14 червня 2024
Децентралізація
11 законопроектів, важливих для підтримки та розвитку громад і територій – інфографіка

Осінь-зима 2023 року може стати в українському Парламенті сезоном децентралізації, регіонального розвитку, підтримки місцевого самоврядування в часи війни. Список найбільш очікуваних законодавчих змін, які вже готові до розгляду в першому або другому читанні, є досить значним. Яку частину з цих законопроектів народним депутатам вдасться розглянути і підтримати, побачимо у наступні три місяці.


Одне з найбільш очікуваних рішень Парламенту - переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу. Це дуже потрібні зміни, враховуючи новий адміністративно-територіальний устрій та зміни до бюджетного законодавства. Відповідний законопроект (№4298) на розгляді у Верховній Раді вже майже три роки. За цей час його встигли прийняти в першому читанні, зламати об нього купу списів і відкласти на невизначений термін. Можливо, настав час таки повернутися до його розгляду. Хоча через те, що стекхолдери дійшли згоди не в усіх питаннях, які регулює законопроект, все частіше звучать пропозиції про необхідність точкових змін до Закону «Про місцеві державні адміністрації», які б дозволили запровадити механізм забезпечення законності та перегляду повноважень місцевих державних адміністрацій. Поки відповідного законопроекту ми не бачили, отже внесли до списку пріоритетних змін проект закону №4298.

Не менш очікуваними є зміни, які б удосконалили повноваження органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у період дії воєнного стану, а також у разі створення військових адміністрацій населених пунктів. Відповідний законопроект (№8056) в Парламенті вже більше року, його широко обговорювати, в тому числі на Конгресових слуханнях, але до парламентської зали він поки не потрапив.

Очікують громади також від народних обранців легальної можливості фінансово та матеріально підтримувати Збройні сили України. Законопроект (№9559-д), який спростить процедури закупівель для ЗСУ, Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує прийняти одразу в цілому.

Потребують вирішення також питання, пов’язанні з мобілізацією старост, спрощенням процедури їх призначення та звільнення, з формуванням старостинських округів на постраждалих територіях. Законопроект про це (№9518) готовий до першого читання і цілком може бути прийнятим в цілому вже цього року.

Менш оптимістично виглядає можливість прийняття хоча б в першому читанні законопроекту (№4664), який має комплексно вирішити питання адміністративно-територіального устрою. По-перше, його вже рік навіть не обговорюють, а по-друге, нещодавно, в липні цього року, Парламент прийняв «усічену версію» законопроекту (ЗП №8263 очікує підпису Президента), котрий хоч і вирішує лише частину питань, але цілком може відволікти законотворців від комплексного вирішення цього питання ще принаймні на декілька місяців.

Більше актуальних для громад законопроектів – у нашій інфографіці (див. нижче).

В цьому списку свідомо немає «бюджетних» законопроектів – Держбюджету (№1000) і змін до Бюджетного кодексу (№10037), – які в 2024 році суттєво вплинуть на місцеві бюджети і на спроможність громад. Більше про зміни є за посиланням. Їхній розгляд і прийняття в тому чи іншому вигляді - безсумнівні. Але важливо зробити наголос, що у зміни до Бюджетного кодексу закладені положення, які, в разі прийняття, дадуть право усім територіальним громадам (сільським і селищним), а не лише міським, здійснювати місцеві запозичення. Раніше це питання планували врегулювати окремим законопроектом (№6472), але до його розгляду справа так і не дійшла.

Ми й надалі стежитимемо за розглядом усіх зазначених законопроектів у Парламенті. Щоб не пропустити важливого, слідкуйте за новинами порталу «Децентралізація» у Фейсбуці та Телеграмі.

Приєднані файли:
Переглядів: 3205
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: законодавче забезпечення
Читайте також: