11 законопроектів, важливих для підтримки та розвитку громад і територій – інфографіка

Осінь-зима 2023 року може стати в українському Парламенті сезоном децентралізації, регіонального розвитку, підтримки місцевого самоврядування в часи війни. Список найбільш очікуваних законодавчих змін, які вже готові до розгляду в першому або другому читанні, є досить значним. Яку частину з цих законопроектів народним депутатам вдасться розглянути і підтримати, побачимо у наступні три місяці.


Одне з найбільш очікуваних рішень Парламенту - переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу. Це дуже потрібні зміни, враховуючи новий адміністративно-територіальний устрій та зміни до бюджетного законодавства. Відповідний законопроект (№4298) на розгляді у Верховній Раді вже майже три роки. За цей час його встигли прийняти в першому читанні, зламати об нього купу списів і відкласти на невизначений термін. Можливо, настав час таки повернутися до його розгляду. Хоча через те, що стекхолдери дійшли згоди не в усіх питаннях, які регулює законопроект, все частіше звучать пропозиції про необхідність точкових змін до Закону «Про місцеві державні адміністрації», які б дозволили запровадити механізм забезпечення законності та перегляду повноважень місцевих державних адміністрацій. Поки відповідного законопроекту ми не бачили, отже внесли до списку пріоритетних змін проект закону №4298.

Не менш очікуваними є зміни, які б удосконалили повноваження органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у період дії воєнного стану, а також у разі створення військових адміністрацій населених пунктів. Відповідний законопроект (№8056) в Парламенті вже більше року, його широко обговорювати, в тому числі на Конгресових слуханнях, але до парламентської зали він поки не потрапив.

Очікують громади також від народних обранців легальної можливості фінансово та матеріально підтримувати Збройні сили України. Законопроект (№9559-д), який спростить процедури закупівель для ЗСУ, Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує прийняти одразу в цілому.

Потребують вирішення також питання, пов’язанні з мобілізацією старост, спрощенням процедури їх призначення та звільнення, з формуванням старостинських округів на постраждалих територіях. Законопроект про це (№9518) готовий до першого читання і цілком може бути прийнятим в цілому вже цього року.

Менш оптимістично виглядає можливість прийняття хоча б в першому читанні законопроекту (№4664), який має комплексно вирішити питання адміністративно-територіального устрою. По-перше, його вже рік навіть не обговорюють, а по-друге, нещодавно, в липні цього року, Парламент прийняв «усічену версію» законопроекту (ЗП №8263 очікує підпису Президента), котрий хоч і вирішує лише частину питань, але цілком може відволікти законотворців від комплексного вирішення цього питання ще принаймні на декілька місяців.

Більше актуальних для громад законопроектів – у нашій інфографіці (див. нижче).

В цьому списку свідомо немає «бюджетних» законопроектів – Держбюджету (№1000) і змін до Бюджетного кодексу (№10037), – які в 2024 році суттєво вплинуть на місцеві бюджети і на спроможність громад. Більше про зміни є за посиланням. Їхній розгляд і прийняття в тому чи іншому вигляді - безсумнівні. Але важливо зробити наголос, що у зміни до Бюджетного кодексу закладені положення, які, в разі прийняття, дадуть право усім територіальним громадам (сільським і селищним), а не лише міським, здійснювати місцеві запозичення. Раніше це питання планували врегулювати окремим законопроектом (№6472), але до його розгляду справа так і не дійшла.

Ми й надалі стежитимемо за розглядом усіх зазначених законопроектів у Парламенті. Щоб не пропустити важливого, слідкуйте за новинами порталу «Децентралізація» у Фейсбуці та Телеграмі.

06.10.2023 - 09:40 | Переглядів: 4033

Приєднані файли:

Теги:

законодавче забезпечення

Джерело:

Читайте також:

20 грудня 2024

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

  Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...

20 грудня 2024

Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада

Ветеранська політика в громадах: як це працює...

Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...

20 грудня 2024

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...

18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...

20 грудня 2024

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...

Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...