16 липня 2024
Децентралізація
Нове просторове планування дає друге дихання для розвитку Міжгірської громади
Нове просторове планування дає друге дихання для розвитку Міжгірської громади

Міжгірська громада — одна із найбільших за площею у Закарпатській області, втім, 72% її території — це ліси і лісові господарства, а інші 28% — під сучасною забудовою, річками, газопроводами, лініями електропередач. Вільної території, яка б могла привабити інвестора, не залишилося — принаймні на документах. Тож через це громада не може повноцінно розвиватися, — розповідає Василь Бошота, начальник відділу містобудування, архітектури та інфраструктури Міжгірської селищної ради:

«Як і більшість громад, усі ці роки ми мали старі генеральні плани і схеми планування районів. Наприклад, на території теперішньої Міжгірської громади в радянські часи було багато колгоспних та інших виробничих територій, які вже давно морально і технічно застаріли та припинили роботу. Орієнтовна площа умовно рівнинної привабливої території цих підприємств — понад сотня гектарів, але юридично розпоряджатися ними ми не можемо, бо розвиток території не передбачав залучення зовнішніх інвестицій. Зрештою, потенційний інвестор аналізує містобудівну документацію і нічого не знаходить, крім застарілої інформації та планів розвитку підприємств, яких вже немає».

Саме тому для Міжгірської громади критично важливим є розробити Комплексний план просторового розвитку території — одночасно містобудівної та землевпорядної документації, не лише через вимогу законодавства, яка запрацює з 1 січня 2025 року.

 

Під час стратегічної сесії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» з мешканцями Міжгірщини щодо розробки Комплексного плану просторового розвитку

 

Тож, з кінця 2022 року громада почала активно працювати над документом за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Чи не найважливішою задачею було долучити жителів з усіх верств населення, тому до робочих груп запросили вчителів, лікарів, підприємців, молодь та інших.

Відбулося кілька десятків формальних і неформальних зустрічей, під час яких громада разом нагенерувала понад сотню ідей: від облаштування річкових пляжів, відновлення кар’єру до створення амбітного туристичного комплексу з вертолітним майданчиком та гірськолижним витягом. Ці пропозиції проаналізували, зафіксували, прописавши конкретні місця на карті і необхідну площу під проєкт.

 

Мешканці Міжгір'я презентують свої ідеї щодо розробки Комплексного плану просторового розвитку

 

«Серед найкращих ідей — створення біржі дикоростучих рослин «Хаб дикоростучих». Це спеціальний простір, де жителі громади в одному місці зможуть продавати для підприємців гриби, ягоди та інші рослини, які збирають у лісах та на полонинах. Зараз це відбувається хаотично: люди самі шукають покупців, а підприємці часто купують товар нелегально, без дозволів. Такий хаб, розташований у зручному місці, допоможе мешканцям простіше продавати свою продукцію і зберігати її у хороших умовах, підприємцям — купувати вже оподаткований товар, а громаді — отримувати дохід. Таких хабів ми запланували декілька», — говорить Василь Бошота.

Після того, як у Міжгір’ї затвердять Комплексний план просторового розвитку, планують оновити інвестиційний паспорт. Міжгірці вірять, що невдовзі кількість туристів зросте у кілька разів, а громада отримає друге дихання у своєму розвитку.

 

 

За відповідальний підхід до напрацювання цього важливого документа, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» відзначив Міжгірську громаду за Кращу Практику планування територіального розвитку громади.

 

 

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» підтримує зусилля Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури у підвищенні інституційної й інвестиційної спроможності громад та покращенні якості публічних послуг.

Переглядів: 817
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: просторове планування
Читайте також: