Об’єднаним громадам для розвитку необхідно мати повноваження з розпорядження землями на всій своїй території, тобто і поза межами населених пунктів. У Верховній Раді України зареєстровано два законопроекти, які покликані врегулювати це питання: «Про віднесення земель державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності об'єднаних територіальних громад» (№ 3510) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності на територіях об'єднаних територіальних громад та врегулювання інших земельних відносин» (№ 3510-1). Але депутати все ще не квапляться з прийняттям рішення.
Про це йшла мова в програмі «Тема:Країна» Українського радіо за участі Олександра Краснолуцького, директора департаменту землеустрою, використання та охорони земель Держгеокадастру України; Валентини Карпенко, голови Парафіївської об’єднаної територіальної громади (Чернігівська область); Дмитра Дзвінчука, професора, доктора наук, експерта з питань реформування місцевого самоврядування (м.Івано-Франківськ).
«Ми маємо закрити прогалини в земельному законодавстві, знизити рівень можливих проявів корупції у цій сфері. Необхідно також врегульовує питання колишніх земель колективної власності. В Україні, коли розпаювалися землі колишніх колгоспів, залишилося 1,5 млн. га землі, якою ніхто не розпоряджається – це землі під колишніми господарськими будівлями, під полезахисними лісосмугами та інші. Ніхто за цими землями не слідкує. Також маємо упорядкувати питання контролю за використанням та охороною земель. Бо сьогодні такий контроль взагалі не проводиться. Ми провели моніторинг земель, і виявилося, що дуже багато землі використовується без правовстановлюючих документів», - розповів Олександр Краснолуцький.
Голова Парафіївської об’єднаної територіальної громади Валентина Карпенко наголосила, що потрібно передавати землі за межами населених пунктів в управління об’єднаних громад.
«Буває так, що територіальна громада в останню чергу дізнається, що там (Ред.: на землях за межами села) вже хтось хазяйнує. Якщо парламент не прийме закон, якщо не передасть в управління громадам землі за межами поселень, то і далі ці землі будуть зосереджуватися в руках окремих власників, що ми вже спостерігаємо», - сказала Валентина Карпенко.
В свою чергу експерт Дмитро Дзвінчук зазначив, що однією із позитивних преференцій, які гарантувалися при утворенні об’єднаних територіальних громад якраз було надання земель поза межами тих громад, які обєдналися, до їх управління.
«Законодавець запізнюється із вирішенням цього питання. А це гальмує процес утворення об’єднаних територіальних громад (…) Землі треба раціонально використовувати і саме територіальна громада зможе найбільш ефективно використати земельні ресурси. Голови об’єднаних громад кажуть, що їм набагато легше вести перемовини і з орендарями, і з потенційними інвесторами при умові, якщо землі знаходилися б в управління громад. Це ще і фінансові надходження до місцевого бюджету, а отже – можливість розвитку», - сказав Дмитро Дзвінчук.
Повну версію програми «Тема: Країна» слухати ТУТ
Теги:
Область:
Івано-Франківська область Чернігівська областьДжерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
Поділитися новиною:
08 листопада 2024
21 листопада - тренінг «Окремі питання...
21 листопада о 10.30 розпочнеться тренінг на тему: «Окремі питання благодійної та гуманітарної допомоги, яка...
08 листопада 2024
Оновлення Положення про атестацію педагогічних працівників: основні зміни
Оновлення Положення про атестацію педагогічних...
Міністерство освіти і науки України оновило Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом від...
08 листопада 2024
Шполянська громада підтримує і розвиває своє волонтерське середовище
Шполянська громада підтримує і розвиває своє...
У Шполянській громаді Черкаської області сотні людей долучаються до волонтерської допомоги переселенцям та...
08 листопада 2024
18 листопада - презентація результатів...
18 листопада з 12:30 до 13:30 відбудеться презентація результатів восьмого всеукраїнського соціологічного...