Децентралізація: дані моніторингу проектного офісу Національної ради реформ

Децентралізація владних повноважень в Україні, у порівнянні з деякими іншими реформами, що проводяться в Україні, займає лідируючі позиції. Такий висновок можна зробити з даних «Моніторингу прогресу реформ за 2015 рік», опублікованому проектним офісом Національної ради реформ.

Нагадаємо, за реалізацію завдань з децентралізації відповідальне Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Серед іншої інформації, моніторинг містить дані опитувань в частині децентралізації, які свідчать, що 35% опитаних респондентів відзначили активні зміни в цій сфері.

За інформацією, наведеною в моніторингу, у сфері реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади створено правові основи для добровільного об’єднання територіальних громад:

  • Схвалено Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, та затверджено План заходів з її реалізації.
  • Прийнято закон, який створює правові умови для підвищення фінансової та економічної спроможності громад: «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
  • Розроблено та схвалено урядом Методику формування спроможних територіальних громад (постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 № 214).
  • У кожній області відкриті регіональні офіси реформ за сприяння донорської допомоги.
  • Обласними держадміністраціями, за підтримки регіональних офісів реформ та Асоціації міст України, при активній участі громад розроблено Перспективні плани формування територій громад областей. Станом на кінець 2015 року із 24-х областей перспективні плани 23-х областей схвалено обласними радами та затверджено Кабінетом Міністрів України. Не схвалений обласною радою лише Перспективний план Закарпатської області.
  • За звітний період процес об’єднання ініційовано у понад 6300 територіальних громад (більше половини від існуючих).
  • Добровільно об’єднались 794 сільських, селищних, міських рад створивши 159 спроможних об’єднаних громад.
  • За постановою Центральної виборчої комісії у цих 159 об’єднаних територіальних громадах відбулися перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад та сільських, селищних, міських голів, з яких 21 міська, 45 селищних та 93 сільських.
  • Ще 40 новоутворених громад, до яких увійшли близько 170 громад наполягають на проведенні у них перших виборів.

У документі зазначається, що утворення такої кількості об’єднаних територіальних громад стало можливим завдяки злагодженим діям Уряду, Верховної Ради України та Президента України у прийнятті відповідних змін до законодавства у частині проведення перших місцевих виборів (прийнято Закон України від 04.09.2015 за № 676). Закон дозволив додатково отримати рішення Центральної виборчої комісії про призначення перших місцевих виборів у 85-ти об’єднаних територіальних громадах (до складу яких увійшло майже 400 громад).

Окремо варто відзначити дані щодо фінансової і бюджетної децентралізації: прийнято зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, що дозволило передати органам місцевого самоврядування додаткові бюджетні повноваження та визначити стабільні джерела доходів для їх реалізації. Обсяги власних ресурсів органів місцевого самоврядування у 2015 році зросли майже на половину, тобто органи місцевого самоврядування у порівнянні з 2014 роком отримали додатково значні ресурси для регіонального розвитку.

Якщо в цифрах, то зростання доходів місцевих бюджетів в минулому році відбулося на 42,5% - 80 млрд. грн. проти 56,2 млрд. грн. 2014 року. Це ті кошти, якими місцеве самоврядування спільно з територіальними громадами розпоряджаються самостійно. Оскільки система забезпечує автономність прийняття місцевих бюджетів і децентралізацію, то у майбутньому такі зміни дадуть синергетичний ефект і доходи місцевих бюджетів зростуть у два-три рази. Таким чином у розпорядженні органів місцевого самоврядування буде ресурс для вирішення питань розвитку громад.

Документ інформує, що проектом Закону України № 3009 «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (щодо коригування розрахунку обсягів фінансової підтримки бюджетів об’єднаних територіальних громад» пропонується загальний обсяг фінансової підтримки розподіляти між бюджетами об’єднаних територіальних громад пропорційно до площі об’єднаної територіальної громади та кількості всього населення у такій територіальній громаді з рівною вагою обох цих факторів.

Також у моніторингу зазначаються й інші дані та необхідні дії зараз, щоб прискорити прогрес у реформі.

15.02.2016 - 12:14 | Переглядів: 12157
Децентралізація: дані моніторингу проектного офісу Національної ради реформ

Приєднані зображення:

Теги:

Національна рада реформ

Джерело:

Читайте також:

24 грудня 2024

Світло Різдва та місія безбар’єрності: історія Івана Космини

Світло Різдва та місія безбар’єрності: історія...

Чи не єдиний в Україні штатний радник міського голови з питань безбар’єрності Іван Космина працює у місті Чортків...

24 грудня 2024

Громада на всі 100: як Шевченківська громада відновлює водогін, а Вознесенська — створює нові робочі місця

Громада на всі 100: як Шевченківська громада...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...

24 грудня 2024

24 грудня 2024

Мінрозвитку ініціювало серію дискусій щодо стратегічного розвитку громад та регіонів

Мінрозвитку ініціювало серію дискусій щодо...

Міністерство розвитку громад та територій України об’єднало понад 500 представників влади, експертів та громадськості...