Сучасні хаби замість занедбаних радянських клубів — цього прагне Ольга Оласюк, завідувачка сектору культури Любешівської селищної ради, що на Волині. Жінка активно працює над тим, щоб забезпечити якісне культурне життя у своїй громаді, та навіть ініціювала зміни, яку підтримали в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Ця історія є частиною кампанії «Чемпіони врядування» від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Це серія публікацій до Дня місцевого самоврядування, присвячених фахівцям ОМС, які своєю щоденною працею приносять непересічні результати для громади.
За освітою викладачка соціально-педагогічних дисциплін, Ольга Оласюк дванадцять років працювала з дітьми із соціально незахищених сімей: «Моя робота завжди була про турботу й розвиток. Я бачила, що діти з вразливих категорій часто залишаються «за бортом» активного життя, їм потрібна підтримка та можливість розкрити свої таланти. Тому мене не покидала думка, що цей вплив може бути значно ширший, якщо працювати на рівні громади», — розповідає Ольга.
Тож Ольга згодом доєдналася до місцевого самоврядування і очолила сектор культури, молоді та спорту в Любешівській громаді. Одним із найбільших досягнень жінки стало створення Молодіжної ради, до якої увійшло майже чотири десятки активних молодих людей, котрі готові писати і втілювати проєкти.
Далі Ольга взялася за новий виклик — напрацювати стратегію розвитку молоді. Щоб зрозуміти потреби молоді, селищна рада провела глибоке дослідження за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Результати показали, що найбільший запит молоді — це простори для спілкування.
Світлана Кух, жителька Любешівської громади, розповідає: «Я б хотіла знаходити таких самих однодумців та обмінюватися з ними ідеями, досвідом і проєктами. Для цього треба мати свій простір, якого в нас не було. А це важливо, щоб мати освічену зацікавлену молодь, яка хоче залишатися у громаді».
Тоді Ольга взялася досліджувати наявні приміщення і з’ясувала, що у Любешівській громаді з 28 клубів і будинків культури чверть приміщень взагалі не функціонує.
«Один із клубів побудований ще в 1956 році, тобто йому вже 68 років, тож можна зрозуміти, в якому він стані. Зараз сім таких будівель не придатні до використання, потребують ремонту й осучаснення», — описує стан справ Ольга.
Зібравши цю інформацію, жінка зібрала робочу групу з якою розробила комплексне бачення осучаснення клубів і бібліотек у громаді та сформувала проєкт реформи. Ольга надіслала ці напрацювання у Міністерство культури, аби показати, що в цих закладах неможливо надавати якісні культурні послуги і вони потребують реформи. Однак тоді дозволу переформатувати непридатні клуби громада не отримала через застарілі норми законодавства.
Тому Ольга звернулася до Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», аби там допомогли впровадити законодавчі зміни. І вже в липні 2024 року в Любешові організували виїзне засідання комітету Верховної Ради, де голова сільради порушив проблему оновлення закладів культури. Законотворці переконалися, що центри культурних послуг на Волині не працюють як належить. У жовтні під час Брифінгу мерів у Києві питання підняли знову, і Міністерство висловило готовність слухати громаду та працювати разом.
Як результат, нині громади, депутати, Міністерство та представники Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» напрацьовують законодавчі зміни, щоб громади могли самостійно вирішувати, якими будуть заклади культури на місцях.
«Ми прагнемо створювати сучасні творчі простори, які будуть притягувати людей різного віку. Це мають бути місця, де кожен зможе проявити свої таланти, навчитися чогось нового, знайти однодумців або просто подивитися фільми. Ми віримо, що зробимо зробити культурні послуги доступними й цікавими для всіх», — ділиться намірами Ольга Оласюк.
Ця публікація була підготовлена за матеріалами громадської організації «Криголам» (медіа «ШоТам»), які були створені в межах проєкту «Ефективні рішення для прогресивних громад» завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.
Теги:
Область:
Волинська областьГромади:
Любешівська територіальна громадаДжерело:
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»
10 січня 2025
Олексій Кулеба очолив Координаційний центр із...
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба очолив...
10 січня 2025
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...
В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...
10 січня 2025
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...
У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...
10 січня 2025
Порядки використання субвенцій в освітній...
Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...