16 липня 2024
Децентралізація
Клієнтоорієнтованість і сервісний підхід у соціальній сфері: досвід громад Полтавщини

 

Учасники навчальної програми U-LEAD «Кроки для спеціалістів. Організація надання соціальних послуг в територіальній громаді» познайомилися з добрими практиками громад у Полтавській області.


У навчальному візиті «Організація та надання соціальних послуг громадами Полтавської області в умовах воєнного стану» взяли участь представники громад з Одеської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Харківської та Полтавської областей України. Його завдання — знайомство з практиками надання соціальних послуг у громадах, де впроваджують клієнтоорієнтований та сервісний підхід, які є лейтмотивом спеціалізованої навчальної програми U-LEAD «Кроки для спеціалістів».

«Ми прагнули подивитись на соціальні послуги не з точки зору того, що ми можемо, а з точки зору «що потрібно мешканцям». Побачити їх не лише як передбачені державою пільги, компенсації, допомоги, а як окремий підхід до людських потреб, оцінювання таких потреб і мінімізації наслідків тієї чи іншої ситуації, що призводить до кризових звернень по соціальні послуги», — зазначив Валерій Мікуліч, керівник робочої групи і радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD у Житомирській області.

Протягом трьох днів гості відвідали Полтавську, Щербанівську, Опішнянську, Шишацьку та Білоцерківську громади.

Серед добрих практик, які вдалось побачити, були мобільна соціальна служба; соціальне та інва-таксі; робота міждисциплінарних команд із залученням представників освіти й медицини; міжмуніципальне співробітництво у наданні соціальних послуг; просування та елементи маркетингу для закладів, що надають соціальні послуги.

У перший день візиту представники громад відвідали Полтавський міський центр комплексної реабілітації інвалідів, де послуги також надають і дітям з інвалідністю. Тут налагодили співпрацю і надають послуги людям з області за окремими угодами з громадами. Також цього дня завітали до Щербанівської територіальної громади, де ознайомились з роботою відділення денного перебування ЦНСП, який також активно співпрацює з суміжними громадами. Свої послуги центр навіть рекламує і просуває, вони створили інформаційні матеріали. Завдяки цьому про їхню діяльність дізнаються більше людей.

Другий день візиту присвятили знайомству із нестандартним рішенням у наданні соціальних послуг. В Опішнянській громаді є мобільна соціальна служба, яка забезпечує широкий спектр послуг — від перукарських і побутових, на кшталт робіт по дому, до господарських. Окрім того, в Центрі соціальних послуг Опішнянської ТГ є проєктний менеджер, який займається пошуком можливостей для покращення їх надання.

«Корисним під час візиту було знайомство з досвідом роботи їхніх установ. У нас, наприклад, досить мало відділень центру соціальних послуг. Можливо, подумаємо над відкриттям нових відділень, а також запровадженням послуги перевезення людей з інвалідністю. Висновок — потрібно активізувати роботу з проєктами у соціальній сфері, адже це і залучення коштів, і навчання персоналу, що теж важливо», — розповіла учасниця візиту Катерина Шляхова, представниця Перещепинської міської громади.

А в Шишацькій громаді Полтавщини Центр надання соціальних послуг, враховуючи запит і виклики війни, активно працює не лише з місцевими мешканцями, але й з ВПО. Тут впровадили послугу для вимушених переселенців — мами-переселенки можуть скористатися доглядом за дітьми вдень. Також при центрі працює соціальне таксі, завдяки якому в перші місяці війни вдалось врятувати не одне життя людей, що потребують догляду.

«Навчальний візит — це знайомство з новими та різноманітними практиками. Ми побачили і самі заклади, і поспілкувалися зі спеціалістами. Нагальною для нашої громади є послуги підтримки життєстійкості та з організації відпочинку для родин з дітьми з інвалідністю. Ці практики хотілося би впровадити в себе. Також цікаво було подивитись на різні підходи до організації», — поділився учасник навчального візиту Роман Лук’яненко, представник Дергачівської міської ради.

В останній день візиту учасники візиту знайомилися у Білоцерківській громаді з практикою роботи міждисциплінарних команд та взаємодії різних служб задля якісного надання соціальних послуг мешканцям. Тут усе це не лише прописано у відповідних документах — міждисциплінарні команди із залученням фахівців соцзахисту, освіти і медицини працюють з сім’ями в складних життєвих обставинах. Це дає можливість вчасно виявити такі випадки та надати допомогу.

Візит з обміну досвідом став одним із завершальних заходів начальної програми «Кроки для спеціалістів. Організація надання соціальних послуг в територіальній громаді» і був покликаний на практиці показати різні моделі надання таких послуг.

«В рамках цієї навчальної програми та візиту ми робили акцент на впровадженні клієнтоорієнтованого підходу до соціальних послуг у громадах. Такий підхід передбачає роботу на випередження кризових ситуацій. Це європейська практика, коли соціальна сфера працює на профілактику негативних соціальних явищ, а вже потім на пом’якшення їх наслідків», — зазначив Валерій Мікуліч.

Переглядів: 385
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: обмін досвідом
Читайте також: