16 липня 2024
Децентралізація
Життя біля лінії фронту: як Зеленодольська громада спільно з Програмою USAID DOBRE долають виклики воєнного часу
Життя біля лінії фронту: як Зеленодольська громада спільно з Програмою USAID DOBRE долають виклики воєнного часу

Зеленодольська міська громада Дніпропетровської області – прифронтова, межує з Херсонщиною. Вона розташована за 50 кілометрів від Кривого Рогу. Бюджетоутворюючим підприємством для громади залишається ДТЕК «Криворізька ТЕС». 16 журналістів із різних куточків України побачили, які виклики стоять перед Зеленодольською громадою, як вони їх долають та відновлюються спільно з надійним партнером Програмою USAID DOBRE.


 

«Якби не децентралізація, Україна б не вистояла!»

 

Дев'ять місяців від початку повномасштабного вторгнення громада постійно обстрілювалася з різних видів зброї. Масштабних руйнувань зазнала комунальна інфраструктура, житло людей, приватні підприємства. На жаль, війна забрала життя 17 цивільних зеленодольців та однієї дитини,  86  – отримали поранення. До сьогодні ця земля потерпає від нерозірваних касетних снарядів.

70 відсотків жителів змушені були виїхати, насамперед евакуйовувалися жінки з дітьми та старші люди. Громада організувала рятувальний «коридор» для переселенців із окупованої Херсонщини. З перших днів повномасштабної війни тут діяв добровільний загін, який тримав лінію оборони протяжністю 75 кілометрів. Добровольці також патрулювали територію, розвантажували гуманітарну допомогу, ліквідовували наслідки ворожих обстрілів, надавали допомогу постраждалим мешканцям.  «Це – люди-титани, завдяки ним громада утрималася», – говорить про своїх земляків голова громади Дмитро Невеселий. Власне, згуртованість, стійкість жителів та чітка злагоджена робота команди дозволила впоратися з багатьма викликами перших днів повномасштабної війни. І сьогодні команда піднімає цю територію з руїн.

«Якби не децентралізація, Україна не вистояла б», – переконаний голова.

 

 

Нині громада змогла повернути всіх жителів додому. Адже, за словами Дмитра Невеселого, територія без людей – мертва. Тому голова громади та зеленодольська команда бачила своє ключове завдання в тому, щоб створити умови для повноцінного життя, попри війну. Тож тут вже відновили 90 відсотків житлових будинків, продовжують відбудовувати інфраструктуру. У біді не залишила партнерів і Програма USAID DOBRE: передала необхідні матеріали, інструменти й навіть важку техніку. Якщо ви сьогодні приїдете в Зеленодольськ, то побачите красиві, відремонтовані багатоповерхівки, багато зелених насаджень, адже 50 відсотків території міста займають парки, сквери, зелені куточки та клумби. Троянди, лаванда, чорнобривці, хризантеми, жоржини та багато іншого висаджують у Зеленодольську. І це свого роду лікування прекрасним, дивишся і тривога зменшується. До речі, саме місцеві жителі підтримали ідею висадження квітів у публічних місцях. Спочатку приносили саджанці, які виростили вдома, а вже потім влада передбачила кошти на озеленення в бюджеті. І вже навіть почали реалізацію проєкту з вирощування та продажу саджанців, який також підтримала Програма USAID DOBRE.

 

 

Виклики, й хто їх допомагає долати?

 

Війна продовжує випробовувати зеленодольців. У червні минулого року військові РФ підірвали Каховську гідроелектростанцію. Саме Каховське водосховище було основним джерелом водопостачання для громади. З кожним днем міліє Зеленодольське  водосховище, яке призначене для охолодження ТЕС. Поки держава будує масштабний водогін, щоб подати воду зеленодольцям, у громаді почали власними силами та з допомогою міжнародних партнерів вирішувати проблему водопостачання.

 

 

«Насамперед треба було допомогти жителям села Мар'янське, де виникла катастрофічна ситуація. Сюди почали прокладати новий водогін», – розповів директор КП «Зеленодольський міський водоканал» Сергій Мехоношин.

Із трубами та спеціальними насосами, екскаватором-навантажувачем допомогла Програма USAID DOBRE. А комунальне підприємство «Зеленодольський міський водоканал» у цьому році розпочало роботи й частина жителів населеного пункту вже користуються його послугами. Комунальники на сьогодні проклали 12 з 54 кілометрів водогону. Загалом планується забезпечити 2,5 тисяч жителів села якісною водою з водогону Грушівка-Мар'янське.

Директор водоканалу також повідомив, що комунальники почали подавати воду жителям адміністративного центру з артезіанської свердловини населеного пункту громади Велика Костромка. Але, на жаль, запасів води там недостатньо. Тому тут дуже чекають на введення в експлуатацію масштабного водогону, який нині будує держава. Тим паче, що від нього залежатиме й майбутня робота Криворізької ТЕС. А також тепло й світло у квартирах зеленодольців взимку. Проте голова громади Дмитро Невеселий шукає альтернативні шляхи подачі тепла, наприклад, облаштування декількох мінікотелень у різних куточках міста.

 

Люди обрали медицину

 

Попри повномасштабну війну, Зеленодольська громада продовжує наполегливо розвиватися та створювати умови для надання якісних послуг. Незабаром тут після капітального ремонту відкриється центр первинної медико-санітарної допомоги з сучасним обладнанням. Власне, саме жителі громади вирішували, яка послуга, на їхню думку, потребує покращення. І в цьому їм допомогла Програма USAID DOBRE. Використали інструменти та механізми, які розроблені й апробовані в інших громадах. Спільно провели інтерв'ю, опитування лідерів громадської думки, консультації з громадськістю, зібрали робочу групу та розробили Програму вдосконалення медичних послуг у Зеленодольській громаді на 2024-2027 роки. А з обладнанням допомогли партнери.

 

 

«Програма USAID DOBRE вже передала нам два кисневих концентратори, два електрокардіографи та портативний дефібрилятор. Нещодавно ми отримали ще й спеціальний медичний автомобіль, який допоможе наблизити якісні медичні послуги до людей», – розповіла директор Зеленодольського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Ярошенко.

 

 

Тут ще очікують від Програми USAID DOBRE спеціальний автомобіль для паліативних хворих. У планах зеленодольців відкрити на базі центру денний стаціонар.

 

Спорт, освіта та молодь пріоритети навіть під час війни

 

Без дітей і молоді в громади не буде майбутнього. І це добре розуміє голова Дмитро Невеселий. Для молоді тут збудовані спортивні майданчики та працює сучасна дитячо-юнацька спортивна школа, де можна займатися футболом, баскетболом, художньою гімнастикою, скелелазінням, греблею на байдарках та каное. До речі, вихованці водно-веслувальної станції неодноразово ставали переможцями та призерами всеукраїнських змагань і навіть Олімпійських ігор. До розвитку греблі в громаді долучилася і Програма USAID DOBRE, передавши спортивний інвентар та тренажери для підготовки спортсменів.

 

 

Окрім того, в громаді відкриті центр активності громадян та молодіжний простір для змістовного, активного і якісного дозвілля. Власне, Програма USAID DOBRE підтримала ініціативу молодих людей, які проживають у громаді. Ремонтні роботи в молодіжному просторі виконані коштом громади, а меблі, техніку, а ще намет для проведення виїзних заходів передала Програма. Молодіжний простір відчинив свої двері на початку квітня 2024 року.

На території громади працює Зеленодольський професійний ліцей, який готує спеціалістів, зокрема і для базового підприємства ДТЕК «Криворізька ТЕС». Щоб змінити матеріально-технічну базу та забезпечити ТЕС професійними кадрами, на базі ліцею було реалізовано проєкт із місцевого економічного розвитку. Це спільний проєкт громади, Програми USAID DOBRE, Дніпропетровської обласної ради та ТОВ «ДТЕК Енерго». Програма USAID DOBRE закупила обладнання для підготовки електромонтерів та електромонтажників на суму 40 тисяч доларів. На наступний навчальний рік професійний ліцей планує набрати понад 100 учнів. Навчальний заклад має свій гуртожиток та, справді, сучасну матеріально-технічну базу. Тож тут чекають на тих, хто хоче опанувати професії пов'язані з електрикою.

 

 

Програма USAID DOBRE це не лише про гроші, а й про розвиток спеціалістів

 

Зеленодольська громада співпрацює з Програмою USAID DOBRE з серпня 2017 року.

«Це одна із найкращих надійних громад-партнерок Програми. Вони завжди готові до співпраці, роблять це професійно й злагоджено» – вважає регіональний менеджер Програми USAID DOBRE Андрій Нагорний.

 

 

За  час співпраці реалізовано 10 успішних проєктів у різних сферах життєдіяльності громади. Але найголовніше, як говорить голова громади Дмитро Невеселий, Програма передала свої інструменти та успішний досвід, навчила спеціалістів, насамперед розробляти та реалізувати проєкти. І нині професійна команда від голови – до проєктного менеджера мають необхідні знання, навички, досвід. Усе це допомагає їм відновлювати та розвивати свою громаду в складні часи повномасштабної війни.

Переглядів: 348
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: історії війни
Читайте також: