Експерти Програми USAID DOBRE підготували розʼяснення на тему «Завершення закупівельного 2024 року з урахуванням останніх змін до законодавства, системи Prozorro та застосування нової примірної тендерної документації: актуальні питання уповноважених осіб розпорядників коштів місцевих бюджетів».
Завершення 2024 бюджетного року обумовлює особливості діяльності уповноважених осіб з питань публічних закупівель – урахування термінів реєстрації бюджетних зобов’язань, закінчення термінів дії чинних договорів та інше. Крім цього наразі реалізовуються й окремі зміни до закупівельного законодавства. На що саме варто наразі звернути увагу уповноваженим з питань публічних закупівель розпорядників бюджетних коштів місцевих бюджетів у роз’ясненні експертів з питань публічних закупівель Програми USAID DOBRE.
1. Завершення закупівель 2024 року
В першу чергу завершуючи закупівлі 2024 року замовникам слід врахувати обмежені терміни реєстрації бюджетних зобов’язань: згідно інформації, розміщеної на офіційному веб-сайт Державної казначейської служби України останнім днем проведення платежів клієнтів органів Казначейства через систему електронних платежів Національного банку України в бюджетному 2024 році є 27 грудня 2024 року. Таким чином, завершення діючих закупівель необхідно планувати з урахіванням з цієї дати.
Уповноваженим особам замовників розпорядників та одержувачів коштів місцевих бюджетів також слід взяти до уваги те, що більшість укладених протягом року договорів мають строк дії «до 31.12.2024 року». Відповідно, постає питання необхідності оприлюднення звітів про виконання даних договорів в системі Prozorro та термінів їх оприлюднення. Статтею 10 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що звіт про виконання договору про закупівлю оприлюднюється протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання. Враховуючи те, що договором про закупівлю вважається договір, укладений за результатами проведення процедури закупівлі або спрощеної закупівлі, замовникам, відповідно до діючого закупівельного законодавства, необхідно оприлюднювати звіти про виконання договорів лише по договорам, укладеним за результатами проведених процедур відкритих торгів. По договорам, укладеним без використання електронної системи, а також договорам, укладеним згідно винятків по пункту 13 Особливостей (постанова КМУ №1178), звіти про виконання договорів оприлюднювати не потрібно. Не обов’язковим є і звітування про виконання договорів, укладених за результатами запитів пропозицій постачальників (закупівель через електронний каталог Prozorro Market).
Окремо слід зазначити, що Законом України «Про публічні закупівлі» передбачена можливість внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 даного Закону: дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку. Для того, щоб скористатись даною нормою законодавства, замовнику варто підготувати дві додаткові угоди: на продовження строку дії договору (укласти до 31 грудня) та на збільшення обсягу закупівлі і суми договору (укласти у 2025 році). Враховуючи те, що договором про закупівлю згідно до законодавства вважаться договір, укладений за результатами проведення відкритих торгів або спрощених закупівель, скористатись положеннями частини 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо укладених «прямих договорів без використання електронної системи» можливості немає.
2. Зміни до закупівельного законодавства та роботи електронної системи закупівель Prozorro
23 жовтня 2024 року набрали чинності зміни до Закону України «Про публічні закупівлі», які, в тому числі, зобов’язують замовників під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва оприлюднювати в машинозчитувальному форматі документи, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.
Статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. Таким чином, замовникам варто в проєкті договору про закупівлю передбачити відповідні додатки, а в вимогах тендерної документації визначити обов’язковість зазначення учасниками та переможцем закупівлі вартості матеріальних ресурсів.
Окрім того, статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, яка саме інформація має міститись у додатках до договору та бути оприлюднена: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.
Інформаційним листом Міністерства економіки України від 28.10.2024 року №3323-04/76642-07 визначено яким чином має оприлюднюватись дана інформація:
«Слід зазначити, що при визначенні вартості будівництва використовуються кошторисні норми України “Настанова з визначення вартості будівництва” та “Настанова з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво”, затверджені наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281.
Так, зокрема, відповідно до пункту 3.26. Настанови з визначення вартості будівництва відомість ресурсів до об’єктного кошторису складається за формою, наведеною у додатку 6 цієї Настанови. Відповідно до пункту 3.40. Настанови з визначення вартості будівництва відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва складається за формою, наведеною у додатку 11 цієї Настанови.
Тому вищезазначені форми, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси та інформацію щодо найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниці його виміру, кількості, відпускної ціни, а також вартості транспортування та заготівельно-складських витрат, можуть зазначатись невідʼємними додатками до договору про закупівлю.
Крім цього, у документі щодо інформації про ціни на матеріальні ресурси, обовʼязково має додаватися інформація про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Відповідно до частин другої та третьої статті 36 Митного Кодексу України (далі - МКУ) країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених МКУ. Під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару».
Щодо визначення поняття машинозчитувального формату інформація була висвітлена в інформаційному листі Міністерства економіки України від 27 листопада 2024 року №3323-04/84579-06: «Згідно з пунктом 2 Положення № 835 машиночитаний формат – формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини. Згідно з пунктом 9 Положення № 835 для оприлюднення наборів даних використовуються такі формати:
Текстові дані TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML*
Структуровані дані RDF*, XML*, JSON*, CSV*, XLS(X), ODS*, YAML*
Крім цього, зазначаємо, що згідно з пунктом 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в ЕСЗ у форматі PDF.
Таким чином, у разі розміщення замовником в ЕСЗ договору про закупівлю, додатків до договору про закупівлю, змін до договору про закупівлю (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі PDF, замовником розміщуються також ці документи у машиночитному форматі, наприклад, DOC(X), XML тощо».
Враховуючи вищенаведене, уповноваженим особам замовників в додатках до договору про закупівлю варто встановлювати форми, передбачені Настановою. Ці форми містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, інформацію щодо найменування матеріального ресурсу, одиниці його виміру, кількості, відпускної ціни, вартості транспортування та заготівельно-складських витрат. Також, до інформації про ціни на матеріальні ресурси повинна бути додана інформація про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Дані додатки мають бути оприлюднені уповноваженими особами в машиночитному форматі, тобто форматі, який може бути автоматично прочитаний та оброблений комп’ютером.
3. Примірна тендерна документація
Наказом Міністерства економіки України від 06 грудня 2024 року №27593, затверджено нову примірну тендерну документацію, яку замовники можуть використовувати під час проведення процедури відкритих торгів. Враховуючи те, що дана тендерна документація є примірною, уповноважені особи не зобов'язані її використовувати, але мають таке право.
В той же час, уповноваженим особам під час підготовки тендерних документацій по процедурам відкритих торгів все ж варто враховувати затверджену наказом Мінекономіки примірну тендерну документації, оскільки її умови, принаймні до чергових змін закупівельного законодавства, наразі повністю цьому законодавству відповідають.
Закупівельникам необхідно також звернути увагу, що в системі Prozorro та на електронних майданчиках з 02 грудня 2024 року реалізована функція обов’язкового заповнення електронних полів для зазначення кваліфікаційних вимог під час проведення процедур закупівель. Таким чином, тепер інформація про встановлені замовником кваліфікаційні критерії та вимоги до учасників щодо підтвердження їх відповідності, можуть зазначатись у тексті тендерної документації, та, обов’язково мають зазначатись в електронних полях при оприлюдненні оголошення про проведення процедури закупівлі. Інформація, оприлюднена у текстовому форматі тендерної документації та в електронних полях має бути ідентичною. А у разі, якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, відповідно до пункту 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 року №1082 автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.
Посилання на НПА та ресурси, що згадані у роз’ясненні:
© Це роз’яснення стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) і не обов'язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Теги:
DOBRE фінанси бюджет бюджет методика
Джерело:
Програма DOBRE
23 січня 2025
27 січня - презентація результатів дослідження...
27 січня 2025 року о 16.00 в Києві презентують результати дослідження бачення представників органів місцевого...
23 січня 2025
«Згуртованість небайдужих: від ресурсів до...
У рамках другої дискусійної панелі форуму Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» у...
23 січня 2025
«Єднання як фундамент відновлення»: як громади...
У рамках форуму Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» у Києві відбулася дискусійна...
23 січня 2025
Субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми потребами: особливості розподілу та використання
Субвенція для підтримки осіб з особливими...
У 2025 році, згідно з Постановою Уряду №1519, розподілятиметься субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми...