переїхали сюди з інших міст тільки тому, що тут чудові школи.
- Максимальне залучення мешканців до стратегії відбудови. Стратегія відбудови розроблялася разом із мешканцями, провели багато спільних зустрічей для того, щоб напрацювати стратегічні документи.
- Залучення дітей та молоді до процесів відновлення. В США загалом дуже сильна культура волонтерства, і це ми побачили у Парадайзі. У місті є благодійні події, де діти волонтерять, аби зібрати кошти. Активна спільнота молодіжного Rotary. Ми бачили чудовий кейс фіксації залученості дітей — фонд Rebuild Paradise створили стіну із відбитками дитячих рук у центрі міста.
- Робота з медіа важлива. Довгий час місто мало репутацію як “місто, що тотально згоріло”. У медіа переважно були фото руїн. Звісно, це не притягувало молоді сім’ї переїздити. Тож, вони працювали над історіями відновлення та їх поширення у соціальних медіа, журналістам. І це спрацювало.
- Природа, мистецтво і культура допомагають реабілітації. Звісно, втрата дому, складна евакуація наклала свою травму на мешканців Парадайзу. Хоч місто знищене вогнем повністю і відбудова вартує дорого, місцева громада вирішила відбудувати парки, артцентр, музей, адже це сприяє реабілітації.
- Підтримка малого бізнесу. Тепер у Парадайзі більше малих сімейних бізнесів — податки наповнюють бюджет, мешканці мають дохід. Спільнота міста, банк їх підтримує у цьому, проводять тренінги, супроводжують у процесі.
- Важливо винести уроки. Парадайз виніс багато уроків з пожежі: встановили систему оповіщення, відбудовують дороги з урахуванням евакуаційних шляхів, всі комунікації переводять під землю, будинки відбудовують за вогнетривкими технологіями, у регіоні тепер в горах тисячі камер відеоспостереження за можливими новими займаннями. Також роблять “зелений пояс” для міста — оточують його парками, аби у випадку наступного вогню, зелена зона його могла зупинити.
Коли дітей евакуйовували зі шкіл — всередині автобуса було багато диму і це було небезпечно. Люди ділилися однією пляшкою води та власним одягом, щоб зробити фільтр для дихання. Тепер, наприклад, президентка шкільного округу завжди возить з собою цілу палету води. Про всяк випадок.
“Ми встановили теплі контакти із самим містом Парадайз, Ротарі клубами, школами, мистецькими інституціями й всі вони відкриті до встановлення партнерств. Саме побратимства між нами допоможуть краще вивчити досвід стійкості та досвід відбудови. Ця поїздка також показала важливість особистих зустрічей — ми відчули, наче у великому світі знайшли тих, хто нас розуміє. Адже ці люди також втрачали дім та шукали своїх дітей без жодного зв’язку. Також ми побачили рівень підтримки України. Побратимства між містами — це те, що продовжує будувати довіру між Україною та США, щоб не відбувалося”, — говорить Світлана Блінова.
Професор Ден Девідсон, доктор наук Гарварду, який мав лекцію для делегатів у Вашингтоні, сказав:
“Ідея sisters cities виходить за межі міжнародної політики та зосереджується на зв’язках між людьми. Ми обмінюємося можливостями, приділяючи увагу місцевим ініціативам. Це стосується майже всіх рівнів: шкіл, вчителів, університетів, бізнес-спільноти та, що важливо, муніципальних органів влади. Це неймовірно важлива робота”.
Нагадуємо, Cities4Cities встановлює партнерства Україна — США у партнерстві з Корпусом миру, програмою «Відкритий світ», ICMA.



