12 жовтня 2024
Децентралізація
Українців запрошують приготувати Пиріг Незалежності
Українців запрошують приготувати Пиріг Незалежності

Пиріг Незалежності – громадська ініціатива для всіх небайдужих і закоханих в Україну, її кухню й традиції. Мета ініціативи - відтворення / творення гастрономічної традиції для кожної родини готувати пиріг на День Незалежності. 15 серпня в Українському кризовому медіа-центрі ініціатори проєкту пояснили, чому це так важливо й чому це може бути об’єднавчою історією для українців.


Автори ініціативи переконані, що головне зі знакових свят нашої країни – День Незалежності – досі не має певного пізнаваного гастрономічного образу. А чи замислювались ви чому до Дня Незалежності в нас досі не сформувався впізнаваний перелік українських страв? Чому на Великдень чи Новий рік, чи на Різдво можна легко придбати бокси зі стравами, які мають символічне значення до цих свят, а на День Незалежності – ні? Їжа, як частина культури, має безпосереднє відношення до будь-якого свята, вона його увиразнює та візуалізує на всіх рівнях. Адже свято завжди починається з родини. Тому й зʼявилася така ініціатива, яка точно потребує підтримки всіх активних й небайдужих людей.

 

 

Учасники презентації: Олена Брайченко, дослідниця гастрономічної культури, засновниця їzhakultura; Лариса Латипова, партнерка проєкту реставрації української кухні за першими кулінарними книгами Авторська Кухня Українська, засновниця гастроклубу «Дівчата»; Євген Клопотенко, шеф-кухар й популяризатор нової української кухні; Наталя Ємченко, комунікаційниця, директорка зі зв’язків із громадськістю та комунікацій SCM.

Наталя Ємченко, як модераторка презентації, представила результати дослідження фонду Загорій та групи Градус про традиції українських родин на День Незалежності, яка не просвічена, не комерціалізована, а дарма втрачати таку можливість. Результати дослідження можна переглянути в презентації.

«Наша ідея полягає в тому, щоб зробити День Незалежності святом, яке об'єднує людей не лише через офіційні заходи, але й кулінарні традиції, як-от приготування пирогів. Це має стати не тільки святкуванням, але й способом збереження і популяризації української кулінарної спадщини».

 

 

Наталя Ємченко зазначила, що існують різні способи об'єднання людей за допомогою страви, підкреслюючи її універсальність та гнучкість у кулінарних інтерпретаціях. Ініціатива пропонує ідею зібратися з родиною чи друзями, принести різні види пирогів і таким чином створити спільне святкове відчуття.

«Ми дійсно намріяли таку ідею до повномасштабного вторгнення. Говорили про це з Юлією Жмакіною, директоркою ранкового мовлення 1+1, потім з Ларисою Латиповою, засновницею гастро-руху «Дівчата», але війна стишила ці мрії. Втім, життя має перемагати й моя дитина має запамʼятати своє життя традиціями й саме традицією відзначення Дня Незалежності, – зазначила Олена Брайченко, авторка ідеї. – Як багаторічна дослідниця гастрономічної культури, я переконана: важливо культивувати нові традиції, які можуть зміцнити національну єдність та стати частиною колективної пам'яті українців. Я мрію, що через кілька років ви десь побачите світлину зі святковим столом й за стравами на столі одразу скажете, що якщо на столі буде пиріг – то це точно святкування українцями Дня Незалежності».

Лариса Латипова пояснила, чому саме пиріг пропонується як головний елемент святкового столу на День Незалежності. Справа у тім, що пиріг є улюбленим й різноманітним явищем української кухні. Має велику кількість варіацій та рецептів. Лариса згадала про роль історичної традиції української шляхетної кухні. До речі Лариса Латипова вже 5 років опікується створенням серії книжок про стародавню шляхетну кухню й серія має назву «Як добре й здорово варити». Наприклад, пиріг Ольги Кобилянської, який має свої корені в родинній історії письменниці, й став символом використання локальних продуктів, таких як слива, в приготуванні традиційних страв. Ці рецепти, як і інші, є прикладом того, як кулінарія може стати носієм культурної пам'яті та інструментом для збереження національної ідентичності. Лариса Латипова додала, що ініціатива завжди добре зростає знизу догори.

Євген Клопотенко переконаний, що пиріг є символом української культури та традиції, достатку й родинного затишку. Сьогодні пиріг – це поєднання традиційних рецептів, смаків і сучасних підходів до випікання. Святкова страва об’єднує українців за спільним столом. Начинки для пирога демонструють урожай та вподобання різних громад та регіонів. Відтак, можуть ілюструвати регіональне різноманіття країни. Наприклад, Яворівський пиріг, який є частиною нематеріальної культурної спадщини України і походить з Львівщини. Яворівський пиріг – це традиційна страва, яку готують на свята, недільні обіди та навіть у будні дні.

«Таких пирогів із історіями в нас може бути безліч і я, як популяризатор нової української кухні, вже переконаний, що наша ініціатива дуже швидко, можливо за рік, стане доброю традицією. А я обіцяю дивувати всіх українців сюрпризами рецептів», – сказав Євген Клопотенко.

 

 

Автори проєкту прагнуть, щоб ідея стала довготривалою та розвинулася в традицію. Вони створили сторінки в соцмережах про ініціативу (facebook, instagram) й також закликають присилати свої рецепти пирогів, які також будуть опубліковані і можливо зібрані в окремий збірник.

Ініціативна група впродовж серпня щоденно створює інформаційні приводи й теми, які закликають підтримати в той спосіб, який ви можете (розповідати іншим, готувати свої пироги, фотографувати й викладати в соцмережі з хештегами (#пирігнезалежності #пирігUA #pyrihIndependency #pyrihUA #деньнезалежності #independenceday), творити власні ініціативи на місцях, особливо в громадах, осередках українців за кордоном).

Пропонуємо всім українським громадам, українським дипломатичним установам у світі долучитись до цієї ініціативи та опублікувати на своїх сторінках фото й рецепти святкового пирога до Дня Незалежності. Це можуть бути як пироги приготовлені за рецептами родин, працівників дипломатичної установи, так і рецепти/фото запропоновані ініціативною групою.

Більше про Пиріг Незалежності і його можливі рецепти - у презентації.

Приєднані файли:
Переглядів: 2184
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: культура
Читайте також: